Cytaty Virginii Satir mówią o zmianie, uczuciu i związkach. Są darem pełnym miłości i ciepła dla każdego, kto chce zastanowić się nad tym, jak ważny jest związek z samym sobą i naszymi bliskimi.
Virginia Satir była pracownikiem socjalnym, amerykańską psychoterapeutką i pisarką znaną zwłaszcza ze swojej pracy w dziedzinie terapii rodzinnej. W 1959 roku dołączyła do Dona Jacksona, Julesa Runkina i Gregory’ego Batesona, by założyć Mental Research Institute (MRI) w Palo Alto. Jest to jedna z najbardziej emblematycznych instytucji psychoterapeutycznych w Stanach Zjednoczonych, gdzie powstał model systemowy. Satir była tam kierownikiem szkoleń i uczestniczyła w tworzeniu pierwszego formalnego programu terapii rodzinnej.
Ludzie, którzy znali ją osobiście określali ją jako kobietę o szczególnym, wewnętrznym cieple, bardzo zaniepokojoną ważnymi kwestiami, takimi jak komunikacja międzyludzka i poczucie własnej wartości. Chciała włączyć uczucia i współczucie do relacji terapeutycznej.
Dla Satir opieka i akceptacja były podstawowymi elementami w pomaganiu innym, by mogli stawić czoła swoim lękom i otworzyć swoje serca na innych ludzi. Bez wątpienia miłość miała dla niej największy uzdrawiający potencjał w terapii.
Jej najsłynniejsze książki to: Terapia rodziny, Peoplemaking, Making contact i Your Many Faces. Ponadto znana jest również ze swojego modelu procesów zmian. W tym artykule przedstawiamy jej najlepsze cytaty, które pomogą nam spojrzeć na życie z jej perspektywy.
Virginia Satir – znaczenie dobrego nastawienia w życiu
“Życie nie jest takie, jak powinno być. Tak właśnie jest. Sposób w radzeniu sobie z tym faktem robi różnicę”.
Czasami życie nie pokrywa się z naszymi fantazjami i oczekiwaniami. Ale nie oznacza to wcale, że powinniśmy porzucić naszą walkę lub naszą drogę. Chociaż nie zawsze możemy zmienić to, co się dzieje, możemy wybrać w jaki sposób stawimy temu czoła.
Życie dzieje się i trwa bez pytania o pozwolenie. Sposób, w jaki zdecydujemy się przez nie przejść określi nasz nastrój i, oczywiście, globalne doświadczenie naszych różnych wyborów.
Odwaga zdefiniowania samego siebie
“Nie wolno nam pozwolić, aby ograniczona wizja innych ludzi nas określała”
Dzień po dniu inni oferują swoje rady, opinie, a nawet próbują narzucić nam swoje zdanie. Często próbują nas zdefiniować i powiedzieć, co możemy i czego nie możemy zrobić zgodnie z ich perspektywą. Problem pojawia się wtedy, gdy nadajemy ich słowom charakter absolutnej prawdy i bezmyślnie się z nimi zgadzamy. W ten sposób żyjemy zgodnie z ich myślami, nie dając sobie możliwości poznania naszego prawdziwego ja.
Dlaczego określamy siebie według wizji innych? To, co nam mówią, nie może mieć większej mocy niż to, co sami myślimy. Ich wizja jest ograniczona przez ich historię, ich przekonania, lęki i obawy. Nie mogą wiedzieć o naszej tożsamości, zdolnościach lub potencjale, jaki posiadamy więcej niż my sami. A jeszcze mniej mogą wiedzieć o naszych ograniczeniach i obawach.
Wielka wartość przytulania
“Aby przetrwać potrzebujemy czterech uścisków dziennie. Potrzebujemy ośmiu uścisków dziennie, aby czuć wsparcie. Potrzebujemy dwunastu uścisków dziennie, aby wzrastać…”
Jest to jeden z cytatów Satir, który najlepiej opisuje wagę, jaką dawała ona uczuciom i trosce o relacje z innymi. Przytulanie jest drobnym, ale pełnym ciepła gestem pochodzącym z naszego wnętrza. Jest to doskonałe emocjonalne wsparcie, gdy jesteśmy dziećmi i piękny sposób, aby troszczyć się o duszę, gdy już jesteśmy dorośli.
Przytulanie jest silnym emocjonalnym składnikiem odżywczym, którego potrzebujemy, aby umocnić nasze relacje. Doskonały środek komunikacji i wspaniały sposób okazywania miłości ludziom, na których nam zależy.
