Podkręć jak Beckham: walka o integrację

Podkręć jak Beckham: walka o integrację

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2019

Żyjemy w coraz bardziej zglobalizowanym świecie, w którym różnice kulturowe się zacierają. W konsekwencji musimy podjąć próbę pogodzenia się z niewielkimi różnicami, szukając równowagi i wzajemnego zrozumienia między kulturami. Podkręć jak Beckham stanowi przykład integracji kulturowej i sposobu, w jaki społeczeństwo zmienia się z upływem czasu.

Podkręć jak Beckham to brytyjski film, który miał swoją premierę w 2002 roku. Został wyreżyserowany przez Gurindera Chadhę, brytyjską reżyserkę pochodzenia hinduskiego.

W swojej karierze Gurinder Chadha próbowała uchwycić różnorodność kulturową Europy w swoich dziełach i filmach dokumentalnych. Zainspirowana własnymi doświadczeniami, w większości dzieł próbuje pokazać co to znaczy być zarówno Brytyjczykiem jak i Hindusem, tak jak w Podkręć jak Beckham.

Do niedawna wydawało się, że kino jest wyłącznie domeną białych mężczyzn. Nawet dzisiaj istnieje niewiele reżyserek. Gurinder Chadha jest kobietą pochodzenia brytyjsko-hinduskiego. Jej film “Podkręć jak Beckham” opowiada historię nie tylko o pojednaniu kultur ale i o świecie, w którym kobiety są spychane na dalszy plan: piłka nożna.

Podkręć jak Beckham nie jest skomplikowaną historią. Jest prosta, zabawna i przyjemna. Ma składniki typowej romantycznej komedii, wyśmiewa stereotypy i tworzy portret nowego pokolenia, które cieszy się połączeniem wielu kultur.

“Jeśli ona lubi grać w piłkę nożną bardziej niż gonić za facetami, cieszę się jej szczęściem.”

-Ojciec Jules-

Podkręć jak Beckham: Dwa światy

Podkręć jak Beckham rozgrywa się w Londynie na początku lat 2000 w czasach gdy piłkarz David Beckham był tam ikoną. Londyn jest domem dla prawdziwej mieszanki kultur. Skupia niezliczoną liczbę osób z bardzo różnych środowisk i realiów. Film koncentruje się na dwóch młodych fankach piłki nożnej, które są różnego pochodzenia. Jesminder, znana jako Jess jest dziewczyną pochodzenia sikhijskiego, a Jules jest Brytyjką.

  • Rodzina Jess: tradycyjna rodzina Sikhów złożona z Jess, jej rodziców i starszej siostry. Ta rodzina jest bardzo wierna swojej kulturze i wartościom, a także chce, aby ich córka podążała tą samą ścieżką, nawet jeśli sama Jess tego nie chce.
  • Rodzina Jules: typowa zachodnia rodzina o bardziej indywidualistycznym podejściu, złożona tylko z Jules i jej rodziców. Mimo to widzimy, że wartości jej rodziców, a zwłaszcza jej matki nie idą w parze z wartościami Jules.
Podkręć jak beckham

Te różnice kulturowe rodzą pewne śmieszne sytuacje, szczególnie w przypadku matki Jules, która uważa się za kobietę nowoczesną i otwartą ale jest bardzo stereotypowa. Jess i Jules muszą zmierzyć się ze środowiskiem i rodziną, aby spełnić swoje marzenie o byciu zawodowymi piłkarkami. Piłka nożna łączy te dwie młode kobiety i pomaga pojednać ich kultury.

“Kiedy zdasz sobie sprawę, że masz córkę z biustem a nie syna? Żaden chłopak nie będzie chciał wyjść z dziewczyną, która ma więcej mięśni niż on.”

-Matka Jules-

Brytyjczycy i Hindusi

Jess ma problemy z komunikowaniem się z rodziną i mówieniem im prawdy. Wszyscy oczekują, że pójdzie na studia i zostanie świetnym prawnikiem. Jej rodzina bardzo się starała, aby dać swoim córkom wykształcenie. Jednak nie biorą pod uwagę tego, że być może to nie jest najważniejsze dla samej Jess. Jej rodzice mają wiele oczekiwań i raczej odrzucają wszelkie zmiany, stanowiące według nich zagrożenie.

