Piękna przypowieść o opuszczonym domu

Piękna przypowieść o opuszczonym domu

Ostatnia aktualizacja: 08 grudnia, 2018

Przypowieść o opuszczonym domu mówi nam o rodzinie złożonej z matki, ojca i ich 9-letniego syna. Wszyscy troje mieszkali w ładnym domu, w którym na szczęście niczego nie brakowało. Zarówno matka, jak i ojciec wysilali się, by tak było. Oboje pracowali i to pozwalało im żyć na pewnym luzie.

Chłopiec był posłuszny i wyróżniał się w szkole. Każdego popołudnia niania odbierała go ze szkoły po zakończeniu lekcji. Potem zabierała go do domu, gdzie czekał go treściwy obiad. Matka zostawiała bardzo precyzyjne instrukcje, aby dziecko zawsze jadło zdrowe i pożywne posiłki.

Po południu zarówno ojciec, jak i matka dzwonili do domu, aby dowiedzieć się, jak mijał dzień ich syna. Robili to, ponieważ bardzo często, kiedy wracali do domu, dziecko już spało. Był to więc sposób na utrzymanie kontaktu z dzieckiem. Przypowieść o opuszczonym domu mówi nam, że dziecko czuło się wdzięczne, ale także samotne.

Dziwna prośba

Pewnego dnia matka wróciła do domu z pracy i zobaczyła, że jej maluch czeka na nią, zamiast spać. Była zaskoczona. Było bardzo późno. Czy coś się stało? Czy był chory? Kobieta była zmartwiona i z niepokojem go przepytywała. Chłopiec poprosił ją, by się uspokoiła. Po prostu czekał na nią, ponieważ chciał jej zadać pewne pytanie.

Przypowieść o opuszczonym domu mówi dalej, że matka usiadła obok chłopca i przygotowała się do uważnego słuchania. Chłopak zapytał: “Ile zarabiasz na godzinę w swojej pracy?” Kobieta poczuła się zdezorientowana. Nie spodziewała się takiego pytania.

Chłopiec i piesek

Przed udzieleniem odpowiedzi zapytała: “Dlaczego chcesz to wiedzieć? Potrzebujesz czegoś? Chcesz czegoś?” Chłopiec odpowiedział, że chciał tylko poznać dokładną kwotę. Wciąż zagubiona kobieta odpowiedziała: “Mogę zarabiać nawet 100 euro za godzinę”. Chłopiec okazał zadowolenie, pożegnał się z matką i poszedł spać.

Kobieta pozostała zamyślona. Pomyślała, że to pytanie jest oznaką, że coś jest nie tak. Nie mogła znaleźć sensu w pytaniu zadanym przez syna. Czy chciał ją o coś prosić, ale się nie odważył? Czy miał problem z pieniędzmi? Kiedy wrócił do domu ojciec, opowiedziała mu o tym. Oboje postanowili, że będą czujni. Ale na tym nie kończy się przypowieść o opuszczonym domu.

Nowa prośba

Przez następne dwa miesiące nic nowego się nie stało. Rodzice sądzili, że pytanie zaspokoiło jedynie ciekawość ich syna. Jednak pewnej nocy ojciec wrócił późno, jak zwykle. Chłopiec opuścił swój pokój i wyszedł mu naprzeciw. Czekał na niego. Ojciec był zaskoczony. Czy coś się stało? Czy miał jakiś problem?

Chłopiec znowu powiedział, że chce tylko zadać pytanie. “Ile zarabiasz na godzinę?” Powiedział. Mężczyzna automatycznie odpowiedział: “Zarabiam 100 €”. Po kilku sekundach zastanowienia, wyraz jego twarzy się zmienił. “Co o tym myślisz?” Powiedział do chłopca, ale ten milczał. “Powiedz mi od razu, o co chcesz prosić!” Powiedział ojciec trochę zirytowany. “Nie, o nic…”, odpowiedział chłopiec, nieco przestraszony.

Przypowieść o opuszczonym domu ciągnie dalej, że ojciec wezwał nianię. Chciał wiedzieć, czy zauważyła coś dziwnego w zachowaniu chłopca. Powiedziała mu, że nie. Być może jedyną różnicą było to, że chłopiec chodził każdego popołudnia do domu jednego ze swoich przyjaciół, ale zawsze wracał po kilku godzinach.

Chłopiec w lesie

Przypowieść o opuszczonym domu – morał

Ojciec podejrzewał, że jego syn coś ukrywa. Dlatego odłożył zadania, jakie miał do wykonania w pracy i poświęcił kilka godzin, aby obserwować dziecko z daleka. Chciał wiedzieć, dlaczego każdego popołudnia odwiedzał dom przyjaciela.

Jak każdego dnia chłopiec wyszedł. Poszedł do domu przyjaciela. Zauważył, że chłopiec spędził czas na myciu samochodu i koszeniu trawy. Potem wrócił do domu.

Kiedy ojciec wrócił do domu, zapytał syna, co się dzieje. Dlaczego chodził pracować do domu przyjaciela? Czy uwikłał się w jakiś problem, w którym chodziło o pieniądze?

Przytulona rodzina

Zaskoczony obrotem sprawy, chłopiec się przyznał. Pracowałem, bo chciałem zarobić pieniądze. “Mam już 200 €”, powiedział. “Będę w stanie zapłacić mamie za dwie godziny ze mną. Teraz brakuje mi jeszcze 300 €, żeby zapłacić również tobie ” Przypowieść o opuszczonym domu kończy się wspaniałą lekcją dla rodziców.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.