Wahania nastroju – 7 wskazówek, jak je kontrolować

Wahania nastroju.

Jeśli ktoś potrafi kontrolować wahania nastroju może to być oznaką inteligencji, a nawet jakości życia. Często możemy mieć dni, kiedy wszystko wydaje się idealne, a potem nagle pewna sytuacja lub myśl powoduje, że wszystko się zmienia. Co możemy zrobić, gdy tak się dzieje?

Alfred Adler, ojciec indywidualnej psychologii, powiedział, że “musimy interpretować zły nastrój jako oznakę niższości”. Jeśli uważamy, że to prawda, to jasne jest, że zdolność kontrolowania zmian takich jak wahania nastroju, szczególnie gdy są one negatywne, ma zasadnicze znaczenie dla naszego dobrego samopoczucia.

Czym są wahania nastroju?

Wahania nastroju to zmiany w naszym obecnym stanie umysłu. Doświadczamy emocjonalnych wzlotów i upadków, które wpływają na nas w różny sposób w krótkim okresie czasu.

Wahania nastroju.

Te huśtawki nastroju mogą przenieść nas od stanu zadowolenia aż do udręki lub nerwowości, a nawet odwrotnie. Jeśli stanie się to czymś nawykowym, może powodować niestabilność emocjonalną, która może wpływać na życie społeczne, osobiste i zawodowe danej osoby.

Wahania nastroju spowodowane są różnymi czynnikami, takimi jak zmiany hormonalne w okresie menopauzy lub menstruacja. Jednak nie jest to coś, co może dotyczyć tylko kobiet. Istnieją również inne czynniki wyzwalające, takie jak dorastanie, zaburzenia osobowości lub zaburzenia odżywiania.

Klucze do kontroli własnego nastroju

Teraz, gdy już wiemy czym są, musimy wiedzieć, jak kontrolować takie wahania nastroju. Nie zawsze jest to łatwe, szczególnie jeśli są spowodowane zaburzeniami psychicznymi. Jeśli jednak potrafimy nauczyć się radzić sobie z nimi skutecznie, może to przynieść znaczne korzyści w naszym codziennym życiu i dobrym samopoczuciu.

Ustanowienie rytuału

Co sprawia, że czujesz się dobrze? Co pomaga Ci się zrelaksować? Dowiedz się, co sprawia, że czujesz się lepiej i stwórz własny rytuał. Na przykład muzyka, wyjście na spacer, rozmowa z przyjaciółmi. Określ czynności, które Cię odprężają i zawsze staraj się mieć dla nich miejsce w swoim terminarzu.

Dystansowanie się

Czasem zdajemy sobie sprawę, że pewna sytuacja powoduje u nas wahania nastroju, ale nie możemy od niej uciec. Jednak ważne jest, aby wiedzieć, jak trzymać dystans do rzeczywistości. To daje nam znacznie większą kontrolę nad naszym życiem. W niektórych przypadkach może dostarczyć nam niezbędnego świeżego oddechu, aby pewne emocje się rozeszły.

W ten sposób, kiedy nadejdzie czas, będziemy w stanie zachować dystans zanim dojdzie do jakichś zdarzeń. Będziemy w stanie przewidzieć naszą reakcję emocjonalną. Na przykład kłótnia, o której wiemy, że nie skończy się dobrze… Czy naprawdę musisz się w nią angażować?

Najpierw pomyśl, a potem mów

Arabskie przysłowie mówi, że “jeśli to, co mówisz nie jest piękniejsze od ciszy, nie mów tego”. Nie oznacza to, że nigdy lub prawie nigdy nie możesz mówić, ale to uczy nas, że powinniśmy pomyśleć przed powiedzeniem czegokolwiek. Ważne jest również, aby nasza komunikacja miała znaczenie i była pozytywna.

Dlatego mądrze jest myśleć, analizować i wybierać słowa, które chcesz wypowiedzieć i jak chcesz je wypowiedzieć. Kiedy już to zrobisz, pozwól im przepłynąć przez usta (lub nawet palce, jeśli je piszesz).

“Nasze złe nastroje powodują, że jesteśmy gorszymi ludźmi”.

-Doménico Cieri Estrada-

Smutek.

Znaczenie dobrego wypoczynku

Zmęczenie często wywołuje nasze złe nastroje i nasze wahania nastroju. Czasami, gdy jesteśmy wyczerpani, zarówno mentalnie jak i fizycznie, nasze wahania nastroju się zwiększają i to powoduje niestabilność emocjonalną.

Nie zawsze można odpocząć, ale jeśli jesteś w stanie, wtedy mały odpoczynek jest bardzo korzystny pod każdym względem. Pomaga nam odnawiać nasze pomysły, odrzucać negatywne emocje i unikać rozpraszania naszej uwagi, co może wpływać na nasze nastroje.

Ćwiczenia fizyczne

Ćwiczenia fizyczne podnoszą poziom dopaminy we krwi. Wydzielają neuroprzekaźnik, który jest w stanie poprawić nasz nastrój. Trzydzieści minut zajęć sportowych dziennie jest bardzo pomocne, gdy chodzi o regulowanie emocji. Pomaga nam też myśleć pozytywnie.

Pisanie.

Pisanie

Wielu znakomitych pisarzy twierdzi, że pisanie ich relaksuje. Pisanie o uczuciach jest także bardzo dobrym i terapeutycznym pomysłem na wahania nastroju. Pomoże nam to przeanalizować, co powoduje nasze zmiany nastroju i zapobiec ich występowaniu w przyszłości.

Zastanów się, dlaczego masz wahania nastroju

Czasami to zawsze te same rzeczy wpędzają nas w zły nastrój. Może to być pora roku, nasza osobista sytuacja lub niektórzy ludzie. Dobra analiza pozwoli nam zidentyfikować przyczyny i poprawić naszą zdolność do zarządzania nimi.

Jeśli nadal nie możesz kontrolować wahań nastroju, być może powinieneś skonsultować się z ekspertem w sprawie Twoich problemów. Czasami nasze wahania nastroju mogą kryć o wiele poważniejszy problem, którym trzeba się zająć.

“Nie bez ogromnego smutku musiała przyznać, że ciągła obecność jej starszej matki ją irytowała.”

-Magda Szabó-

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Chermahini, S. A., & Hommel, B. (2012). Creative mood swings: Divergent and convergent thinking affect mood in opposite ways. Psychological Research. https://doi.org/10.1007/s00426-011-0358-z
  • Chuang, E., & Bregler, C. (2005). Mood swings: expressive speech animation. ACM Transactions on Graphics. https://doi.org/10.1145/1061347.1061355
  • Ussher, J. M. (2014). Premenstrual syndrome. In Cambridge Handbook of Psychology, Health and Medicine, Second Edition. https://doi.org/10.1017/CBO9780511543579.217
  • Searson, R., Mansell, W., Lowens, I., & Tai, S. (2012). Think Effectively about Mood Swings (TEAMS): A case series of cognitive-behavioural therapy for bipolar disorders. Journal of Behavior Therapy and Experimental Psychiatry. https://doi.org/10.1016/j.jbtep.2011.10.001
  • Bialoskorski, L. S. S., Westerink, J. H. D. M., & Van Den Broek, E. L. (2009). Mood Swings: Design and evaluation of affective interactive art. New Review of Hypermedia and Multimedia. https://doi.org/10.1080/13614560903131898
Scroll to Top