“Mamo, tylko dlatego, że noszę dresy i uprawiam sport nie znaczy, że jestem lesbijką!”

-Jules-

Podkręć jak Beckham

Kwestie małżeństwa i seksualności są ważne w obu rodzinach. Matka Jules zrobi wszystko co możliwe, aby uczynić córkę kobiecą, a nie chłopięcą. Pomimo swojego wizerunku “nowoczesnej i tolerancyjnej” kobiety, martwi ją orientacja seksualna Jules. Mówi, że akceptuje homoseksualizm i nie uważa, że to złe, ale jednak nie chce, żeby występowało to w jej rodzinie.

Rodzina Jess chce, aby ich córka podążała za tradycją i poślubiła młodego Hindusa, tak jak jej siostra. Widzimy, że rola kobiet i idea zaaranżowanego małżeństwa mają różne znaczenie w ich kulturze. Mimo to obie dziewczyny mają inną mentalność niż ich rodzice. Musiały żyć w środowisku z różnymi kulturami i myśleć w inny sposób.

“W twoim wieku byłam już po ślubie. Ty nawet nie chcesz uczyć się gotować.”

-Matka Jess-

Piłka nożna jako węzeł łączący

Sport powinien pozwolić nam pozostawić różnice między nami i zjednoczyć ludzi, jednak czasami tak się nie dzieje. W Podkręć jak Beckham widzimy, że piłka nożna łączy Jules i Jess. Ale prawda jest taka, że ​​widzimy także wersję mniej pozytywną.

Piłka nożna to sport, który może sparaliżować lub zmobilizować cały naród. Jednak dzieje się tak tylko wtedy, gdy mówimy o męskiej piłce nożnej. Niestety piłka nożna kobiet jest prawie nieznana ogromnej części populacji. Ledwo pojawia się w mediach. To świat, o którym ledwo wiemy a różnica w wynagrodzeniu jest zdumiewająca. Wiemy więcej o drużynach męskich drugiej ligi niż o drużynach kobiecych z pierwszej ligi.

Problem kobiet

Bohaterki tego filmu muszą zmierzyć się z brakiem szacunku w sportach zdominowanych przez mężczyzn oraz stawić czoła swoim rodzinom. Wiele scen zachęca nas do zastanowienia się nad rolami kobiet w sporcie, ponieważ wydaje się, że kobiety mogą wyróżniać się tylko w pływaniu synchronicznym lub gimnastyce.

“Jess: Hinduskie dziewczyny nie grają w piłkę.

Piłkarz: To bardzo staroświeckie, prawda?

Jules: Tak ale to nie jest tylko problem hindusek. Ile osób nas wspiera?”

Podkręć jak Beckham

W pewnym momencie widzimy jak chłopcy fantazjują o tym, jak dziewczyny wyglądałyby w szatni a film pokazuje to w całkowicie naturalny sposób. Dziewczyny podobnie jak chłopcy przebierają się cicho i rozmawiają o różnych rzeczach, od piłki nożnej po menstruację. W szatni nie ma tematów tabu. Dziewczyny zachowują się tam jak zwykł e dziewczyny.

Z początku Jess czuje się trochę niepewnie, ponieważ czuje się inna. Czuje się tak, mimo że dorastała grając w piłkę nożną w parku podziwiając Beckhama tak jak wszyscy inni. Uważa, że ​​wszystkie dziewczyny rozumieją i wspierają jej decyzję o grze w piłkę nożną. Ale gdy dziewczyny poznają rzeczywistość Jules zdają sobie sprawę, że tak bardzo się od niej nie różnią.

Podkręć jak Beckham to dobry film, który podoba się publiczności. Pokazuje nam możliwość harmonijnego współistnienia różnych kultur. Ponadto pokazuje nam walkę o kobiecą piłkę nożną, która jest całkowicie nieznana większości populacji. W skrócie jest to film, który zaprasza nas do przyjęcia innych kultur i zrozumienia, że ​​nasza rzeczywistość nie jest taka sama jak jeszcze kilka lat temu.

“Chcę żeby walczyła i chcę żeby wygrała. Nie sądzę, żeby ktokolwiek miał prawo temu zapobiec.”

-Ojciec Jess-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.