» Związki » Seks

Komunikacja seksualna: 5 kroków do jej poprawienia

Zła komunikacja seksualna

Miłość to temat powracający w tysiącach rozmów, książek i filmów. Sztuka, w swoich niezliczonych odmianach, odkryła wszystkie tajemnice miłości. Uwielbiamy mówić o emocjonalnym aspekcie miłości, ale boimy się rozmawiać o aspekcie fizycznym. Jeśli komunikacja seksualna jest tak ważna w każdym związku, to dlaczego często jest tak uboga?

Odpowiedź na to pytanie leży prawdopodobnie w czynnikach historycznych i religijnych. Od lat wymuszono na nas jednostronny pogląd na naszą własną seksualność. Nauczono nas, jak myśleć, co jest (podobno) dobre lub złe, i że są rzeczy, o których nie powinniśmy rozmawiać.

I to jest koncepcja, która nie tylko ma wady, ale także jest dość uproszczona. Brakuje w niej różnych perspektyw, uogólnia wszystkie pary i sprawia, że komunikacja seksualna jest znacznie utrudniona. Seks jest częścią naszej natury. Dlatego musimy to zaakceptować i cieszyć się nim.

Nie oznacza to jednak, że zawsze musimy podążać za naszymi instynktami. Jesteśmy istotami ludzkimi, a nie zwierzętami. Mamy zdolność odróżniania dobra od zła i nie wolno nam zmuszać się do robienia czegoś, czego nie chcemy lub czego nie jesteśmy gotowi zrobić. U podstaw zdrowej komunikacji leży rozmowa z partnerem, ponieważ to z nim dzielimy naszą zażyłość. Komunikacja seksualna nie jest od tego wyjątkiem.

Komunikacja seksualna – popraw ją w 5 krokach

Seks nie jest czysto fizyczny

Jeśli jesteś w bliskim związku, to dlatego, że taka była Twoja decyzja. Są ludzie, którzy wolą być samotni lub pozostawać w otwartych związkach. Oba te sposoby na życie powinny być traktowane na równi jak tworzenie związku z drugą osobą. Ale jeśli masz stałego partnera, pamiętaj, że aby relacja mogła się rozwijać, niezbędna jest pewna równowaga.

Poza tym, jeśli w jednej ze sfer relacji pojawiają się problemy, może wpływać to na jej inne części. Seks nie jest czymś czysto fizycznym, jest to akt także emocjonalny. To wspaniała część relacji, którą musimy pielęgnować. Właśnie dlatego dobra komunikacja seksualna jest niezbędna w związku. Kiedy w relacji pojawiają się uczucia, nawet jeśli akt seksualny przypomina raczej romans niż stały związek, sprawa jest dużo głębsza i bardziej skomplikowana.

Dobra komunikacja seksualna

Pożegnaj tabu

Para musi ufać sobie nawzajem, aby móc przetrwać. Zastanów się nad następującymi sprawami. Nie musisz dzielić absolutnie wszystkiego ze swoim partnerem. Radzimy zachować pewne rzeczy dla siebie, chyba że jest to coś, co dotyczy Was oboje. Natomiast, pamiętaj, że jeśli chodzi o seks, potrzebne są dwie osoby. Dlatego opinie partnera są cennym źródłem informacji i warto je znać.

Jeśli macie jakiś problem, możecie porozmawiać z seksuologiem. Możesz się tego wstydzić, ale pamiętaj, że ten specjalista ma za zadanie pomagać i proponować możliwe rozwiązania. Również na tym polega dobra komunikacja seksualna. Ludzie chodzą do lekarza, jeśli chorują na grypę lub do dentysty z powodu bólu zęba, więc dlaczego nie mielibyście zrobić tego samego z problemami seksualnymi?

Staraj się prowadzić rozmowy zamiast obwiniać

Problemy seksualne mogą dotyczyć każdego z nas. W większości przypadków nie są nawet związane z chorobą, ale z problemami psychologicznymi. Ma to duży wpływ na jakość relacji. Dlatego potrzebne jest zrozumienie i cierpliwość.

Jeśli widzimy, że nasz partner cierpi z tego powodu, musimy otworzyć się na każdy możliwy sposób komunikacji. Być może dowiesz się, co należy poprawić, słuchając tego, co Twój partner ma do powiedzenia. Sugerowanie lub mówienie „To nic ważnego” może powodować wiele problemów. Trudne chwile to świetne okazje, aby pokazać partnerowi, że może na Ciebie liczyć.

„Miłości nie trzeba rozumieć, trzeba ją tylko pokazać”.

Paulo Coelho

Mów, co lubisz a czego nie

Dobra komunikacja seksualna pozwala między innymi na uniknięcie pewnych niedogodności, z którymi borykają się niektóre pary. Nawet w tym stuleciu są ludzie, którzy nie potrafią powiedzieć partnerowi, co lubią (lub czego nie lubią), ponieważ obawiają się reakcji partnera. Odłóż na bok myśli typu „Co on o mnie pomyśli?”, ponieważ to nie ma znaczenia.

Jeśli Twój partner zmieni zdanie o Tobie z powodu prostej sugestii, być może problem, który stopniowo niszczy Twój związek, jest głębszy, niż myślisz. Jeśli Twój partner naprawdę o Ciebie dba, wysłucha Cię i spróbuje znaleźć rozwiązanie, które sprawi, że ​​znów poczujesz się komfortowo.

Para rozmawia na sofie

Nie rób tego, czego nie chcesz robić

Jeśli coś Cię nie przekonuje lub czegoś nie lubisz, nie rób tego. Twoje ciało należy do Ciebie, a Twój partner musi szanować każdą Twoją decyzję, nawet jeśli jest to dla niego trudne.

Z drugiej strony fakt, że Twoje pragnienia muszą być szanowane, nie oznacza, że ​​nie musisz wykazywać empatii. Bez wątpienia empatia pomoże złagodzić konflikt, tak aby się nie nasilił. Jeśli nie chcesz czegoś robić, nie rób tego, ale poniżanie, ośmieszanie lub ignorowanie Twojego partnera też nie pomoże.

Komunikacja seksualna jest najważniejsza między dwojgiem ludzi, którzy kochają się nawzajem. Dlatego staraj się ją pielęgnować, nawet jeśli w Twojej relacji pojawi się konflikt i nie wiesz, jak działać w jego obliczu. Seks jest ważną częścią każdego związku, dlatego musisz rozmawiać o nim ze swoim partnerem.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Yoo, H., Bartle-Haring, S., Day, R. D., & Gangamma, R. (2014). Couple communication, emotional and sexual intimacy, and relationship satisfaction. Journal of Sex and Marital Therapy. https://doi.org/10.1080/0092623X.2012.751072
  • Litzinger, S., & Gordon, K. C. (2005). Exploring relationships among communication, sexual satisfaction, and marital satisfaction. Journal of Sex and Marital Therapy. https://doi.org/10.1080/00926230591006719
  • Bernstein, C., & Bernstein, H. (1997). Sexual communication. Journal of Theoretical Biology. https://doi.org/10.1006/jtbi.1997.0459
Scroll to Top