Świat bez kobiet nie przetrwałby nawet jednej chwili. Niech ta druga połowa świata zatrzyma się i po raz pierwszy posłucha ich historii. Niech kobiety otworzą sobie drogę bez proszenia o pozwolenie. Niech wszyscy zobaczą, że świat bez kobiet po prostu nie ma racji bytu. Niech kobiety cieszą się przestrzenią, swoim miejscem, niech mają prawo głosu. To feminizm sprawił, że jesteśmy równe tej drugiej połowie.
Czy uważasz, że żyjemy już w równym świecie i że feminizm nie jest już potrzebny? Pomyśl więc: O ilu kobietach wspominała Twoja książka od historii? I ta od chemii czy matematyki? Ile kobiet stoi na czele przedsiębiorstw czy dużych firm? Ile kobiet codziennie jest krytykowanych z powodu braku męża lub po prostu ze względu na swój wygląd?
Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się, że kobieca połowa świata stworzyła historię. Została jednak uciszona tylko dlatego, że była “niewłaściwej płci”. Świat bez kobiet jednak nie ma racji bytu.
Po tym jak kobiety zaczną czuć się na ziemi jak w domu, pojawi się Rosa Luxemburgo, Madame Curie. To one pokazują, że to nie niższość kobie powoduje, że nie docenia się ich dostatecznie.
-Simone de Beauvoir-
Druga połowa świata
Poza tym, że dostęp kobiet do edukacji w krajach zachodnich był ograniczony do XX wieku, choć w innych krajach świata sytuacja wciąż się nie zmieniła, nie zmienia to faktu, że kobiety dokonały wielu ważnych odkryć, które nieodwracalnie zmieniły świat. Jedną z nich była Maria Curie, dwukrotna zdobywczyni nagrody Nobla. Jedną zdobyła w zakresie fizyki razem z mężem Pierre’em Curie i z Henrim Becquerelem. Drugą nagrodę zdobyła jednak samodzielnie z chemii, odkrywszy istnienie radu i polonu.
Jednak nie była ona jedyną kobietą w rodzinie, którą uhonorowano nagrodą Nobla. Jej córka Irène Joliot-Curie wraz z mężem również zdobyli to wyróżnienie za odkrycia, których dokonali kontynuując prace badawcze zapoczątkowane wcześniej przez matkę.
Również wiele innych, takich jak Gerty Theresa Cori, Maria Goeppert-Mayer, Dorothy Crowfoot Hodgkin o Rosalyn Sussman Yalow między innymi zdobyły nagrodę Nobla w zakresie fizyki lub medycyny. Nie znajdziesz o nich jednak choćby wzmianki w podręcznikach do historii. Wciąż nie mówi się o ważnych osiągnięciach kobiet.
My kobiety musimy wysilać się podwójnie, by osiągnąć połowę. Właśnie to stanowi element, który ulegnie zmianie dzięki feminizmowi, który stanowi zasadę równości między kobietą i mężczyzną.
Historia – świat bez kobiet
Co jednak możemy powiedzieć o historii? Wszyscy wiemy kim była Kleopatra, choć zapisała się w naszych umysłach głównie ze względu na jej piękno, niż sztukę dowodzenia wojskiem czy zarządzania. Mężczyznom to się jednak nie zdarza. Trudno wyobrazić sobie, by historia wspominała o takich motywach w odniesieniu do mężczyzn.
Nie zmienia to jednak faktu, że istniało wiele kobiet cennych historycznie ze względu na swe dokonania, a jednak nie wspomina się o nich w książkach. Ada Lovelace na przykład stworzyła podstawy nowoczesnej komputeryzacji, Ellen Swallow Richards była matką inżynierii środowiskowej, Sarah Mather wynalazła peryskop, Emily Warren Roebling architektką, która brała udział w projektowaniu Mostu Brooklińskiego, Beulah Louise Henry była wynalazczynią godną samego Leonardo Da Vinci.
Połowa świata, który nas otacza
Ale to już nie ma miejsca prawda? Wielu ludzi zadaje sobie to pytanie. Odpowiedź jest jednak taka, że wciąż pozostaje wiele do zrobienia w sprawie równości. Zapytaj we własnym otoczeniu i posłuchaj co mają do powiedzenia otaczające Cię kobiety.
Chcę, by połowa świata powstała, być może w postaci Twojej babci, i powiedziała dlaczego nie mogła skorzystać z edukacji szkolnej w swojej młodości. W odpowiedzi najczęściej usłyszysz, że jej matka szła pracować w polu, ona więc musiała pilnować rodzeństwa mimo, że miała starszego brata. Była jednak jedną z utrzymywanych, więc nie miała możliwości wyboru.
Chcę, by powstała połowa świata, być może w postaci Twojej matki, i powiedziała dlaczego segregacja według płci sprawiła, że kobiety uczono szycia, w czasie gdy mężczyźni stawali się naukowcami, co teraz stanowi przyczynę przepaści w wynagrodzeniach wypłacanych obu grupom.
Ostatecznie niech podniesie się najmłodsza żeńska połowa świata i nich powie dlaczego nie może zrobić kariery zawodowej. W odpowiedzi usłyszysz, że zdecydowały się zostać matkami, nie mogą więc zostać po godzinach w pracy, a czasem ze względu na maleństwo wcale do niej nie docierają. Mężczyźni natomiast choć wywiązują się z obowiązków ojca, nie robią tego poświęcając kariery zawodowej.
Bardzo rzadko w rzeczywistości są obecni na szkolnych zebraniach rodziców, bo należy to przecież do zadań kobiety. Do zadań tej, która wykonuje podwójną pracę, w domu i na zewnątrz, ale otrzymuje połowę wynagrodzenia…
Chcę, by powstała połowa świata, która szuka równości. Niech nas usłyszą, bo musimy odzyskać należne nam miejsce. Bo jeśli w książkach poświęci się nam niejeden rozdział, nasze córki będą mogły zająć się nauką i znaleźć swoje miejsce w historii i w życiu. W dniu dzisiejszym nie ułatwia się życia kobietom. Zatrzymaj się więc na chwilę i posłuchaj, co połowa świata ma Ci do przekazania. Świat bez kobiet nie przetrwa bowiem ani jednej chwili.