Bycie spontanicznym - trzy klucze do sukcesu

Bycie spontanicznym - trzy klucze do sukcesu

Ostatnia aktualizacja: 10 września, 2018

Bycie spontanicznym to ogólnie rzecz biorąc umiejętność bycia w pełni naturalnym i szczerym. Przekłada się to na bezpośrednie prezentowanie swojego sposobu myślenia poprzez decyzje i działania. Nie ma to związku z robieniem lub mówieniem rzeczy oryginalnych lub pomysłowych.

Bycie spontanicznym dotyczy tylko tych osób lub zachowań, którzy są w pełni przejrzyste, niezależne od innych i wynikają z podświadomości.

Można w ten sposób pokazać, jakim się naprawdę jest człowiekiem, zarówno w swoim zachowaniu, jak i w swoich słowach, czy ideach. Bycie spontanicznym jest wskaźnikiem dobrego emocjonalnego samopoczucia. Osoba spontaniczna jest daleka od tworzenia swojego własnego, wymyślonego obrazu. Nie ma ona potrzeby udawania kogoś, kim nie jest. Nie ma także dla niej żadnego problemu, jeśli chodzi o okazywanie swoich własnych wad i słabości.

Bycie spontanicznym oznacza bycie w pełni naturalnym. Oznacza to, że osoba spontaniczna nie musi się ukrywać, chować za specjalnie przygotowaną maską, aby pokazać lepszą wersję siebie.

“Nic nie przeszkadza nam być tak naturalnym, jak pragnienie, by się takim wydawać”.
François de La Rochefoucauld

Bycie spontanicznym jest także wielką zaletą, która pomaga doskonale we wszelkich relacjach międzyludzkich. Kiedy nie masz żadnych ukrytych intencji stojących za swoim zachowaniem, żadnych podświadomych wiadomości do przekazania, wszystko zawsze wydaje się być o wiele łatwiejsze. Wynika to z tego, że ci z nas, którzy są w pełni spontaniczni, pozwalają sobie na swobodne zachowanie w każdych okolicznościach i tworzą bezpieczną przestrzeń społeczną, pomagają tym samym także i nam być w pełni szczerymi właśnie dzięki ich wrodzonej naturalności.

Czas wolny

Łatwo jest być spontanicznym, jeśli masz pewność siebie i wysoki poziom samooceny. Z drugiej jednak strony, jeśli dana osoba czuje niepewność i ma problem z poczuciem akceptacji ze strony otoczenia, Bycie spontanicznym staje się dla niej nieco bardziej skomplikowanym zadaniem. Nie oznacza to jednak, że jest ono zupełnie niemożliwe do wykonania.

Tak więc, jeśli chcesz zwiększyć swoją spontaniczność tak, aby pokazać się innym ludziom jako naturalna i przejrzysta osoba, pozbawiona wszelkiego rodzaju fałszu, po prostu musisz przeczytać nasz dzisiejszy artykuł i wprowadzić w życie następujące zasady postępowania.

1. Bycie spontanicznym to podążanie przede wszystkim za swoją intuicją, a nie tylko rozumem

Nie będziesz bardziej spontaniczny, jeśli nie nauczysz się słuchać i ufać swojej intuicji. Zwrócenie uwagi na ten mały głos, który skłania Cię ku czemuś lub komuś w pewnych momentach życia, bez żadnego wyraźnego powodu, jest naprawdę ważny. W jaki inny sposób możesz poznać samego siebie i nawiązać lepszy kontakt z Twoją osobowością i podświadomością?

Twoja intuicja jest połączeniem percepcji, poprzednich informacji i wszelkich doświadczeń życiowych. Jest to pierwsza rzecz, która przychodzi Ci na myśl, zanim jeszcze na scenie pojawią się oceny ze strony innych i próby zaszufladkowania. A takim ocenom z reguły mogą także towarzyszyć lęki lub fałszywe przekonania.

Relaks na balkonie

I chociaż wiemy doskonale, że nie jest łatwo posłuchać swojej intuicji, ponieważ w wielu przypadkach jej głos wydaje się być zupełnie sprzeczny z tym, co podpowiada nam rozum, a na dodatek Ty nie jesteś do tego jeszcze przyzwyczajony, nie poddawaj się. Postaraj się bardziej zaufać sobie samemu. Przestań kręcić się w kółko jak pies goniący własny ogon i daj się ponieść intuicji.

