Ludzie, którzy lubią plotkować już nie mieszkają jedynie w mniejszych miejscowościach ani nie są stereotypowymi gospodyniami domowymi gadającymi o sąsiadach na podwórku. Plotkowanie oznacza coś innego w dziesiejszym świecie.
W tych czasach, to zjawisko głęboko się zakorzeniło w życiu codziennym każdego człowieka. Ale dlaczego właściwie tak dużo osób lubi plotkować? Dlaczego plotkowanie jest tak powszechne?
Język i niepewność
Ktoś powie, że ludzie zaczęli plotkować wraz z pojawieniem się języka. Niektórzy mówią, iż plotkowanie nawet odegrało ważną rolę w rozwoju dzisiejszych nowoczesnych społeczeństw.
Historie, które ludzie opowiadali o innych osobach były bardzo pouczające: nawiązywały do statusu społecznego, roli odgrywanej przez nich w grupie oraz ustanowionych norm społecznych. Takie plotki czasem nawet pomagały ludziom znaleźć odpowiednią partię.
Na głębszym poziomie, podstawowa psychologiczna potrzeba plotkowania jest potrzebą radzenia sobie z niepewnością. Ludzie nie czują się dobrze, gdy uważają, iż nie wiedzą wszystkiego. Próbują więc przywrócić równowagę poznawczą.
W jaki sposób? Uzyskując brakujące informacje poprzez plotkowanie. Motywacją w tym przypadku jest zdobywanie informacji o innej osobie. I w praktyce, cel uświęca środki. Wszystkie środki.
Czym jest plotkowanie? Jak osoby plotkujące postrzegają samych siebie?
Gdy stajesz się ofiarą plotkowania, zaczynasz się zastanawiać. Czy plotkują o mnie, ponieważ im się nudzi? Nie mają własnego życia czy co? Dlaczego chcą mnie skrzywdzić? Ogólnie rzecz ujmując, plotkarze zwykle nie są zbytnio nastawieni na refleksję.
Zatem mówią zazwyczaj o cechach zewnętrznych. Właściwie, otaczający ich zewnętrzny świat jest zwykle odbiciem ich własnego wnętrza. Im bogatszy jest ten drugi, tym bogatszy będzie ten pierwszy.
Gdy mówimy źle o drugiej osobie, mówimy źle przede wszystkim o samych siebie.
Plotkarze też mają własne życie, jak każdy inny. Lecz preferują uciekać od swoich problemów i myśleć o sprawach innych ludzi, dzięki czemu nie będą musieli skupiać się na swoich własnych. Jest to ich mechanizm obronny.
Nie zdają sobie jednak sprawy, że w ten sposób tylko marnują swój własny czas, który mogliby poświęcić na rozwój osobisty.
Jedną z najciekawszych cech plotkowania jest to, że tacy ludzie rzadko kiedy się przyznają do tego, że lubią plotkować. Często są po prostu tego nieświadomi.
Czy plotkowanie przynosi korzyść? Czy to dobre zajęcie czy szkodliwe?
Generalnie ludzie kojarzą plotkowanie z niepotrzebnymi, niezbyt istotnymi informacjami, i nawet czasami właśnie tak jest. Pomyśl chociaż o tych wszystkich plotkach o gwiazdach i celebrytach, które w żaden sposób nie wpływają na nasze życie.
Ale bywa też tak, że plotkowanie może być użyteczne z punktu widzenia poszczególnej osoby. Zadając wiele pytań, możesz uzyskać cenne informacje, które mogą otworzyć przed Tobą nowe możliwości.
Jednak ten typ zachowania można by było opisać jako oportunistyczny. Co więcej, może również zaszkodzić Twojej reputacji. Według psychologii najlepszym wyjściem jest moderacja. Dobrze jest okazywać zainteresowanie ludziom, na których Ci zależy.
Lecz ciekawość nie oznacza, że musisz wtrącać się w ich życie lub plotkować o nich z innymi ludźmi. Natomiast, wiąże się z umiejętnością zadawania pytań oraz słuchania. Chodzi tu przede wszystkim o szacunek.
Więc jeśli ciągle ich męczysz, wtykasz nos w ich sprawy i wkradasz się do ich życia (oraz domów), zapewne nie będą pozytywnie nastawieni do Twojego nadmiernego zainteresowania.
Co robić, gdy ktoś zachęca Cię do plotkowania?
Jeśli uważasz, że Twój przyjaciel jest plotkarzem, pierwsze co musisz zrobić to zacząć go (lub ją) obserwować. Później musisz zadać sobie dwa pytania. Dlaczego ta osoba opowiada mi o tym? W jakim celu to mówi?
Możesz nawet zapytać tej osoby bezpośrednio, jeżeli wydaje Ci się to być słuszne.W zależności od odpowiedzi dowiesz się, czy musisz brać jej słowa na poważnie.
Zwykle, jeśli plotkowanie nie dotyczy nas bezpośrednio, nie zwracamy na nie najmniejszej uwagi. Lecz musisz pamiętać, że następnym razem ofiarą możesz być Ty.
Dlatego najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby nikogo nie skrzywdzić, jest nie rozpowszechnianie żadnych informacji o kimkolwiek w ogóle. W ten sposób plotki skończą się na Tobie.
Z drugiej strony, jeżeli ktoś atakuje Cię pytaniami, najlepiej jest dać tej osobie do zrozumienia, że czujesz się nieswojo lub po prostu nie chcesz rozmawiać. Aby pozbyć się takich ludzi, możesz użyć wszelkich wymówek. Twoja wolność i prywatność są zagrożone, więc broń się!
Czy posiadanie dużej ilości informacji o innych osobach czyni człowieka godnym zaufania?
Absolutnie nie. Zaufanie zdobywa się na podstawie dyskrecji i zrozumienia. Nie zależy ono od informacji, którą ktoś może mieć odnośnie innych.
Jeśli ktoś zdradzi Ci tajemnicę innej osoby, myślisz, że możesz zaufać takiemu człowiekowi swoje własne? Dlaczego miałby zachować Twoje sekrety, jeśli nie jest w stanie zrobić tego dla innych?
Ponadto, takie osoby nie tylko ujawniają tajemnice innych ludzi, ale również starają dodać coś od siebie do historii. Coś, co według nich czyni tę historię bardziej interesującą.
W pewnym momencie wszyscy stajemy się informatorami życia innych ludzi. Problem pojawia się wtedy, gdy plotkowanie staje się nałogowe i ciągłe, bez pokory lub szacunku dla innych. Zajrzyj więc do środka i pilnuj swojego nosa.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Watson, D. C. (2012). Gender Differences in Gossip and Friendship. Sex Roles. https://doi.org/10.1007/s11199-012-0160-4
- Cussins, C. (1998). Grooming, gossip, and the evolution of language. Journal of the History of the Behavioral Sciences. https://doi.org/10.1002/(SICI)1520-6696(199823)34:4<398::AID-JHBS13>3.0.CO;2-U
- Wert, S. R., & Salovey, P. (2004). A social comparison account of gossip. Review of General Psychology. https://doi.org/10.1037/1089-2680.8.2.122
- Baumeister, R. F., Zhang, L., & Vohs, K. D. (2004). Gossip as cultural learning. Review of General Psychology. https://doi.org/10.1037/1089-2680.8.2.111