Niepewność o przyszłość – jak ją zmniejszyć?

mężczyzna patrzący przez lornetkę - niepewność o przyszłość

Co stanie się jutro? Co stanie się za tydzień? A za rok? Lub za dwadzieścia? Co przyniesie przyszłość? To są trudne pytania, na które nie można odpowiedzieć. Z definicji przyszłość jeszcze się nie wydarzyła. Dlatego jest obciążona niepewnością, to ogólne poczucie wątpliwości, które nie pozwala nam być pewnym niczego. Czy możemy zmniejszyć niepewność o przyszłość?

Chociaż istnieją pseudonauki i inne dziedziny, które twierdzą, że znają przyszłość, często używają niejasnych interpretacji przyszłości, aby nie popełniać błędów. Jeśli zapewnisz, że jutro będzie dobry dzień, będzie to najprawdopodobniej dobry dzień, ponieważ nasza postawa będzie pozytywna w obliczu niepewności.

Ale to, oprócz zmiany naszego podejścia do redukcji niepewności, nie jest realistyczną prognozą przyszłości. Dlatego właśnie tak trudno kontrolować niepewność o przyszłość.

niepewność o przyszłość - kobieta na dachu domu

Zredukuj niepewność za pomocą planu B

Powinniśmy zacząć od zrozumienia, że ​​przyszłość jest nieprzewidywalna i nie wiemy, co się wydarzy. Najlepszym rozwiązaniem jest zrozumienie tego niezaprzeczalnego faktu. Świadomość tego tylko zmniejszy twoją niepewność. Jedną z opcji jest tworzenie różnych prognoz.

Wyobraźmy sobie, że nie wiemy, jaka pogoda będzie jutro. Jednak w oparciu o naszą intuicję dochodzimy do wniosku, że będzie słonecznie. Nawet jeśli nie będzie padać przez wiele miesięcy, jeśli będzie padać tego konkretnego dnia, może to zrujnować nasze plany dotyczące pójścia na plażę.

Gdybyśmy mieli plan B, na przykład: jeśli jest słonecznie, pójdę na plażę i jeśli pada deszcz, do muzeum. Nasze plany nie musiałyby być zrujnowane. Wyobrażanie sobie różnych przyszłych możliwości jest sposobem na zmniejszenie niepewności. Ograniczając niepewność, będziemy bardziej przygotowani na stawienie czoła nieznanemu, bez względu na to, co się stanie.

Aby przewidzieć przyszłość i zmniejszyć niepewność, nie musisz dokładnie wiedzieć, co się stanie. Musimy zastanowić się, co może się stać. Wyobraź sobie wszystkie możliwe opcje, które mogą się wydarzyć i odrzuć te nieprawdopodobne. Na przykład moglibyśmy pomyśleć, że może być słonecznie, deszczowo, śnieżnie, pochmurno itp. Mimo to, w oparciu o aktualną temperaturę, wilgotność, położenie geograficzne itp. można odrzucić dowolne z opcji i przypisać większe lub mniejsze prawdopodobieństwo do innych.

Twórz wzory, aby zmniejszyć niepewność

Powszechną, czasami nieświadomą praktyką, którą stosujemy w celu zmniejszenia niepewności, jest stosowanie wzorców. Doświadczenie uczy nas, że pewne wydarzenia powtarzają się, gdy istnieją dla nich odpowiednie okoliczności. Im więcej doświadczenia, tym więcej wzorów jest potwierdzonych.

Zwykle wzorce te są przydatne, szczególnie gdy znamy przyczyny i skutki. Wiemy, że jeśli rzucimy kamień w jakąś osobę, zranimy ją. Ale jeśli wiemy, że szkody będą zależały od wielkości kamienia i siły, z jaką go rzucimy, możemy zmienić te zmienne w zależności od naszych pragnień. Oczywiście nie musisz nikogo rzucać kamieniami, używamy tego jako przykładu.

“Moje zainteresowanie jest w przyszłości, ponieważ zamierzam spędzić resztę mojego życia właśnie tam”.

-Woody Allen-

Podobnie, te wzorce pomagają również wyjaśnić nasze zachowanie. Jest to jednak tak zróżnicowane i tak wpływowe, że trudno jest znać wszystkie zmienne, które je zmieniają. Żartowanie czyimś kosztem może ich rozśmieszyć lub złościć. Jeśli żartujemy, a ta osoba się śmieje, prawdopodobnie podobne żarty też ją rozśmieszą. Ale strzeż się! Co jeśli mieli zły dzień? Może się nie zaśmieją. Wzorce te nie zawsze są dobrymi czynnikami prognostycznymi, ponieważ wpływ mogą mieć także heurystyki i uprzedzenia.

para wszechświat

Wykorzystanie perspektyw w celu zmniejszenia niepewności

Zanim pojawiła się koncepcja przewidywania przyszłości, pojawiła się kolejna dyscyplina: perspektywa. Foresight (przewidywanie) to dyscyplina, która bada przyszłość, aby zrozumieć i wpłynąć na to, co się wydarzy. Ze wszystkiego, co możemy wiedzieć o przyszłości, najmniej interesujące jest to, co się stanie. Najbardziej interesuje nas jak, a przede wszystkim dlaczego. Rozumiemy perspektywę jako narzędzie zarządzania i ograniczania niepewności.

Perspektywa dąży do zrozumienia przyczyn i kolejności wydarzeń, które prowadzą do zdarzenia. Dlatego perspektywa nie tworzy prognoz. Nie służy do przewidywania przyszłości. Jest raczej używana do wyjaśnienia, dlaczego coś się wydarzy. Ostatecznie celem wykorzystania perpektyw jest zmiana ścieżki na przyszłość przed jej rozpoczęciem. Chociaż przyszłość jest niepewna, można zmniejszyć niepewność, więc nie będziemy zaskoczeni.

Scroll to Top