Na tym właśnie polega bycie spontanicznym. Bądź przy tym ostrożny przy podejmowaniu decyzji i działań, które wiążą się ze znacznym ryzykiem. Czasami konieczne jest również zastanowienie się nad tym, co się wydarzy i jak wtedy postąpić.

2. Opuść swoją strefę komfortu

Opuszczenie swojej strefy komfortu jest bardzo pozytywną decyzją, która nigdy Cię nie zawiedzie. Zawsze przyniesie Ci to w efekcie ogromne i wymierne korzyści. Faktem jednak jest, że na początku możesz tego jeszcze nie dostrzegać. Ale jest to zupełnie normalne i w pełni zrozumiałe. Jedną z tych korzyści jest właśnie to, że opuszczenie strefy komfortu pomoże Ci w byciu bardziej spontanicznym.

Najważniejsze jest jednak to, że zwiększy to Twoją pewność siebie, dzięki czemu będziesz mocniej wierzyć w siebie i w swoje możliwości oraz zdolności. W ten sposób na jaw wyjdzie Twoja naturalna strona i prawdziwa natura.

Bycie spontanicznym i wyjście ze swojej strefy komfortu oznacza robienie rzeczy, których normalnie byś nie zrobił. Idź do miejsc, których nie znasz, w jakiś sposób zmień swoją codzienną rutynę. Zostaw swój telefon komórkowy w domu na całe popołudnie i wieczór… Po prostu wyrusz w nieznane, by zostawić za sobą typowe, codzienne życie i dalej odkrywać świat i siebie w jakiś zupełnie nowy sposób.

Poza przygodami, które znajdziesz i przeżyjesz poza swoją strefą komfortu, wszystko, co sprawia, że ​stajesz twarzą w twarz ze swoimi lękami, ma dla Ciebie szczególną wartość. Nie musisz skakać na bungee lub wsiąść na pokład samolotu ze spadochronem na plecach. Wystarczy, że po prostu zdecydujesz się na zrobienie czegoś, czego nigdy nie robiłeś ze strachu lub obawy.

Mogą to być drobne rzeczy. Na przykład wyrażanie niepopularnej opinii w grupie przyjaciół, zamiast czekania, aż wszyscy inni przemówią i powiedzą, co myślą na ten właśnie temat. Odważ się po prostu zrobić to jako pierwszy i obserwuj reakcję otoczenia!

3. Oczyść swój umysł tak, aby zrobić w nim miejsce na większą dawkę spontaniczności

Bycie spontanicznym oznacza przełamanie potencjalnych barier i krępujących nas więzów. Jednym z największych typowych ograniczeń dla naszej spontaniczności jest ścisły i napięty harmonogram dnia. Możemy czuć, że musimy wypełnić całkowicie nasz dzienny plan, więc organizujemy go, abyśmy nie mieli wolnej godziny. A jeśli takowa istnieje, szukamy sposobu, aby wypełnić ją nowymi zajęciami tak szybko, jak to tylko możliwe.

Droga do spontaniczności zaczyna się zawsze od reorganizacji naszego harmonogramu zajęć. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to zawsze zostawić sobie wolne miejsca w planie dnia. I przede wszystkim upewnić się, że nie zostaną one wypełnione czymś innym. Każdego tygodnia powinieneś także zmieniać godziny, w których masz czas wolny dla siebie.

Poczucie wolności

Kolejną rekomendacją jest zastanowienie się nad znaczeniem podjętych wcześniej zobowiązań. Czy można się ich pozbyć? Czy jakieś zadanie można przekazać innej osobie? Czy można sobie zostawić dzień wolny całkowicie za darmo? Zasadniczo możesz odczuwać pewien dyskomfort związany z taką analizą i decyzjami, ale jeśli chcesz naprawdę być bardziej spontanicznym, one właśnie pomogą Ci osiągnąć ten stan.

Jak widać, bycie spontanicznym zdarza się przede wszystkim wtedy, gdy akceptujemy, słuchamy i dbamy o samego siebie. Poza strategiami działania najważniejsze jest jednak to, abyś doceniał i cenił siebie bardziej jako osobę. Reszta jak to się mówi “wyjdzie w praniu”. Jeśli rozpoznasz i zdefiniujesz od nowa swoją wartość, sposób, w jaki się zachowujesz, na pewno staniesz się bardziej spontaniczną osobą. Nawet jeśli nie to jest Twoim głównym celem… Nie zapomnij o tym!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.