Przysadka mózgowa i szyszynka to gruczoły regulujące większość naszych procesów hormonalnych. Stanowią małe centrum dowodzenia, które Kartezjusz opisał jako siedzibę naszej duszy. To skomplikowane laboratorium chemiczne pośredniczy w takich fundamentalnych procesach jak odpoczynek, relaks, starzenie się czy chociażby regulowanie pracy tarczycy.
Za każdym razem gdy badamy temat, jakim jest przysadka mózgowa i szyszynka, odnajdujemy źródła wskazujące na powiązanie tych niewielkich gruczołów ze światem duchowym. I nic w tym dziwnego, okazuje się, że przysadka mózgowa działa jak nasze “trzecie oko”, łącząc się z naszą magiczną i intuicyjną częścią. Oprócz jednak tego energetycznego i transcendentnego wszechświata, rola jaką odgrywa przysadka mózgowa jest nierozerwalnie związana z cyklem dnia i nocy.
Nazywa się je wiodącymi gruczołami a nawet naszym trzecim okiem. Przysadka mózgowa i szyszynka stanowią mechanizm kontrolujący nasze hormony, co gwarantuje nam równowagę i dobre samopoczucie.
Cykle biologiczne człowieka przebiegają zgodnie z naturą. Światło słoneczne konfiguruje ten proces, co z kolei wpływa na małe lecz istotne obszary naszego mózgu. Przysadka mózgowa i szyszynka przypominają dyrygentów orkiestry. To one właśnie kierują naszym wzrostem, dojrzałością płciową, temperaturą a nawet emocjami – a wszystko to w idealnym tempie.
Jakiekolwiek zaburzenie w ich funkcjonowaniu bezpośrednio szkodzą naszemu zdrowiu i samopoczuciu.
Przysadka mózgowa i szyszynka – jakie są ich funkcje?
Przysadka mózgowa i szyszynka zwracają uwagę badaczy z pewnego bardzo konkretnego powodu. Choć są tak niewielkich rozmiarów (około 8 mm), otrzymują bardzo dużo krwi. Dlatego właśnie odgrywają w naszym mózgu tak kluczową rolę. Nie możemy zapomnieć o jeszcze jednym szczególe: gruczoły te są bardzo wrażliwe na zmiany w naszym stylu życia.
Przyjrzyjmy się ze szczegółami w jaki sposób działają.
Przysadka mózgowa
Fascynującym aspektem działania przysadki mózgowej jest to, w jaki sposób wchodzi w kontakt z naszym otoczeniem. Bazując na wszystkich informacjach, jakie otrzymuje od naszych zmysłów oraz od wzgórza mózgu, uwalnia szereg hormonów, dzięki którym jesteśmy w stanie lepiej się dostosować i reagować na potrzeby zewnętrzne.
- Gruczoł przysadki mózgowej ułatwia nasze kontakty społeczne i pomaga nam odpowiednio reagować na napotykane niebezpieczeństwa.
- Wspomaga uwalnianie oksytocyny co z kolei wzmacnia naszą więź z partnerem, dziećmi, członkami rodziny itp.
- Pobudza wydzielanie hormonów nadnerczy, dzięki którym lepiej radzimy sobie ze stresem.
- Gruczoł ten pracuje w połączeniu z podwzgórzem. Struktura ta, ściśle powiązana z naszymi emocjami i pamięcią również jest sterowana właśnie przez przysadkę.
- Dzięki temu połączeniu wszystko, co postrzegamy przez zmysły oraz wszystko, co myślimy zmienia się w nasz autentyczny stan emocjonalny.
To jednak jeszcze nie wszystko. Gruczoł przysadki mózgowej ma także inne zadania:
- Reguluje metabolizm.
- Pobudza wydzielanie hormonu stymulującego (FSH) oraz hormonu luteinizującego (LH), które z kolei uwalniają estrogen, testosteron i progesteron.
- Stymuluje prolaktynę, konieczną do produkcji mleka.
- Uczestniczy również w produkcji melanocytów, dbając tym samym o pigmentację naszej skóry.
- Pobudza wydzielanie hormonów wzrostu i rozwoju.
