Twoja obecność, mowa i osobowość wpływają na sposób, w jaki ludzie Cię postrzegają. Niektórzy z nas są postrzegani jako bardziej charyzmatyczni, a inni bardziej nieśmiali. Ale czy możemy kształtować naszą osobowość? Czy można mieć więcej charyzmy i zdobyć ten wyjątkowy magnetyzm?
Podczas gdy inne cechy mogą być trudniejsze do rozwinięcia, każdy może mieć więcej charyzmy, jeśli się na tym skupi. Chcesz wiedzieć jak? Damy Ci kilka wskazówek.
Ludzie, którzy maja więcej charyzmy emanują duchem, elegancją i harmonią
Jeśli spróbujemy zdefiniować “charyzmę”, prawdopodobnie przychodzą Ci na myśl pewne znane nazwiska, takie jak być może Meryl Streep, Winston Churchill czy Barack Obama. Co oni wszyscy mają ze sobą wspólnego?
Charyzmatyczni ludzie mogą przyciągnąć naszą uwagę i wzbudzać podziw. Łatwo się z nimi identyfikować. Mają unikalny magnetyzm, który przyciąga innych i urzekającą pewność siebie. Chcemy spędzać godziny na rozmowie z nimi lub po prostu ciesząc się ich towarzystwem.
Są to ludzie, którzy przybywają na spotkanie towarzyskie i automatycznie stają się centrum uwagi. Ale nie dlatego, że robią zamieszanie lub działają szaleńczo, ale tylko z powodu tego, kim są. Co sprawia, że są tak wyjątkowi?
5 kluczy do tego by mieć więcej charyzmy
Wzbudzaj zaufanie
Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to upewnić się, że inni wiedzą, że mogą na Ciebie liczyć. Kiedy z nimi rozmawiasz, utrzymuj bezpośredni kontakt wzrokowy przez większość czasu. Ale robienie tego cały czas nie jest zalecane, ponieważ może być onieśmielające i naprawdę niewygodne.
“Nie chodzi tylko o to, żeby być taką osobą, ale żeby również się tak zachowywać.”
-Jay A. Conger-
Twoje gesty muszą być opanowane. Twoje ruchy powinny być harmonijne, bez grama nerwowości i niepokoju. Jeśli lider traci swoją wiarygodność, ciężko mu się podnieść na nogi. Spróbuj przeprowadzić próbę w lustrze przed wygłoszeniem mowy lub prezentacji. W ten sposób będziesz mógł dodać te małe szczegóły, które będą budować zaufanie Twoich odbiorców.
Kulturalny, ale zrozumiały język
Ważne jest, aby pokazać, że jesteś wykształconą osobą o bogatym, zróżnicowanym słownictwie. Charyzmatyczni ludzie potrafią się dobrze komunikować i wiedzą, jak skłonić ludzi do zastanowienia się nad tym, co mówią. W jaki sposób? Używają języka, który jest zrozumiały i dostępny dla wszystkich, delikatnie pokazując, że dobrze wiesz, o czym mówisz.
Zachowaj szczególną ostrożność, próbując pokazać, jakim jesteś erudytą. Używanie zbyt skomplikowanych, krzykliwych lub technicznych słów może sprawić, że staniesz się arogancki lub zarozumiały.
Zawsze należy szanować prawo drugiej osoby, aby mogła wypowiedzieć swoje zdanie, nawet jeśli całkowicie się z nią nie zgadzasz. Poza tym, dobrze jest nie krytykować innych. Użyj odrobiny pomysłowości i kreatywności, aby pokazać inny punkt widzenia lub wzbogacić spojrzenie Twoich rozmówców. Jeśli będziesz traktować ludzi w ten sposób, od razu dostrzegą w Tobie więcej charyzmy.
Okazując uprzejmość i dobre wychowanie jest niezbędne, aby Twoi rozmówcy szanowali Twoje słowa i słuchali Cię z uwagą. Zalecamy używanie “my” zamiast “ja”, aby inni identyfikowali z tym co mówisz i poczuli się tak, jakbyście mieli wspólne cele.
