Harley Quinn i Joker - związek toksyczny

Harley Quinn i Joker - związek toksyczny
Leah Padalino

Napisane i zweryfikowane przez krytyk filmowy Leah Padalino.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Joker i Harley Quinn to jeden z najbardziej znanych w animacji i komiksach związków. To dwoje przeciwników Batmana, ale tak charyzmatycznych, że ludzie się w nich zakochali. Obydwoje są niezbędni w świecie Batmana, dodając humoru i napięcia fikcyjnemu miastu Gotham.

Oczywiście, Batman nie byłby taki sam bez Jokera… a Joker nie miałby takiego samego uroku bez Harley Quinn. Ale jaki mają związek?

Gdy trochę przeanalizujemy związek, jeśli przyjrzymy się bohaterom nieco dokładniej, wkrótce zrozumiemy, że coś jest nie tak. Staje się oczywiste, że nie jest to zdrowy związek. W rzeczywistości Harley Quinn prawdopodobnie jest zmanipulowana i znajduje się w sytuacji, z której nie może się wydostać.

Harley Quinn i Joker.

Postać: Joker

Joker ma nieco niepewne pochodzenie. Przełącza się między swoimi wersjami z przeszłości, aby zrobić to, czego chce, a jego postać nosi w sobie aurę tajemniczości. Wiemy, że jego charakterystyczny wygląd (zielone włosy, biała skóra i czerwone usta) wzięły się z tego, że wpadł w odpady chemiczne, co na zawsze zmieniło na jego wygląd.

Joker, jak sugeruje jego imię, jest dżokerem. Ma nieco cyrkowy wygląd. A jego makabrycznym planom towarzyszą akcenty humoru, gry karciane i elementy, które kojarzymy z klaunami.

Choć może nie być jedynym wrogiem Batmana, możemy śmiało stwierdzić, że jest najbardziej charyzmatyczny. Jest genialnym, manipulacyjnym, kłamliwym, samolubnym, egocentrycznym charakterem o profilu psychopatycznym. Joker lubuje się w cierpieniu innych ludzi i nie kocha nikogo oprócz siebie. Szuka zabawy i śmiechu prawie jak dziecko, nie dbając o to, kogo skrzywdzi po drodze.

Joker jest przedstawiany na wiele różnych sposobów: w komiksie, serialu animowanym, filmach i różnych aktorach, którzy go zagrali. Jednak jego wizerunek i osobowość są bardzo charakterystyczne.

Postać: Harley Quinn

Harley Quinn to dziewczyna Jokera, o której dowiemy się więcej w Szalonej miłości. Naprawdę nazywa się Harleen Quinzel. Była wybitną gimnastyczką i zdobyła stypendium na studia. Studiowała psychiatrię i uzyskała bardzo dobre oceny, aczkolwiek w nieuczciwy sposób. Wreszcie zaczyna pracę w Azylu Arkham, gdzie Joker został internowany.

Kiedy spotyka Jokera w Arkham, od początku fascynuje ją jego osobowość. W Szalonej miłości widzimy, że jest wobec niej szczery i opowiada jej o traumie ze swojej przeszłości. Są to doświadczenia, o których później dowiemy się, że nie były prawdziwe i że Harley nie jest jedyną osobą, która o nich wie.

Ale Harley zaczyna się zakochiwać. Oślepiona miłością, nie jest w stanie zobaczyć psychopaty, którym jest Joker. Widzi w nim tylko kogoś, kto cierpiał i dla kogo Batman jest wielkim, odwiecznym wrogiem.

Harley kradnie przebranie Arlekina, na cześć pseudonimu, który nadał jej ukochany Joker. Udaje jej się uratować go z Arkham. Od tego momentu rozpoczyna się ich przestępcza kariera. Joker buduje swoją postać, złoczyńcę zafascynowanego żartami o cyrkowym wyglądzie i z dwiema hienami jako zwierzakami.

Dla Jokera Harley stanowi okazję do ucieczki z Arkham. Postrzega ją jako kogoś, komu może ufać, ponieważ jej oddanie jest nieograniczone. Dziewczyna szaleńczo się zakochuje o a on wykorzystuje tę sytuację.

Toksyczny związek Jokera i Harley Quinn

Joker zaczyna gnębić ja fizycznie i psychicznie, próbując nawet zabić. Ale Harley nie jest świadoma manipulacji. Jest uległa i oddana, usatysfakcjonowana minimalnym uczuciem. Jednak w niektórych epizodach widzimy jej bunt. Niewiele brakuje, by wróciła na dobra drogę, gdy dołącza do Poison Ivy i próbuje żyć razem ze swoim nowym przyjacielem.

