Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak wielką moc ma psychologia reklamy? Zastanów się czy zdarzyło Ci się zobaczyć kiedyś w telewizji reklamę, która bardzo Cię wzruszyła. Odpowiedź niemal na pewno brzmi tak.
Reakcja, jaką wywołuje sposób prezentowania produktu jest zazwyczaj dokładnie taka, jaką przewiduje psychologia reklamy.
Dlaczego niektóre kampanie reklamowe na długo pozostają w naszej pamięci, a inne idą w niepamięć? Nie jest to kwestią ani przypadku, ani zbiegu okoliczności. Jest to wynik niezwykle precyzyjnie stworzonego projektu, w którym brane są pod uwagę liczne czynniki.
Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak psychologia reklamy pomaga firmom wkraść się do serc i głów odbiorców, aby tymi drogami dotrzeć do ich portfeli.
Co to jest psychologia reklamy?
Psychologia reklamy to zbiór informacji o zainteresowaniach, tendencjach i zmiennych pomocnych w przewidywaniu trendów konsumenckich. Jak wiemy, obecnie reklama nie ogranicza się jedynie do magazynów, telewizji czy Internetu. Tak naprawdę towarzyszy nam ona niemal na każdym kroku.
Sposób rozlokowania produktów w supermarketach, kolor i rozmiar chipsów, ceny ubrań i sposób mówienia przez sprzedawców to wszystko elementy z góry zaplanowane zgodnie z psychologią reklamy. Liczy się każdy aspekt, który może pomóc przyciągnąć uwagę potencjalnego klienta.
Każdy z nas kupując i konsumując chce się w jakiś sposób wyróżnić z tłumu. To właśnie chęć bycia innym niż wszyscy jest wykorzystywana przez twórców reklam. Kiedy klient poczuje się już wyjątkowy, stosowane są inne elementy psychologiczne, takie jak motywacja, preferencje oraz osobista opinia.
Psychologia reklamy – główne strategie
Aby stworzyć przekaz reklamowy, który odniesie sukces, należy w pierwszej kolejności zebrać informacje o grupie docelowej. Można to osiągnąć na kilka sposobów.
Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się pójść do supermarketu po dwie rzeczy i wyjść z całym koszykiem zakupów, gratulacje! Stałeś się ofiarą technik opartych na psychologii reklamy! Twórcy reklam próbują przekonać nas do zakupu danego produktu stosując takie strategie, jak:
- Mechanistyczna: Oparta jest ona na psychoanalizie. Strategia ta zawdzięcza swoją skuteczność wielokrotnie powtarzanemu komunikatowi. Powtarzane wiele razy hasło reklamowe lub obraz nakłaniają konsumenta do dokonania zakupu.
- Przekonująca: Ma na celu przedstawienie danego produktu jako lepszego niż podobny produkt konkurencji. Określone cechy produktu są przedstawiane w korzystnym świetle w stosunku do innych, podobnych towarów. Strategia ta polega w dużej mierze na kreatywności i osobistej intuicji.
- Projekcyjna: Strategia ta wykorzystuje modele, kulturę i styl życia grupy docelowej. W kampaniach opartych na strategii projekcyjnej przedstawia się dany produkt jako element pasujący do zainteresowań i potrzeb konsumenta. Wykorzystuje się w tym przypadku również wiedzę z zakresu psychologii społecznej i antropologii.
- Sugestywna: Reklama oparta na tej technice bazuje na przewidywaniu myśli i uczuć konsumentów. Mówi, że istnieje produkt, który pomoże Ci pozbyć się obaw, strachu czy stresu związanego z jakimś konkretnym problemem.
Elementy skutecznej reklamy
Sukces każdej reklamy zależy często od drobnych decyzji. Dlatego też każdy element efektywnej kampanii jest poprzedzony badaniami rynku i testami, które mają pomóc wybrać te pomysły, które najlepiej pomogą przekonać konsumenta do danego produktu. Kluczowymi elementami każdej reklamy są:
- Elementy wizualne: kolor, czcionka i obrazy wykorzystane w danej reklamie.
- Powtarzalność: ile razy dana reklama powinna zostać wyświetlona lub opublikowana. Mimo że wielokrotne powtarzanie reklamy to jedna z najstarszych technik stosowanych w marketingu, pozostaje ona jedną z najskuteczniejszych metod. Im więcej razy konsument zobaczy lub usłyszy reklamę, tym większe jest prawdopodobieństwo, że kupi prezentowany w niej produkt.
