Czy zastanawiałeś się kiedyś jak kochają inteligentni ludzie? Nauka od zawsze interesuje się tym wymiarem naszego życia. Dowiedziono, że inteligentny profil osobowości nie gwarantuje udanego związku. Osoby inteligentne wykazują rozwinięte umiejętności analityczne, ponadto są niezależne i wymagające… Gdy jednak spotykają kogoś spełniającego ich wymagania, więź jaką tworzą może być naprawdę silna i wzbogacająca.
Dla osób poszukujących odpowiedniej literatury na ten temat, doskonałą propozycją jest zabawna lecz pogłębiająca temat książka profesora filozofii z Harvardu Alex’a Benzer’a “The Tao of Dating” (niestety jeszcze niedostępna w języku polskim).
W książce tej autor w ironiczny sposób opisuje jak kochają inteligentni ludzie. Twierdzi on, że paradoksalnie ich związki są znacznie mniej trwałe. Jak sam głosi, nie wszystko złoto, co się świeci. Bycie błyskotliwym z intelektualnego punktu widzenia wcale nie musi stanowić klucza do sukcesu w innych dziedzinach, zwłaszcza na płaszczyźnie jaką jest życie uczuciowe.
“Inteligencja i zdrowy rozsądek torują sobie drogę kilkoma sztuczkami.”
Osobowość a sposób na związek
To, jak kochają inteligentni ludzie w dużej mierze zależy od ich profilu osobowości. Bardzo szybko się oni nudzą. Ich pasje i zainteresowania są tak oryginalne i specyficzne, że nie zawsze spotykają się ze zrozumieniem.
Inteligentni ludzie są zapominalscy, odwlekają wszystko na ostatnią chwilę i trudno ich zrozumieć. Są wyjątkowo wymagający w stosunku do siebie samych i do osób w ich otoczeniu. Dlatego nieraz pojawiają się zgrzyty. Z łatwością zmieniają temat rozmowy i nie zawsze dokańczają to, co zaczęli. Często cierpią z powodu kryzysów egzystencjalnych i – jak gdyby tego było mało – mają emocjonalny termometr, który oscyluje od najbardziej wykwintnej i subtelnej wrażliwości aż po wybuchy gniewu przeplatane ze złym samopoczuciem.
Inteligentni ludzie nie są łatwi w obyciu – nie ulega to najmniejszej wątpliwości. Ale wszyscy, niezależnie od naszego IQ mamy “swoje za uszami”. Nasza osobowość ma swoje narożniki, wgłębienia a czasem też kolce. Zwłaszcza w sprawach sercowych nie wszystko w naszym życiu jest usłane różami i piękne od pierwszego wejrzenia. Doskonale o tym wiemy.
Ostatnimi czasy nauka jednak zainteresowała się tym, jak kochają inteligentni ludzie i jakie są ich cechy wspólne. Na chwilę obecną dysponujemy już nawet badaniami na ten temat. Opowiemy Ci o tym nieco więcej.
Jak kochają inteligentni ludzie?
Wielu z nas wyznaje pogląd, że trudno jest być człowiekiem inteligentnym a jednocześnie cieszyć się stabilnym, szczęśliwym i wzbogacającym związkiem.
Wydawać by się mogło, że to prawda. Nie jest bowiem łatwo znaleźć kogoś podobnego do nas, o tych samych pasjach i dziwactwach oraz o podobnym sposobie postrzegania rzeczywistości. Czasami jednak pozwalamy, by rządziły nami stereotypy. Zamiast zagłębić się w tym, co mówi nauka, szybko oceniamy sytuację według norm, jakie naszym zdaniem wydają się słuszne.
Aby znaleźć odpowiedź na pytanie jak kochają inteligentni ludzie należy jednak wgłębić się w to, co mają nam do powiedzenia badania naukowe. Pierwszy fakt: oni naprawdę mogą cieszyć się szczęśliwym związkiem. Co więcej, ich partnerem wcale nie musi być osoba o tak samo błyskotliwym umyśle. Nie od tego bowiem zależy trwałość związku.
Ludziom tym wystarczy więź emocjonalna. Czasami bywa tak, że aby miłość się narodziła, potrzebny jest jedynie kontakt z kimś, kto może po prostu wzbogacić nasz punkt widzenia. Dzięki temu stanowi nasze uzupełnienie. Wnosi do naszego świata coś, czego tam nie było. W taki czy inny sposób przyczynia się to do rozwoju osobistego – i o to właśnie chodzi.