W głębi duszy zdajemy sobie sprawę, że większość z tego, co robi, ma zrobić wrażenie na Jokerze. Z tego powodu opinia Jokera ma podstawowe znaczenie, określając działania i decyzje obu stron. Jak widać, związek między Jokerem a Harley Quinn jest wyraźnym przykładem toksyczności.

Harley Quinn jest zawsze do jego dyspozycji. Marzy o pozbyciu się Batmana, ponieważ myśli, że w ten sposób będą mogli wreszcie cieszyć się swoim związkiem. Innymi słowy, poszukuje winnych, aby uzasadnić postawę Jokera i zawsze ma argumenty, by go bronić. Oszukuje siebie, wierząc, że jej miłość jest odwzajemniona i że pewnego dnia będą żyć długo i szczęśliwie.

Joker

Reakcje Jokera na Harley Quinn

W ten sposób Harley poprawia jeden z planów Jokera, by zabić Batmana. Okazuje się być bardzo sprytny i niewiele brakuje, by się udał. Ironia polega na tym, że to sam Joker wypycha ją z budynku i ratuje Batmana – wszystko to z powodu dumy i niemożności zaakceptowania tego, że Harley zrobiła to lepiej niż on.

Podczas gdy czasami widzimy, że Joker żywi pewne uczucia do Harley, często jest to jednak związane z manipulacją lub jego własnym szaleństwem. Możliwe, że Joker coś do niej czuje, ale jego duma i miłość własna są znacznie silniejsze.

Harley wyidealizowała Jokera, związek i wszystko, co ich łączy. Całkowicie straciła zdrowie psychiczne z powodu swojego szalonego zauroczenia, które Joker karmi maleńkimi dowodami miłości, aby utrzymać jej lojalność. Ale prawda jest taka, że ​​wszystko to tworzy w Harley wielkie uczucie niepewności. Widzimy to, gdy jej wielki przeciwnik, Batman, wykorzystuje ją przeciwko niej, a tym samym jej strach i niepewność, chociaż tak naprawdę mówi prawdę o Jokerze.

Harley Quinn.

Legion samobójców, wersja zaktualizowana

Po premierze filmu Legion Samobójców w 2016 roku postacie Jokera i Harley Quinn stały się bardzo popularne. Jokera gra Jared Leto, znany młodszej publiczności aktor i piosenkarz; a Harley grana jest przez Margot Robbie.

Widzieliśmy także innych aktorów grających Jokera filmie, takich jak Jack Nicholson w filmie Tima Burtona. Oczywiście najbardziej cenionym Jokerem zarówno przez publiczność jak i krytyków był nieżyjący już Heath Ledger. Nie ulega jednak wątpliwości, że ta nowa, zaktualizowana wersja z estetyką bardziej dostosowaną do naszych czasów stworzyła nowy wizerunek postaci i rozprzestrzeniła się wśród młodszych odbiorców.

Chociaż wpływ Harley Quinn był zawsze widoczny, po raz pierwszy postać ta została przeniesiona na duży ekran. W Legionie Samobójców nie wchodzimy zbyt głęboko w ich związek. Widzimy Jokera, który czasami jest bardziej współczujący wobec Harley, ale także bardzo okrutny. Ponadto postać Jokera znika gdzieś w tle. Harley w Legionie Samobójców lepiej odzwierciedla istotę jej charakteru: jej szaleństwo, miłość do Jokera, a nawet pragnienie normalnego życia i stworzenie z nim rodziny.

Harley Quinn i Joker.

Problem pojawia się, gdy próbujemy zobaczyć, czego nie ma. Joker nie przestaje być psychopatą, a Harley nie traci wobec niego swojej uległości. Mogą być bardzo charyzmatycznymi, atrakcyjnymi i dowcipnymi postaciami, a świat Batmana nie będzie bez nich taki sam.

Co oznacza relacja Jokera i Harley Quinn?

Te dwie postaci są bohaterami, którzy żyją własnym życiem. Są doskonałym prototypem złoczyńców, ale związek między Jokerem a Harley Quinn jest wyraźnym przykładem tego, czego NIE chcemy: toksycznego związku.

Ich szaleństwo jest zaraźliwe, ale także niebezpieczne i musimy zobaczyć ich takimi, jacy są: jako postacie z komiksu. Postacie, które przedstawiają archetyp złoczyńcy jaki nas fascynuje. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że w związku między Jokerem a Harley Quinn wyróżnia się brak zdrowych zmysłów, coś, na co nie możemy sobie pozwolić w prawdziwym życiu.

“Wszyscy inni widzą śmiech Jokera, tylko Harley widziała go kiedykolwiek płaczącego”.

-Arleen Sorkin, głos Harley Quinn w animowanej serii o Batmanie-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.