- Cena: niższa cena nie zawsze oznacza większą sprzedaż. Mimo że cena jest bardzo ważnym elementem (dowodem są rekordy sprzedaży w tzw. Czarny Piątek), klienci biorą pod uwagę również inne elementy.
- Kanał: gdzie będą prezentowane reklamy (radio, telewizja, Internet itd.)
Psycholog współpracujący przy tworzeniu reklam musi również wziąć pod uwagę trendy konsumenckie różnych grup wiekowych. Bardzo ważny jest kierunek, w jakim rozwija się grupa docelowa. Na przykład chcąc dotrzeć do nastolatków, należy umieścić reklamę w Internecie lub aplikacjach mobilnych.
W przypadku tej grupy wiekowej warto również dać konsumentom poczucie indywidualności, aby wzmocnić ten aspekt, który ma dla nich priorytetowe znaczenie.
“Skuteczny przekaz jest w stanie zmienić psychologiczne schematy odbiorcy”
Psychologia koloru
Psychologia reklamy bierze pod uwagę również kolory wykorzystywane w kampanii. Każdy kolor ma bowiem dla człowieka inne znaczenie i wywołuje różne odczucia.
- Biały kojarzy się z pustką, czystością i jasnością.
- Niebieski wiąże się ze świeżością, przejrzystością i lekkością. Kolor ten ma również właściwości uspokajające.
- Żółty to kolor osób empatycznych, ekstrawertycznych, pełnych życia i młodzieńczej witalności.
- Czerwony kojarzy się z siłą i dynamicznym działaniem. Przyciąga on uwagę i pobudza umysł.
- Zielony natomiast to kolor nadziei i natury. Podobnie jak niebieski, działa on kojąco.
Podsumowując, każdy szczegół w reklamie może zadecydować o skuteczności lub porażce kampanii. Psychologia reklamy gromadzi wiedzę o tym, jak na różnorodne przekazy marketingowe reaguje ludzki umysł. Pamiętaj, że ty też jesteś w czyjejś grupie docelowej. Pytanie brzmi, czy ulegniesz reklamowym pułapkom, jakie na ciebie zastawiono.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Andrews, M., Van Leeuwen M., & Van Baaren R. (2016). Persuasión: 33 técnicas publicitarias de influencia psicológica. Editorial Gustavo Gili. Recuperado de: http://www.imonzon.es/persuasion-33-tecnicas-psicologia/
- Añaños E. (2009). Psicología y comunicación publicitaria. Universitat Autònoma de Barcelona. Recuperado de: https://books.google.es/books?hl=es&lr=&id=WumHJpEMyAQC&oi
- Fisher C. E., Chin L. & Klitzman R. (2010). Defining neuromarketing: Practices and professional challenges. Harvard review of psychiatry, 18(4), 230-237. Recuperado de: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3152487/
- He X., Zhu L., Sun L. & Yang L. (2022). The influence of brand marketing on consumers’ emotion in mobile social media environment. Frontiers in Psychology, 13, 1-13. Recuperado de: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9360773/
- Heimbach J. T. & Jacoby J. (1972). The Zeigarnik effect in advertising. In M. Venkatesan & Association for Consumer Research (Eds.). Proceedings of the Third Annual Conference of the Association for Consumer Research (pp. 746-758) Recuperado de: https://www.acrwebsite.org/volumes/12042/volumes/sv02/SV-02#:~:text=Zeigarnik’s%20explanation%20for%20this%20effect,memory%20for%20the%20uncompleted%20task.
- Parra C. O. (2018). La percepción en la publicidad vs. la percepción en la psicología. Colección Académica de Ciencias Sociales, 5(1), 50-59. Recuperado de: https://revistas.upb.edu.co/index.php/cienciassociales/article/view/4031
- Sánchez G. (2022). ¿Qué es el efecto halo? La mente es Maravillosa. Recuperado de: https://lamenteesmaravillosa.com/que-es-el-efecto-halo/
- Scott, W. D. (2008). Psicología de la publicidad de productos alimenticios. Pensar la publicidad, 2(2), 145-157. Disponible en https://revistas.ucm.es/index.php/PEPU/article/view/PEPU0808220145A
- Tannenbaum M., Hepler J., Zimmerman S., et al. (2015). Appealing to fear: A meta-analysis of fear appeal effectiveness and theories. Psychological bulletin, 141(6), 1178-1204. Recuperado de: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5789790/
- Valdivieso C. (2014). Efectos anclaje, unidad y enmarcado: Implicaciones sobre publicidad de alimentos. Universidad de Chile, Facultad de Economía y Negocios. Recuperado de: https://repositorio.uchile.cl/handle/2250/115369