10 praw obfitości we wszechświecie

Harmonijne wibracje, pragnienia z głębi serca serca i bycie godnymi to tylko niektóre z zasad tych praw. Dowiedz się, jak je zastosować w praktyce.
10 praw obfitości we wszechświecie
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez María Hoyos

Ostatnia aktualizacja: 29 grudnia, 2023

Prawa obfitości obejmują niektóre z tak zwanych “praw wszechświata”, które składają się na szereg wierzeń związanych z pozytywnym myśleniem. Zgodnie z prawami obfitości osiągniemy sukces tam, gdzie myślimy, że to możliwe. W ten sposób mentalność obfitości jest pomocna w osiągnięciu tego, co sobie założyliśmy.

Według Sergio Fernándeza, autora książki „Życie w dostatku” (nieprzetłumaczonej na język polski, oryginalny tytuł to „Vivir con abundancia“) istnieje 10 praw obfitości i działają one we wszechświecie, chociaż może wydawać nam się, że w nich nie uczestniczymy.

Co rozumiemy przez obfitość?

Termin obfitość odnosi się do dużej ilości czegoś, czy to fizycznej, czy konceptualnej. W drugim znaczeniu jest to jednak “dobrobyt, bogactwo lub dostatek”. To właśnie ta część nas interesuje.

Obfitość odnosi się zatem w jednym ze swoich znaczeń do dobrobytu i dostatku. W ten sposób, rozciągając jej znaczenie, możemy mówić o stanie psychicznym, emocjonalnym i fizycznym, który pomaga nam realizować nasze cele.

motyl na ramieniu

10 praw obfitości

Oto dziesięć praw obfitości według Sergia Fernándeza, które rządzą naszym wszechświatem:

1. Prawo stworzenia

“Myśli i emocje tworzą rzeczywistość, w której mieszkamy lub, co jest tym samym, wszystko, co materialne ma swoje miejsce w tym niematerialnym.”

W ten sposób Fernández chce nam przekazać, że to my tworzymy kim jesteśmy, co chcemy zrobić lub mieć, jeśli najpierw to poczujemy lub o tym pomyślimy.

2. Prawo przyciągania

“Osiągam to, o czym myślę najczęściej, czy tego chcę, czy nie.”

W porównaniu z poprzednim prawem im bardziej o czymś myślimy lub coś odczuwamy, tym bardziej prawdopodobne jest, że w to uwierzymy. Może to mieć tragiczny skutek, jeśli nasze emocje lub myśli nie są pozytywne.

3. Prawo przyczyny i skutku

“Wszystko, czego doświadczasz w życiu, jest skutkiem czegoś.”

Nasze doświadczenia są ze sobą powiązane związkiem przyczyn i skutków. Dlatego nasze działania, myśli i emocje mają swój początek w naszej przeszłości i wpłyną na naszą przyszłość. Bezpośrednią konsekwencją tej idei jest to, że mamy nieskończoną moc nad naszą teraźniejszością, aby wpłynąć na to, co dzieje się z nami.

4. Prawo równowagi

“Obfitość to hojnie dawać i potrafić otrzymywać”.

Zgodnie z tym prawem to, co jesteśmy w stanie wnieść do świata w jakiś sposób zostanie nam zwrócone. To znaczy, że jeśli chcemy otrzymać od świata dobro to powinniśmy przyczynić się do tego, aby stał on się lepszym miejscem do życia.

serce na dłoni

5. Prawo porządku

“Porządek życia to być-robić-mieć.”

Kolejność musi być taka, a nie inna. Najpierw musisz być kimś, aby wiedzieć, jak coś osiągnąć i uzyskać wyniki, jakich oczekujesz. Jeśli chcemy mieć na przykład cukiernię, która odniesie sukces musimy najpierw być specjalistami w tej dziedzinie, a później stworzyć produkt. I jeśli dobrze wykonamy kolejne kroki, osiągniemy nasz cel.

6. Prawo działania

“Kiedy robię jedną rzecz, robię wszystko.”

Każdy z nas ma swój podpis, swój własny styl. Ten sposób działania jest tym, co nas określa, co sprawia, że jesteśmy przewidywalni względem innych i ostatecznie nas określa. Ostatecznie ten styl zostaje przekształcony w bezwładność, która popycha nas do działania w sposób zgodny z naszym wcześniejszym zachowaniem. 

7. Prawo minimalnego wysiłku

“Wysiłek powoduje stres i pochłania energię, coś, co jest dalekie od życia w dostatku”.

Nie chodzi o to, aby wyeliminować wysiłek z naszego życia, czy też wykonywać nasze codzienne czynności bez chęci. Chodzi o to, aby znaleźć najprostszy i najbardziej produktywny sposób na osiągnięcie celu. Jeśli istnieje prostsza ścieżka, która może przynieść takie same rezultaty, po co tracić niepotrzebnie naszą energię?

8. Prawo środków i celów

“Tylko będąc szczęśliwym dzisiaj, będę mógł być szczęśliwym jutro.”

Jak widzieliście w prawie porządku najpierw musisz być, aby mieć. Jeśli chcemy coś osiągnąć musimy znaleźć ku temu środki: w tym przypadku jutrzejsze szczęście jest uwarunkowane dzisiejszym szczęściem.

9. Prawo hojności

“Oferowanie Twoich talentów w służbie innym prowadzi do obfitości.”

Jak widzieliśmy w Prawie 4 musimy być wielkoduszni, jeśli chcemy, aby świat okazał się wobec nas hojny. Dzieląc się tym, co robimy dobrze przyczyniamy się do dobrego funkcjonowania społecznego.

kwiaty w dłoniach

10. Prawo oderwania

“Łączę się z działaniem, ale wycofuję się z wyniku tego działania”.

W przeciwieństwie do tego, co możemy zrozumieć z tych praw nie powinniśmy podejmować działań myśląc o rezultacie. To prawda, że jeśli jesteśmy hojni, znajdziemy hojność, ale naszej uwagi nie powinno pochłaniać branie, a dawanie.

Po przeczytaniu 10 praw obfitości każdy z nas może zacząć je stosować i dodać refleksje na ich temat do naszej historii życia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.