Intuicyjne myślenie - odkryj jego 4 formy

Myśli, które krążą nam po głowie zostały sklasyfikowane zgodnie z ich naturą. Czy zastanawiałeś się nad rodzajami myśli, które istnieją?
Intuicyjne myślenie - odkryj jego 4 formy

Ostatnia aktualizacja: 01 kwietnia, 2024

Nawet teraz intuicyjne myślenie jest zagadką dla świata nauki. Jednakże udało nam się poczynić pewne postępy oraz lepiej rozumieć tą fascynującą, nieprzewidywalną część naszego mózgu. To coś pomiędzy emocjami a racjonalnością, dlatego intuicyjne myślenie jest tak tajemnicze. 

Intuicyjne myślenie jest zasadniczo rodzajem myślenia, które pomaga Ci zrozumieć rzeczywistość w jednej chwili, bez logiki czy analizowania. Nie ma w nim też języka. Opiera się całkowicie na znakach i odczuciach. Przez większość czasu przeciwstawia się wszystkiemu, co pojmujemy jako “racjonalne”.

Według nauki intuicyjne myślenie zachodzi w części naszego mózgu, która znajduje się obok szyszynki. Innymi słowy, znajduje się na środku czoła, pomiędzy brwiami. Mimo to, nie możemy wykorzystywać intuicyjnego myślenia, wtedy kiedy chcemy. Pojawia się wyłącznie w “momentach inspiracji”. Poza tym, naprawdę działa. To coś, co niektórzy nazywają “okiem klinicznym” lub “wizjonerskim”.

“Intuicja to widzenie za pomocą duszy.”

-Dean Koontz-

myślenie intuicyjne

Intuicyjne myślenie a nauka

Temat intuicyjnego myślenia zaprowadził to wszelkiego rodzaju spekulacji. Jednak, jako że jest on tak ściśle związany z naszymi emocjami, niełatwo jest cokolwiek zweryfikować. Czasami po prostu pojawia się u ludzi i sprawia, że to, co “wyczuli”, naprawdę się spełnia.

Jednak nauka ma również w tym swoje stanowisko. Jeden z najbardziej znanych programów nazywa się Laboratorium Ewolucji Mózgu i Zachowania (część Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego w Stanach Zjednoczonych) i prowadzony jest przez Paula MacLean.

Według tych badań, intuicyjne myślenie rodzi się w neokorteksie (kora nowa). To szczególna część mózgu, która posiada w sobie oba elementy półkul. Chociaż nie wiadomo do końca jak ona funkcjonuje, uważa się, że ma ona wiele wspólnego z przetwarzaniem wiedzy, doświadczeń oraz sygnałów, które nas otaczają. Skutkiem końcowym tego procesu jest poprawna interpretacja rzeczywistości.

Cztery rodzaje myślenia intuicyjnego

Ludzie zawsze mówili o intuicji jako o rodzaju “iskry”, która rozjaśnia wszystko oraz rzuca światło na problematyczne sprawy. Nawet Albert Einstein powiedział, że jego badania w dużej mierze polegały na intuicji. W końcu to właśnie artyści najczęściej są od niej zależni.

w stronę słońca

Teoria mówi nam, że intuicyjne myślenie dzieli się na cztery rodzaje. Oto one:

  • Emocjonalne myślenie intuicyjne. Ma ono wiele wspólnego ze zdolnością natychmiastowego rozszyfrowywania cech osobowości i stanów emocjonalnych innych osób. Widzisz kim oni są lub jak się miewają, bez potrzeby usłyszenia od nich słowa.
  • Mentalne myślenie intuicyjne. Tutaj chodzi o znalezienie natychmiastowej odpowiedzi na problem, bez analizowania go. To bardzo powszechne u ludzi z pracą, która wymaga szybkich decyzji, takich jak strażacy czy saperzy.
  • Paranormalne myślenie intuicyjne. Oznacza zdolność wyboru najlepszej ścieżki, by przezwyciężyć osobiste trudności bez wkładania zbytnego mentalnego wysiłku. Oznacza również wychwytywanie towarzyskiej dynamiki lub tej związanej z pracą.
  • Duchowe myślenie intuicyjne. Ma ono wiele wspólnego ze stanami “oświecenia” lub “objawień”. Jest bardziej doświadczeniem niż faktem. Najczęściej to buddyści mówią o tego rodzaju intuicji, co nadało jej mistyczny charakter.
rozwiązania

Czy możemy poprawić naszą intuicję?

Dla nas, mieszkańców Zachodu, ciężko jest wsłuchać się w naszą intuicję. Wszyscy jesteśmy oślepieni racjonalnością, dlatego trudno jest nam uwierzyć w cokolwiek, co nie opiera się na logice czy jakiejś dziedzinie nauki. Odpychamy wiele rzeczy, których nie jest łatwo wyjaśnić. To dokładnie dlatego tak trudno nam korzystać z naszej intuicji.

Na dodatek brak zaufania do samego siebie również blokuje naszą zdolność do myślenia intuicyjnego. Jeżeli posiadamy wiele wątpliwości co do naszych subiektywnych przeżyć, nasza intuicja zostanie zanieczyszczona przez tą wątpliwość. Zatem zamiast pomagać Ci dojść do właściwej odpowiedzi, stajesz się jeszcze bardziej sceptyczny.

Najlepszym sposobem na to, by nasze myślenie intuicyjne uległo poprawie jest pozwolenie mu na swobodny przepływ. Jedną dobrą strategią jest robienie zapisków na temat pierwszej rzeczy, która przyjdzie Ci na myśl w każdej sytuacji. Upewnij się, że zapiszesz ją zanim rozpocznie się proces racjonalnego przetwarzania informacji. Pozwól myślom przyjść, takimi jakimi są, zapisuj wszystko automatycznie.

Następnie możesz spojrzeć na swoje notatki oraz zobaczyć czy Twoje pierwsze wrażenie miało sens. Jeśli tak i pomogło Ci ono rozwiązać jakiś problem lub zrozumieć zawiłą sytuację we właściwy sposób, właśnie to jest intuicyjne myślenie. Czy nie brzmi to jak fascynujące ćwiczenie? Zatem dlaczego by nie spróbować?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.