Szyszynka – gruczoł, który kontroluje cykle
Przysadka mózgowa i szyszynka znajdują się bardzo blisko siebie i wypełniają podobne funkcje. Jednak z mistycznego punktu widzenia to ta ostatnia wzbudza szczególne zainteresowanie osób badających zagadnienie naszej intuicji i duchowości. Być może dlatego, że ma ona kształt drzewa, być może też z powodu jej kruchości albo dlatego, że do właściwego funkcjonowania potrzebuje ciemności…
Jeśli mowa o delikatności tego gruczołu, jest to bardzo ważne zagadnienie: gdy docieramy do okresu dojrzewania, aktywność szyszynki spada. Dzieje się tak do tego stopnia, że gdy już osiągamy wiek dorosły, można w niej zauważyć oznaki wapnienia. Z powodu wrażliwości na nasze środowisko, jedzenie, obecne w przyrodzie toksyny oraz obrany przez nas styl życia jej prawidłowe funkcjonowanie spada.
Przyjrzyjmy się teraz procesom, które reguluje gruczoł szyszynki:
- Wpływa na rytm naszego serca i reguluje sen.
- Gruczoł ten potrzebuje ciemności aby wydzielać melatoninę.
- Jest kluczowy w osiąganiu dojrzałości seksualnej.
- Zaburzenia pracy szyszynki mogą mieć wpływ na pojawienie się sezonowego zaburzenia afektywnego i depresji.
Przysadka mózgowa i szyszynka – jak możemy o nie zadbać?
Zainteresowanie naukowców opisywanymi gruczołami bardzo rośnie w ostatnich latach. I co ciekawe, nie chodzi tu tylko o sferę duchową i mistyczną. Istnieje już całe mnóstwo opracowań naukowych. Przykładem jest Journal of Pineal Research, gdzie publikuje się interesujące badania na temat tego “trzeciego oka” i jego funkcji.
Struktury te są jasnym przykładem tego, w jaki sposób nasz układ hormonalny wpływa na nasze zachowanie a nawet osobowość. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że ma on wpływ na naszą jakość życia oraz na zaburzenia takie jak niedoczynność tarczycy bądź jej nadczynność. Zmienia się wtedy nasz metabolizm, co z kolei ma wpływ na naszą wagę. Zmiany hormonalne wpływają na nasz stan umysłu a nawet jakość wypoczynku. Jak widać, nie ma przesady w stwierdzeniu, że jest to istne centrum dowodzenia naszym organizmem.
Praktyczne kroki
Dlatego właśnie warto poznać sposoby, w jakie możemy nieco lepiej zadbać o te struktury w naszym organizmie. Przysadka mózgowa i szyszynka z całą pewnością się nam za to hojnie odwdzięczą. Postaraj się więc wprowadzić w życie poniższe wskazówki:
- Postaraj się odżywiać możliwie jak najbardziej naturalnie, sięgaj po produkty wolne od pestycydów, barwników i konserwantów…
- Żywność z ekologicznych upraw spożywana regularnie w surowej formie pomaga zmniejszyć wapnienie szyszynki.
- Zaleca się również zwiększenie dostarczania do organizmu witaminy D, A i witamin z grupy B oraz minerałów takich jak magnez i mangan.
- Idealnie byłoby podążać zawsze za naturalnymi cyklami w przyrodzie. Jeżeli uda nam się żyć w zgodzie z cyklem dnia i nocy, gruczoły będą pracować lepiej.
- Należy również zdecydowanie ograniczyć naszą ekspozycję na niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne.
Podsumowując, przysadka mózgowa i szyszynka to dwa niezwykle ważne w naszym organizmie gruczoły. Są one odpowiedzialne za regulację hormonalną i kierują procesami zachodzącymi w naszym organizmie. Warto o nie dbać poprawiając nasze nawyki, prowadząc zdrowszy tryb życia i szanując naturalne cykle dnia i nocy.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Kandel, E.R.; Schwartz, J.H. & Jessell, T.M. (2001). Principios de neurociencia. Cuarta edición. McGraw-Hill Interamericana. Madrid.
- Frank H. Netter, Peter H. Forsham,Emilio Gelpi Monteys (1998). Sistema Endocrino y Enfermedades Metabólicas. España: Masson