Przeszkody, które pojawiają się na początku związku

Przeszkody, które pojawiają się na początku związku

Ostatnia aktualizacja: 27 sierpnia, 2021

W każdym związku, zwłaszcza na początku, istnieją różne przeszkody, które trzeba pokonać. Jest to nieuniknione i dość powszechne, ponieważ starasz się poznać tę druga osobę dokładnie i dopasować elementy układanki do siebie bez konieczności wciskania ich na siłę.

Musisz próbować poradzić sobie z pewnymi trudnościami we wzajemnych relacjach. Twoje oczekiwania będą powoli zanikać i zaczniesz dostrzegać rzeczywistość. Może to powodować wiele frustracji, jeśli zbytnio idealizujesz druga osobę.

Ogólnie rzecz biorąc, przeszkody doprowadzą do lepszego poznania swojej drugiej połówki, a pokonanie ich utworzy podstawą dla twojego związku.

Ponieważ jest to proces adaptacyjny, musisz zaakceptować komplikacje takie jakimi są, a w niektórych przypadkach będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość, aby je pokonać. Jest to część procesu związanego z ponownym odkrywaniem partnera.

“Podobieństwa zbliżają nas do siebie; ale dojrzewamy w oparciu o to, co nas różni “.

-Virginia Satir-

Napotykasz na przeszkody? Naucz się komunikować

Komunikowanie się i robienie tego we właściwy sposób jest jednym z głównych wyzwań, przed którym stają partnerzy, zwłaszcza na początku relacji, gdy nie wypracowali jeszcze wspólnej dynamiki. Aby komunikacja była zdrowa, musisz nauczyć się wyrażać to, czego potrzebujesz.

Ktoś, kto był z tobą przez długi czas prawdopodobnie stał się ekspertem w interpretowaniu języka niewerbalnego, ale nowy partner będzie miał łatwiej, jeśli postawisz na otwartą komunikację, a nie będziesz starał się być zagadkowy.

Komunikacja często może stać się zagmatwana, poprzez nieporozumienia i szybkie, niemal automatyczne interpretacje. Aby to przezwyciężyć , dobrze jest zawsze zapytać, zanim zaczniemy interpretować to, co powiedziała druga osoba, a zwłaszcza starać się poświęcić całą uwagę na słuchanie, kiedy do Ciebie mówi.

Uczenie się komunikowania w związku jest wyzwaniem, któremu prędzej lub później przyjdzie Ci stawić czoła. Jeśli nie nauczysz się komunikować, związek zakończy się niepowodzeniem. Jest to podstawowy filar prawidłowego funkcjonowania związku. Dlatego nie należy go zaniedbywać. 

Dobra komunikacja oparta jest na szacunku, empatii, słuchaniu i zrozumieniu. Polega na wyrażaniu własnych potrzeb, przy jednoczesnym zwracaniu uwagi na potrzeby swojego partnera.

Pokłócona para

Dostosowanie się do rzeczywistości

Idealizacja jest ściśle związana z byciem zakochanym. Na początku relacji bardziej skupiasz się na pozytywnych cechach partnera. Ważne jest jednak, aby starać się stać mocno na ziemi, by Twoje oczekiwania nie odbiegały zbyt daleko od tego, jaka naprawdę jest ta druga osoba.

Jeśli założysz klapki na oczy z zamiarem życia w świecie fantazji, gdzie wszystko, co twój partner robi, jest cudowne, skończy się to upadkiem z raju, a frustracja doprowadzi Cię do rozpaczy.

Ważne jest, aby wiedzieć, że chociaż Twój partner ma wiele pozytywnych cech, będzie mieć też takie, które nie przypadną Ci do gustu. Ostatecznie prawdziwa miłość polega na akceptacji. Gdy jesteś gotowy zobaczyć drugą osobę, taką, jaka naprawdę jest, nie próbując jej zmieniać.

Starać się wypełnić pustkę

Twój partner nie jest po to, aby spełnić Twoje oczekiwania. Nie też nie wypełni pustki, którą czujesz wewnątrz.

Być z kimś, po to, by czuć się mniej samotnym i zapomnieć o przeszłych doświadczeniach z innymi partnerami to droga zmierzająca w złym kierunku. Musisz sam wypełnić pustkę, jaką czujesz. Nawet mimo tego, że inni mogą przyczynić się do tego, że będzie ona mniejsza.

 

Człowiek przytula serce

Być może nie czujesz się dobrze sam ze sobą. Ale nie możesz spodziewać się, że twój partner rozwiąże konflikt i zapewni Ci spokój i bezpieczeństwo, których potrzebujesz w życiu. Nikt inny nie może tego zrobić za Ciebie, nawet Twój partner.

Zdrowy związek polega na dzieleniu się z druga osobą, tym kim jesteś, a nie po to, by wypełnić pustą przestrzeń. Jeśli uciekasz od samotności, popełnisz błąd, nie ucząc się, jak być sobą.

“Miłość infantylna kieruje się zasadą:” Kocham, ponieważ jestem kochany”

Dojrzała miłość kieruje się zasadą : “Jestem kochany, ponieważ kocham”

Niedojrzała miłość mówi: “Kocham cię, ponieważ cię potrzebuję”

Dojrzała miłość mówi: “Potrzebuję cię dlatego, że cię kocham.”

-Erich Fromm-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.