Użyj średniej wysokości i zróżnicowanego tonu głosu
Na scenie politycznej od razu rozpoznaje się ludzi, którzy mają więcej charyzmy. Ile razy słuchałeś polityków mówiących rzeczy, które nie mają sensu, ale porywających tłumy tylko z powodu tonu, jakiego użyli! To, co się mówi, jest tak samo ważne jak to, JAK się to mówi.
Sekret polega na tym, aby nie wahać się, nie mówić w kółko tego samego, ani nie używać jednego rytmu. Pauza pomaga przykuć uwagę słuchacza. Dlatego próbuj robić pauzy po myślach, które mają być zapamiętane przez Twoich słuchaczy. Przekonaj się, o ile więcej charyzmy doda Ci chwila… milczenia.
Mówienie zbyt szybko lub zbyt wolno sprawia, że ludzie są nieufni wobec Ciebie lub po prostu zirytowani. To samo dotyczy użycia nadmiernie ostrego lub zbyt poważnego tonu. Oczywiście, aby podkreślić słowa kluczowe w Twojej wypowiedzi, możesz nieznacznie podnieść głos, ale rób to naturalnie.
Wyprostowana postura
Sposób, w jaki stoisz jest bardzo ważny. Powinieneś trzymać głowę wysoko i prosto, bez skręcania jej na boki. Jeśli chcesz coś podkreślić, możesz lekko podnieść brodę.
Ważne jest, aby nie garbić ramion i zawsze utrzymywać je na tej samej wysokości. Nie trzeba być sztywnym jak słup, ale stać prosto. Taka pozycja pokazuje spójność, zdecydowanie i nonkonformizm, cechy, które posiadają charyzmatyczni ludzie. Niezadowolenie z czegoś pobudza takie osoby do działania, a w konsekwencji do wprowadzania zmian.
Dobrze przemyślana garderoba
Chociaż nie habit czyni mnicha, ubrania, które nosisz, mogą dodać Ci więcej charyzmy. Nie chodzi o noszenie drogich lub markowych ubrań, ale o wybór odpowiedniego stroju. Możesz już zauważyć dlaczego: chodzi o umiar.
W przypadku kobiet, głębokie dekolty, buty na zbyt wysokich obcasach lub jaskrawe kolory mogą rozpraszać zamiast przyciągać uwagę. Lepiej wybrać styl bardziej stonowany, coś, w czym czujesz się komfortowo. Dzięki dodatkom możesz dopracować wygląd i wzbogacić Twój styl.
Dla mężczyzn najlepszą opcją jest noszenie klasycznego garnituru. Dzięki jasnej koszuli i dopasowanemu krawatowi, Twój ubiór na pewno wzbudzi zaufanie. Jeśli wolisz trochę mniej formalny styl, możesz nawet pozbyć się krawata, a nawet zamienić marynarkę na blezer.
Nie musisz być przywódcą, aby mieć więcej charyzmy, ale większość liderów jest charyzmatyczna. Chociaż nie ma podręcznika jak zdobyć więcej charyzmy, praktyka może rzeczywiście wiele zdziałać.
Niektórzy po prostu się tacy rodzą. Bycie bardziej charyzmatycznym otwiera drzwi. Dlaczego nie zastosować się do tych wskazówek i zobaczyć, co się stanie? Jeśli oczekujesz innych wyników, zrób coś w inny sposób!
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Balkundi, P., Kilduff, M., & Harrison, D. A. (2011). Centrality and charisma: Comparing how leader networks and attributions affect team performance. Journal of Applied Psychology. https://doi.org/10.1037/a0024890
- Antonakis, J., Fenley, M., & Liechti, S. (2012). Learning Charisma. Harvard Business Review.
Waldman, D. A., Ramírez, G. G., House, R. J., & Puranam, P. (2001). Does leadership matter? CEO leadership attributes and profitability under conditions of perceived environmental uncertainty. Academy of Management Journal. https://doi.org/10.2307/3069341 - Bono, J. E., & Ilies, R. (2006). Charisma, positive emotions and mood contagion. Leadership Quarterly. https://doi.org/10.1016/j.leaqua.2006.04.008
- Klein, K. J., & House, R. J. (1995). On fire: Charismatic leadership and levels of analysis. The Leadership Quarterly. https://doi.org/10.1016/1048-9843(95)90034-9