Większość naszych dni spędzamy pracując. Dlatego powinniśmy być szczęśliwi, gdy zajmujemy się tym, co wypełnia nasze dni. Jeśli znalezienie szczęścia w pracy wydaje Ci się nierealne, to nieszczęście i niezadowolenie mogą zacząć wpływać na inne obszary naszego życia.
Chociaż może wydawać się to skomplikowane, znalezienie szczęścia w pracy jest możliwe, o ile mamy odpowiednie nawyki. Być może będziemy musieli zmienić naszą perspektywę, jeśli chodzi o konkretne sytuacje. Ważne jest, abyśmy byli względnie zadowoleni z tego, co robimy w pracy. W przeciwnym razie trudno będzie znaleźć szczęście.
Dlatego pierwszym krokiem do zadowolenia z pracy jest identyfikacja tych części naszej pracy, które nam przeszkadzają. W rzeczywistości wiele innych osób, takich jak Srikumar Rao, było zainteresowanych tym, czy znalezienie szczęścia w pracy jest możliwe. Wszyscy zgadzają się, że najpierw musimy ustalić to, co nas martwi.
Srikumar Rao podkreśla również znaczenie pozytywnego nastawienia. Indyjski pisarz twierdzi, że jedyne co pracownicy muszą zrobić aby być szczęśliwi, to prosta zmiana perspektywy. Ta zmiana perspektywy wymaga od nas odwrócenia się od negatywności i skierowania się ku pozytywności. Zobaczmy, jak to zrobić.
1. Co zrobić aby znalezienie szczęścia w pracy było możliwe? Doceniaj swoją pracę!
Pierwszym kluczem do znalezienia szczęścia jest docenienie tego, co robisz. Tak, sposób w jaki wykonujesz swoją pracę jest naprawdę ważny, nawet jeśli uważasz, że stanowisko nie jest odpowiednie dla Ciebie. W rzeczywistości, w większości przypadków, dobre samopoczucie ma więcej wspólnego z punktem widzenia niż z okolicznościami.
Ponadto ludzie, którzy rozpoczynają dzień w dobrym nastroju, lepiej wykonują swoją pracę. Dlatego jeśli cenisz to, co robisz i zaczynasz dzień z pozytywną energią, łatwiejsze będzie znalezienie szczęścia w pracy.
Teraz, ważne jest, aby wiedzieć, kiedy ustawić limity i kiedy po prostu się zwolnić. Jest to szczególnie ważne, jeśli Twoja praca narusza Twoje zdrowie emocjonalne lub fizyczne.
2. Buduj więzi z samym sobą
Budowanie więzi z samym sobą i wewnętrzna cisza jest jednym ze sposobów na znalezienie szczęścia w pracy. W ten sposób pozbędziesz się niepotrzebnych lęków i zmartwień, które powodują dyskomfort. Ponadto, dzięki temu pozwolisz sobie być sobą. Będziesz mógł pokazać innym, kim jesteś, bez obawy, że nie spełnisz ich oczekiwań.
Dopasowanie się do Twojego zespołu nie powinno wymagać od Ciebie zmiany tego, kim jesteś i jak się zachowujesz, pomimo różnic między Wami. Kluczem jest bycie sobą. Jeśli ukryjesz to kim jesteś, możesz czuć się nieswojo. Dlatego zaufaj sobie od samego początku. Jest to jedyny sposób, aby pokazać swoje umiejętności i pracować w pełnym zakresie Twoich możliwości.
“W pracy istnieje radość. Nie ma szczęścia poza tym, że uświadomiliśmy sobie, że coś osiągnęliśmy. “
3. Ustal cele, ale pozwól sobie na błędy
Bez wątpienia jedną z przyczyn stresu i nieszczęścia w pracy jest to, że nie realizujemy wyznaczonych przez nas celów. Wielu pracowników próbuje zrobić więcej, niż mogą sami poradzić. Krok po kroku stają się sfrustrowani i zniechęceni, ponieważ niemożliwe jest robienie zbyt wielu rzeczy naraz.
Jeśli tak się stanie, zalecamy utworzenie systemu organizacji i planowania. Pozwoli to ocenić zdolność do wykonywania zadań. Pamiętaj też, że będą chwile, kiedy po prostu nie możesz pomóc innym. Jeśli Twoje obciążenie pracą jest nadmierne i niemożliwe do zrealizowania, będziesz musiał poprosić o pomoc lub o więcej zasobów od swojego przełożonego.
Dlatego nie bój się rozpoczynać rozmowy. Większość ludzi będzie chciała pomóc i chętnie udzieli pomocy. Twoje wysiłki będą zwykle nagradzane.
Wreszcie, ważne jest, aby rozpoczynać rozmowy z innymi ludźmi. Nie pozwól, aby strach powstrzymywał Cię przed szukaniem nowych przyjaciół lub poznawaniem ludzi. Posiadanie przyjaciół w pracy lub osób, z którymi możesz porozmawiać, może zaoferować Ci system wsparcia i powód, aby chodzić chętnie do pracy.
Krótko mówiąc, znalezienie szczęścia w pracy nie tylko sprawi, że ogólnie rzecz biorąc poczujesz się lepiej, ale także pozytywnie wpłynie na poziom produktywności.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Smith, J. (2013). 11 Steps To Happiness At Work. Forbes.Com.
- Rao, S. (2010). Is your company ready to succeed? Business Strategy Review. https://doi.org/10.1111/j.1467-8616.2010.00649.x
- Turner, N., Barling, J., & Zacharatos, A. (2002). Positive psychology at work. In Handbook of Positive Psychology. https://doi.org/10.1016/j.epsl.2011.09.040