Wpływ mindfulness na depresję jest bardzo pozytywny. Fakt ten został poparty przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), która od lat alarmuje, że depresja jest powszechną chorobą psychiczną, dotykającą co najmniej 300 milionów ludzi na świecie. Ponadto WHO twierdzi, że depresja jest główną przyczyną niepełnosprawności na całym świecie.
WHO stwierdziła również, że najpoważniejsze przypadki depresji mogą prowadzić do prób samobójczych. Każdego roku ponad 800 tysięcy osób popełnia samobójstwo, co czyni to drugą z głównych przyczyn śmierci wśród osób w wieku od 15 do 29 lat.
Chociaż istnieje wiele sposobów leczenia depresji, nie wszystkie z nich są skuteczne u każdego pacjenta. Znalezienie metody leczenia, które najlepiej pasuje do potrzeb pacjenta jest najlepszym rozwiązaniem. Warto wówczas znać wpływ mindfulness na depresję.
„Szczególnie w przypadku długotrwałego i umiarkowanego lub ciężkiego nasilenia depresja może przerodzi się w poważny problem zdrowotny. Może spowodować, że pacjent będzie bardzo cierpieć i źle funkcjonować w pracy, w szkole i w środowisku rodzinnym”.
–Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)-
Harvard zbadał wpływ mindfulness na depresję
W badaniu na Uniwersytecie Harvarda przeanalizowano wpływ mindfulness na depresję, obserwując zmiany w mózgu pacjentów. Benjamin Shapero, instruktor psychiatrii w Harvard Medical School, zapewnia, że wiele osób nie reaguje prawidłowo na pierwszą interwencję. Oznacza to, że szukanie alternatyw, które uzupełniają leczenie, może być niezwykle pomocne w leczeniu depresji.
Shapero twierdzi, że chociaż terapia poznawczo-behawioralna i antydepresanty są użyteczne, działają one jeszcze lepiej i szybciej, gdy wykorzystywane są również inne zasoby, takie jak mindfulness. Oczywiście każdy pacjent lepiej zareaguje na leczenie, jeśli jest ono odpowiednio dostosowane do jego potrzeb.
Ćwiczenie uważności podczas depresji pomaga zmienić aktywność mózgu
Gaëlle Desbordes, neurobiolog z Centrum Obrazowania Medycznego w Massachusetts, pracuje wraz z doktorem Shapero w tym projekcie. Zainteresowanie Desbordes tym badaniem było całkowicie osobiste, ponieważ zaczęła medytować w czasie studiów.
Uniwersytet Harvarda oświadczył, że naukowcy wykorzystali funkcjonalne obrazowanie rezonansu magnetycznego (fMRI) do obserwacji aktywności obszarów mózgu. W 2012 roku wykazano, że zaobserwowane zmiany podczas trenowania mindfulness zachodziły nawet wtedy, gdy pacjenci nie medytowali.
Obecnie trwają kolejne badania pacjentów ze zdiagnozowaną depresją. Tym razem naukowcy analizują wpływ medytacji na mózg i jej efektywność. Skanują obrazy przed i po ośmiotygodniowym kursie terapii poznawczej opartej na mindfulness.
„Jeśli chcemy, aby mindfulness stała się terapią lub czymś znanym i praktykowanym w społeczności, musimy wykazać jej zalety w sposób naukowy”.
-Gaëlle Desbordes-
Ćwiczenie mindfulness podczas depresji zapobiega powstawaniu ruminacji
Desbordes chce udowodnić hipotezę, że mindfulness gwarantuje szybszą regenerację i mniej negatywnych myśli. Trening polega na skupianiu uwagi na tu i teraz, zapobiegając w ten sposób cyklowi „przeżuwania” myśli.
Inni naukowcy także badali wpływ mindfulness na depresję i różne warianty takich praktyk.
Jak widać, wpływ mindfulness na depresję przejawia się między innymi poprawą zaradności pacjentów w obliczu trudnych sytuacji. Pomaga także polepszyć jakość ich życia. Może nawet pomóc pacjentom z łagodnym stadium depresji wrócić do zdrowia bez konieczności przyjmowania leków antydepresyjnych.
Pamiętaj, że jeśli odwiedzisz swojego lekarza, znajdzie on odpowiednią metodę leczenie, która najlepiej spełni Twoje potrzeby.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Hofmann, S. G., Sawyer, A. T., Witt, A. A., & Oh, D. (2010). The Effect of Mindfulness-Based Therapy on Anxiety and Depression: A Meta-Analytic Review. Journal of Consulting and Clinical Psychology. https://doi.org/10.1037/a0018555
- Desrosiers, A., Vine, V., Klemanski, D. H., & Nolen-Hoeksema, S. (2013). Mindfulness and emotion regulation in depression and anxiety: Common and distinct mechanisms of action. Depression and Anxiety. https://doi.org/10.1002/da.22124
- Song, Y., & Lindquist, R. (2015). Effects of mindfulness-based stress reduction on depression, anxiety, stress and mindfulness in Korean nursing students. Nurse Education Today. https://doi.org/10.1016/j.nedt.2014.06.010