Najlepszy rodzaj miłości - czy to namiętny romans?

Najlepszy rodzaj miłości - czy to namiętny romans?

Ostatnia aktualizacja: 01 listopada, 2017

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jaki rodzaj miłości jest najlepszy? A może teraz dziwicie się, że są różne sposoby na miłość? Może nie, może tak. Pewne jest, że uczucia i emocje mogą się różnić w zależności od etapu, na którym się znajdujemy, a wraz z nimi zmienia się nasza opinia o tym, który rodzaj miłości jest najlepszy.

Polityk Benjamin Disraeli powiedział, że „urok pierwszej miłości polega na naszej niewiedzy, że to się może kiedyś skończyć”. Całkiem możliwe, że miał rację. Kto nie przeżył pierwszego romansu, kiedy każdemu dotknięciu tej drugiej osoby towarzyszy uczucie, jakby naszą skórę na nowo rozpalała pasja?

Jednak mimo szlachetnych cech, które nasza kultura przypisuje miłości romantycznej doprowadziła do powstania wierzenia w magię pierwszej miłości, wygląda na to, że nie jest to najlepszy rodzaj miłości. A przynajmniej tak twierdzą niektórzy eksperci.

Który rodzaj miłości jest najlepszy?

Zdaniem psychologów Cristina Callao i Roberta Epsteina istnieją różne rodzaje miłości. W rzeczywistości pomimo kultury namiętnej miłości, prawdziwe związki wyglądają zupełnie inaczej. To, co czytasz w powieściach romantycznych jest niczym więcej jak wyidealizowanym złudzeniem.

Najlepszy rodzaj miłości

Wspomniani psychologowie próbowali zakwestionować ideę „drugiej połowy” sugerującą, że potrzebujesz kogoś innego, aby czuć się kompletnie. Według Callao w tej sytuacji jeden partner zostaje całkowicie pochłonięty przez drugiego, tracąc tym samym swoją indywidualność.

Podczas gdy faktem jest, że dojrzewanie zazwyczaj prowadzi do namiętnych i niezapomnianych pierwszych miłości, nie jest prawdą, że nie istnieją inne opcje, lepsze rodzaje miłości. Ten młody człowiek, którego uścisk wypełniał Cię bezkresnym szczęściem i którego dystans zadawał Ci głęboki ból emocjonalny ani trochę nie jest bliski najlepszej wersji miłości.

Jednak ludzki mózg ma tendencję do idealizowania tego, co powoduje nostalgię. Ten mechanizm jest dobrze widoczny, gdy ludzie mówią o „starych dobrych czasach”. Niestety ten sposób myślenia nie jest poprawny. Prawda jest taka, że namiętna młoda miłość często nie zapewnia ani spokoju ani poczucia bezpieczeństwa.

Zdaniem ekspertów, najlepsza jest miłość dojrzała

Eksperci uważają, że miłość dojrzała to najlepszy rodzaj miłości. Dlaczego? Z wielu powodów:

  • Rozwija się, gdy jesteśmy starsi i lepiej rozumiemy własne potrzeby.
  • Zapewnia poczucie bezpieczeństwa i spokoju, którego każdy potrzebuje.
  • Zdrowie emocjonalne, którym charakteryzuje się miłość dojrzała jest bardzo istotnym, pozytywnym czynnikiem.
  • Przynosi korzyści na poziomie emocjonalnym, indywidualnym i relacji.

Oczywiście miłość dojrzała nie jest najlepszym tematem dla większości poetów, ponieważ może jej brakować intensywności charakterystycznej dla namiętności młodości. Jednak to właśnie ten rodzaj miłości, czyli więź, która powstaje między partnerami w dojrzałym związku opiera się bardziej na kompletności i zaufaniu niż na intensywnych emocjach.

„Początkowo wszystkie myśli skupiają się na miłości. Później miłość skupia się na myślach”.
-Albert Einstein-

Zakochana para przy drzewie

Niebezpieczna romantyczność

Współczesne społeczeństwo i kultura popularna zasiały w nas ideę romantycznej miłości. Wielu ludzi marzy o burzliwym, namiętnym romansie, który odmieni ich dotychczasowe życie. Ale w większości przypadków taki rodzaj miłości wcale nie przynosi zmiany na lepsze.

Idealizacja miłości romantycznej przesłania nam jasny, wyraźny obraz rzeczywistości. W ten sposób wiele osób wchodzi w toksyczne, burzliwe, bolesne relacje, które z czasem stają się absurdalne.

Według Epsteina mamy zaszczepione bardzo nierealistyczne przekonania dotyczące miłości, co sprawia, że wydaje się ona niedostępna dla zwykłego śmiertelnika. Dodatkowo uwarunkowanie, na które jesteśmy wystawieni już w dzieciństwie jest tak silne, że trudno nam przestać popełniać błąd poszukiwania romansu „jak z filmów”.

Jednakże definicja ideału może się zmienić. Pomimo faktu, że idealna miłość romantyczna przyczynia się do podtrzymywania pewnych wzorców myślenia jesteśmy w stanie zmodyfikować ten ideał. Dzięki temu, proces uczenia się, który zaczyna się wraz z pierwszym romantycznym związkiem może ewoluować do momentu, w którym jesteśmy w stanie nawiązać bardziej dojrzałe, rozsądne i spokojne relacje.

„Miłość to przyjaźń z erotycznymi chwilami”.
-Antonio Gala-

Podsumowując, psychologowie zalecają nadanie priorytetów odczuciom zauroczenia, szacunku i uznania. Dzięki temu uczciwi, pełni empatii, niedefensywni ludzie z poczuciem humoru potrafią tworzyć najszczęśliwsze, najbardziej szczere, najdłużej trwające związki.

Tak więc, na pytanie „jaki rodzaj miłości jest najlepszy?” eksperci odpowiadają: miłość dojrzała.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.