Moc wiary w siebie
“Możemy nauczyć się czegoś nowego za każdym razem, kiedy wydaje nam się, że możemy.”
Nauka się wiąże się z przekonaniem, że mamy do tego odpowiednie zdolności. Ponieważ jeśli przekonamy samych siebie, że nie jesteśmy do czegoś zdolni, że nie zdamy egzaminu, nie wygłosimy przemówienia lub nie będziemy w stanie prowadzić auto lub ugotować czegoś smacznego to prawdopodobnie nigdy tego nie osiągniemy.
Najważniejszym składnikiem do osiągnięcia tego, co sobie założyliśmy, jest przekonanie, że możemy to zrobić. Ponieważ jeśli się nie wspieramy, jeśli nie jesteśmy po naszej stronie, jak zamierzamy to osiągnąć? A jeśli cel nie zostanie osiągnięty z jakiegokolwiek powodu powinniśmy nadal próbować znaleźć alternatywę.
Autentyczność jest podstawą
“Na całym świecie nie ma nikogo dokładnie takiego samego jak ja, chociaż niektórzy ludzie mają części, które wyglądają jak moje. Dlatego wszystko, co pochodzi ode mnie, jest moje, ponieważ ja sama to wybrałam.”
Jest to zdanie Satir, o którym powinniśmy pamiętać każdego dnia. Wszyscy jesteśmy różni. Każdy z nas podróżuje swoją drogą i ma swoją historię. Dlatego porównywanie się jest bezużyteczne: nie wszyscy żyjemy na tych samych warunkach. Piękną rzeczą jest docenienie autentyczności, którą nosimy w sobie i którą jesteśmy w stanie pokazać, gdy doceniamy nas samych.
Zmiana od środka
“Nikt nie może przekonać drugiej osoby do zmiany. Każdy z nas ma klucz do zmiany, a drzwi otworzyć tylko od wewnątrz.”
Zmuszanie innych do zmiany, wymaganie zmiany zachowania na takie, które nam wydaje się poprawne zazwyczaj nie przynosi oczekiwanego efektu. Prawdziwa zmiana nie wynika z obowiązku lub chęci zadowolenia innych, ale dlatego, że czujemy wewnętrzną potrzebę zmiany.
Często wymagamy, aby inni zachowywali się tak, jak byśmy tego chcieli. Ale niestety w większości przypadków jedyną rzeczą, którą robimy, jest ignorowanie ich autentyczności. Ponieważ w zdrowych związkach normą nie jest zmiana drugiej osoby, ale akceptacja. A jeśli pojawiają się zachowania, które nas irytują, powinniśmy porozmawiać o tym z partnerem, by to on zdecydował, czy chce się zmienić.
Trudności jako szansa
“Patrz na wszystkie trudności jako na możliwości stworzenia czegoś nowego, uczenia się i wzrastania dzięki kreatywnemu reagowaniu”.
To inny z cytatów Satir, o którym powinniśmy pamiętać w naszym codziennym życiu. Trudnościom zawsze towarzyszą możliwości rozwoju. Może na początku tego nie zauważamy, ale z biegiem czasu możemy zacząć wyciągać wnioski z danej sytuacji i szukać sposobu, by sobie z nią poradzić.
Często problemem jest nic innego jak sytuacja, z której nie widzimy wyjścia, nie wiemy jak się z nią zmierzyć, lub wydaje nam się, że nie mamy wystarczających środków, by działać. Dlatego szukanie sposobów, by przetrwać jest okazją do stworzenia czegoś nowego i nauki na błędach.
Praktyka świadomej miłości
W końcowym fragmencie tego artykułu chcemy przedstawić jedną z jej refleksji na temat szczerego kontaktu z samym sobą i z innymi. Wyraża ona sposób, aby czuć się kochanym i cenionym zarówno przez siebie, jak i przez ludzi dla nas ważnych.
“Chcę móc Cię kochać bez przywiązania, doceniać Cię bez osądzania, znajdywać Cię nie przytłaczając, zapraszać cię bez nacisku, zostawiać Cię bez winy, krytykować bez cenzury, pomagać nie umniejszając. Jeśli chcesz dać mi to samo, wtedy naprawdę możemy się spotkać i razem rosnąć”.
Jak widzimy, cytaty Virginii Satir są wezwaniem do miłości jako filaru poczucia własnej wartości i relacji z innymi. Ważne dziedzictwo, o którym powinniśmy pamiętać w naszym rozwoju osobistym i społecznym.