Aby zrozumieć jak kochają inteligentni ludzie, odwołamy się do badań przeprowadzonych w 2017 roku przez holenderskiego psychologa Pieternel’a Dijkstra i jego zespół.
Poszukiwanie osób o podobnym punkcie widzenia
Ludzie o wysokim ilorazie inteligencji mają silnie zdefiniowaną koncepcję świata. Ich ideały, filozofia, upodobanie do tego, co transcendentalne to cechy, którymi się wyróżniają. Dlatego nie tolerują pewnych punktów widzenia, banalnych komentarzy lub ignorancji w pewnych dziedzinach wiedzy. Lubią z kolei ludzi zaangażowanych. Szukają osobowości, z którymi można dyskutować na ciekawe dla obu stron tematy i wyznaczających sobie podobne cele.
Nie jest łatwo znaleźć ludzi, którzy bez potrzeby bycia bardzo inteligentnymi wykazują się geniuszem pod względem wyznawanych ideałów i wrażliwości na pewne kwestie. Dlatego też ludzie ci są często sfrustrowani emocjonalnie. Mają za sobą tak wiele rozczarowań i nieudanych prób zbudowania satysfakcjonującego związku, że wolą samotność. Z tego powodu często decydują się na niezależność.
Ich pragnieniem jest znalezienie partnera, z którym można dzielić głębsze, te bardziej transcendentne sfery życia. Wykraczają one poza sam intelekt.
Jak kochają inteligentni ludzie czyli niestabilne przywiązanie
Profesor Pieternel Dijkstra odkrył w swoich badaniach coś bardzo interesującego. Przeprowadził wywiad i przeanalizował zachowanie osób o bardzo wysokim ilorazie inteligencji. Badania trwały przez kilka lat. W większości przypadków pojawiło się coś co można określić mianem niestabilnego przywiązania. Co to oznacza? Jaki może mieć wpływ na związek? Jak kochają inteligentni ludzie?
- Osoby te czasami są bardzo czułe, troskliwe i okazują swoją bliskość. Po jakimś czasie jednak nagle są oziębłe.
- Co więcej, same wykazują wielką dozę niepewności w dziedzinach związków. W głębi serca bardzo obawiają się porzucenia i zdrady. Dlatego czasami mają w pewnych dziedzinach obsesję. Analizują każdy gest, ton głosu, spojrzenie, niespójność wypowiedzi itp…
- Ludzie nieprzeciętnie inteligentni boją się porzucenia. Jednocześnie – paradoksalnie – gdy druga osoba ich potrzebuje, bywają chłodni i stwarzają dystans. Jest to niewątpliwie bardzo złożone zjawisko obecne w życiu większości osób o nieprzeciętnie wysokim IQ.
Sukces w związku czyli jak połączyć intelekt z inteligencją emocjonalną
Wspomnieliśmy już o tym na początku tego artykułu. Ludzie inteligentni potrafią kochać w sposób głęboki i zadowalający. Jest to osiągalne, jeżeli szczególnie uzdolniona osoba połączy inteligencję emocjonalną ze swoim ponadprzeciętnym intelektem. Należy do tego dołożyć jeszcze jeden warunek: osoba musi znaleźć kogoś o podobnych perspektywach, cechach charakteru i projektach życiowych.
Rozważając to, jak kochają inteligentni ludzie trzeba powiedzieć otwarcie, że w ich przypadku miłość to nie wszystko. Jest ważna, ale nie wystarczy. Chodzi bardziej o spójność celów, filozofii życiowej i poglądów. Liczą się plany, projekty, wyznawane wartości i wszystko to, co pozwala na wspólny rozwój i wzajemne wzbogacanie się. Gdy czynniki te są obecne, związek jest satysfakcjonujący.
Nie można też pominąć faktu, że ludzie inteligentni znacznie umiejętniej rozwiązują konflikty i problemowe sytuacje. Nie mają problemu z okazywaniem szacunku. Dobrze i jasno się komunikują. Co więcej, zazwyczaj wykazują się niezwykle błyskotliwym poczuciem humoru, które często rozładowuje napięcia.
Jak widzisz, ludzi inteligentni potrafią kochać. Można zbudować z nimi szczęśliwy związek. Nie są to osoby skazane na nieszczęśliwe i ulotne związki. Zawsze bowiem gdzieś na świecie czeka na nas człowiek zdolny wzbogacić zarówno nasz umysł jak i nasze serce.