Dziedzina seksualności nie jest wolna od fobii. Gra wstępna, charakteryzująca się takimi czynnościami jak całowanie, pieszczoty i głaskanie, może wywoływać uczucie niepokoju i dyskomfortu. Jest to znane jako malaksofobia.
Malaksofobia, znana również jako sarmasofobia, stanowi wielką przeszkodę we wzmocnieniu intymności w relacjach. Dodatkowo utrudnia nawiązywanie relacji romantycznych. Dzisiaj porozmawiamy o tej rzadkiej fobii. Powiemy także o tym, co można zrobić, aby wyeliminować cierpienie, które wywołuje – lub przynajmniej je zredukować.
„Miłość ma potężną siostrę – nienawiść. Staraj się nie obrazić tej pierwszej, bo ta druga może Cię zabić”.
-F. Heumer-
Czym jest malaksofobia?
Malaksofobia charakteryzuje się irracjonalnym i uporczywym lękiem przed uwodzeniem i miłością samą w sobie. Ludzie, których dotyka malaksofobia doświadczają objawów podwyższonego lęku w sytuacjach, które z zasady nie powinny ich wywoływać. Poza tym, czują się bardzo sfrustrowani z powodu ambiwalencji z tym związanej. Czują potrzebę i pragnienie bycia z kimś innym, ale jednocześnie boją się tego wszystkiego, co pociąga za sobą uwodzenie.
Obecnie malaksofobia jest uważana za rzadko spotykaną fobię. Niemniej badacze zdołali szczegółowo ją zbadać i dobrze udokumentować. Z tego powodu optymalny powrót do zdrowia jest możliwy, jeśli przeprowadzone zostanie prawidłowe leczenie. Niezależnie od przypadku, interesujące jest badanie tej choroby, jak również poznawanie jej najczęstszych objawów, przyczyn i sposobu leczenia niezbędnego do całkowitego wyleczenia.
Objawy
Malaksofobia nie objawia się u chorego w jego normalnym środowisku. Mimo to, kiedy chory staje wobec sytuacji związanej z uwodzeniem, takiej jak poznanie kogoś, kogo uważa za atrakcyjnego, może odczuwać zwiększony niepokój i cierpienie. W tym kontekście taka osoba może przejawiać następujące objawy:
Objawy fizyczne
Pierwsze objawy manifestują się w sposób fizyczny. Irracjonalny strach przed uwodzeniem i miłością nie przebiega według wzorca w tym sensie. Mimo to często powoduje wzrost aktywności układu nerwowego.
Tak więc można zaobserwować zwiększoną częstość oddechu, przyspieszenie akcji serca, hiperwentylację, uczucie podduszenia, palpitacje, napięcie mięśni, rozszerzenie źrenic, bóle, nadmierne pocenie się, zawroty głowy, a nawet wymioty. Są to najczęstsze objawy.
Objawy psychiczne
Jeśli chodzi o objawy psychiczne, okazuje się, że pojawiają się silne irracjonalne przekonania. Myśli można scharakteryzować jako niemalże obłąkany strach przed miłością, niezdolność do działania w sposób uporządkowany w sytuacjach, które go implikują, strach przed ośmieszeniem się oraz brak pewności siebie i bardzo niskie poczucie własnej wartości.
To negatywne myślenie sprzyja rozwojowi awersji do działań mających na celu uwodzenie. Te przekonania, wraz z fizycznymi symptomami, powodują jeszcze bardziej irracjonalny strach i brak pewności siebie.
Objawy behawioralne
Kiedy malaksofobia sprawia, że w każdej sytuacji o charakterze uwodzenia podwyższa się poziom niepokoju, naturalnie pojawia się tendencja do unikania tego typu zdarzeń. W efekcie osoba zmagająca się z tą fobią może próbować uciec od wszelkich sytuacji, które wiążą się z kontaktem z kimś, kogo uważa za atrakcyjnego.
Głównym objawem behawioralnym jest zatem unikanie. Jednostka zrobi wszystko, co możliwe, aby uniknąć angażowania się w grę wstępną lub uwodzenie. Jeśli z jakiegoś powodu musi uczestniczyć w czymś podobnym, ucieknie tak szybko, jak to możliwe.
Przyczyny
W odniesieniu do przyczyn, podobnie jak w przypadku innych fobii, trudno jest wskazać jedno źródło. Po kilku badaniach odkryto, że malaksofobia rozwija się zazwyczaj w wyniku połączenia kilku czynników.
- Bezpośrednie uwarunkowanie. Posiadanie złych doświadczeń związanych z uwodzeniem jest jedną z najważniejszych przyczyn. W ten sposób jednostka jest nieświadomie uwarunkowana emocjami, które skłaniają ją do ucieczki od takich sytuacji.
- Zastępcze uwarunkowanie. W tym przypadku informacje dotyczące powodzenia w uwodzeniu uzyskuje się, będąc świadkiem traumatycznych i negatywnych doświadczeń osób bliskich.
- Werbalne uwarunkowanie. Uzyskanie informacji w formie ustnej może być również jedną z przyczyn, dla których u jednostki rozwinie się malaksofobia. Instrukcje, które otrzymuje dziecko mogą odgrywać tu znaczącą rolę. Jeśli ludzie z jego otoczenia zbytnio skupiają się na negatywnych konsekwencjach uwodzenia, może to prowadzić do rozwinięcia tej fobii.
- Inne czynniki. Jeśli chodzi o genetykę, to mówi się, że historia rodzinna choroby jest czynnikiem ryzyka, chociaż nie ma na to wyraźnych dowodów. Z drugiej strony, po stronie poznawczej, zainteresowanie nierealistycznymi przekonaniami i uprzedzeniami poznawczymi wobec zagrożeń wnikających z uwodzenia jest przyczyną pojawienia się tej niecodziennej fobii.
Leczenie
Jak wspomnieliśmy, opracowano sposoby leczenia eliminujące lub przynajmniej zmniejszające intensywność cierpienia odczuwanego przez osoby cierpiące na tę fobię. W tym celu należy zwrócić się o pomoc do psychoterapeuty specjalizującego się w terapii poznawczo-behawioralnej. Najczęściej stosuje się terapie:
- Systematyczne odczulanie lub narażanie. Zawsze w kontrolowany sposób, aby wyeliminować lub zredukować odczuwany lęk. Pacjent powinien także otrzymać porady na temat technik relaksacyjnych.
- Restrukturyzacja poznawcza w celu leczenia dysfunkcyjnych myśli.
„Ta miłość jest wszystkim, co istnieje, jest wszystkim, co wiemy o miłości”.
-Emily Dickinson-
Jak widać, malaksofobia jest niecodzienną fobią, która może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Na szczęście można ją skutecznie leczyć. Osoby, które obawiają się uwodzenia i tym podobnych sytuacji, mogą przezwyciężyć swój problem.