Albert Einstein napisał kiedyś słowa: “Nigdy nie uważaj nauki za obowiązek, ale raczej za możliwość przeniknięcia do pięknego i cudownego świata wiedzy”. Gdybyśmy zwracali uwagę na jego radę, nauka mogłaby stać się czymś naturalnym w naszym życiu. Ale potrzebujesz dobrych nawyków, aby osiągnąć to, co radzi Einstein. Dobre nawyki związane z nauką. Czy to możliwe? Oczywiście, że tak! Dlatego zdecydowaliśmy się podzielić 5 poradami, które pokażą Ci, jak lepiej się uczyć.
Nauka jest sposobem na intelektualny rozwój. Niestety, jest to zwykle postrzegane jako żmudny obowiązek, a to podważa naszą motywację. To z kolei tylko zwiększa prawdopodobieństwo tego, że uczenie się będzie powodowało lęk i frustrację.
Studiowanie wymaga pozytywnego podejścia
Dlatego jeśli spojrzymy na naukę pod kątem obowiązku, prawdopodobnie nie osiągniemy pożądanych rezultatów długoterminowych. Będziemy potrzebować coraz więcej czasu na uczenie się tych samych rzeczy, a większość informacji pozostanie w naszych głowach tylko przez dzień lub dwa…
Z drugiej strony, jeśli nauczymy się poprawnie uczyć, zaoszczędzimy czas i wysiłek, unikniemy niepokoju i frustracji. Będziemy również znacznie bardziej skłonni do osiągnięcia naszych celów. A może zaczniemy od analizy Twojej sytuacji? Zadaj sobie następujące pytania: Czy dobrze się uczę? Czy mógłbym to zrobić lepiej? Możesz odpowiedzieć na te pytania, patrząc na następujące rozwiązania. Wkrótce nauczysz się lepiej uczyć.
“Nauka jest jak wiosłowanie pod prąd. Cofasz się, jak tylko się zatrzymasz.”
-Edward Benjamin Britten-
Nauka – 5 sposobów, aby uzyskać dobre wyniki
Dlatego, aby wszystko działało poprawnie w Twoim umyśle, musisz być wytrwały i stosować te porady podczas nauki.
1. Podziel czas przeznaczony na naukę na krótsze okresy
Zostało udowodnione, że podczas nauki nie potrafimy się skupiać przez dłuższy czas. Dlatego bardziej opłaca się spędzić nie dłużej niż 30 minut naraz na uczeniu się. Nasze mózgi są wówczas zaprojektowane tak, aby działać lepiej i szybciej przyswajać więcej informacji. Otrzymujesz lepsze wyniki, ucząc się przez krótkie powtarzające się okresy, a nie w dłuższym przedziale czasu.
Spróbuj też nie skracać czasu przeznaczonego na sen. To duży błąd. Jeśli nie śpisz tyle godzin ile potrzebujesz, Twój mózg nie będzie wydajny na 100%.
2. Ustal rutynę dotyczącą uczenia się
Stworzenie harmonogramu nauki i ciągłe jego śledzenie ma ogromne zalety. Im lepiej się zorganizujesz, tym łatwiej podejść do tematu. Nie będziesz musiał spędzać dużo czasu na uczeniu sie tych samych rzeczy. W ten sposób unikniesz konieczności nauki w nocy i we wczesnych godzinach porannych. Właśnie wtedy pojawia się zmęczenie z powodu braku snu, a nasza koncentracja słabnie, co oznacza, że będziemy potrzebować trzy razy więcej czasu, aby przyswoić tę samą ilość informacji.
Podążanie za rutyną sprzyja koncentracji i pomaga nam osiągać lepsze wyniki.
3. Ucz się codziennie i spróbuj ocenić, jak sobie radzisz
Ci, którzy codziennie chodzą na siłownię, są sprawniejsi niż ci, którzy chodzą raz w tygodniu, prawda? Cóż, to samo dzieje się w przypadku nauki. Jeśli nauczysz się codziennie uczyć, zachowasz najważniejsze informacje bez potrzeby “intensywnego studiowania”. Będzie to oznaczało dla Ciebie mniej pracy, ponieważ nabierzesz nawyku uczenia się.
Aby to udowodnić, sprawdź czego się nauczyłeś, a zobaczysz swoje postępy. Oprócz tego będziesz w stanie wykryć błędy i je poprawić.
4. Twórz zakładki z podsumowaniami
Tworzenie krótkich streszczeń na oddzielnych arkuszach pomaga nam lepiej zapamiętać i zrozumieć, czego się uczymy. W ten sposób nie tylko zapamiętujemy materiał, ale także uczymy się go. W związku z tym mniej prawdopodobne jest, że o nim zapomnimy i jeśli będzie to konieczne, łatwiej go przedstawimy lub wyjaśnimy.
5. Nie rozpraszaj się
Czas poświęcony na naukę powinien być przeznaczony tylko w tym celu. Z tego powodu najlepiej jest pozbyć się wszelkich możliwych zakłóceń płynących otoczenia, kiedy przygotowujesz się do nauki.
Należą do nich telefon komórkowy, telewizja, inni ludzie itp. Najlepiej jest trzymać się z dala od tych rzeczy. Przypomnij sobie, że to tylko na krótki czas, więc nie powinno to być takie trudne. Możesz nagradzać się 5 minutami spędzonymi z telefonem po każdej sesji, jeśli masz ochotę.
Jest całkiem możliwe, aby zmienić swój sposób postrzegania czym jest nauka za pomocą powyższych rozwiązań. Jest to nie tylko możliwe, ale także bardzo korzystne, ponieważ dzięki temu będziesz uczyć się lepiej i skuteczniej. Dlaczego nie spróbujesz ? Zobaczysz, że nauka może stać się przyjemnym i stymulującym czasem.
“Inteligencja polega nie tylko na wiedzy, ale także na umiejętnościach zastosowania wiedzy w praktyce.”