Atrakcyjność fizyczna u mężczyzn i kobiet ma znaczenie

Atrakcyjność fizyczna u mężczyzn i kobiet ma znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 01 sierpnia, 2018

Atrakcyjność fizyczna. Być może w momencie powstawania nowej relacji usłyszysz lub powiesz, że atrakcyjność fizyczna nie jest aż tak ważna. Wiele razy w naszym życiu słyszymy, że to, co tak naprawdę się liczy to wnętrze danej osoby – to jaka w rzeczywistości jest. Atrakcyjność fizyczna natomiast z czasem przeminie.

Czy takie stwierdzenia znajdują swoje odbicie w rzeczywistości? Czy powinniśmy dawać im wiarę, czy raczej podchodzić do takich słów z dystansem?

Kto twierdzi, że atrakcyjność fizyczna nie ma większego znaczenia w rzeczywistości okłamuje siebie i innych. Podobnie rzecz ma się ze stwierdzeniem, że seks nie jest aż tak ważny. Życie jednak pokazuje, że kiedy dwoje ludzi nie cieszy się dobrym seksem, prędzej czy później ich związek się rozpadnie.

Jak to jednak wygląda z aspektem atrakcyjności fizycznej? Zupełnie podobnie. Kiedy ktoś przestaje o siebie dbać i nie jest już atrakcyjny, druga osoba odczuwa względem niej o wiele mniejsze pragnienie, czy pożądanie. Przyjrzyjmy się teraz pewnym badaniom, które na ten temat przeprowadzono.

Atrakcyjność fizyczna u mężczyzn

Método PnK® de PronoKal Group® to organizacja zajmująca się między innymi problemami dotyczącymi nadwagi. Badanie przeprowadzono na 150 ochotnikach narodowości hiszpańskiej. Celem badania było stwierdzenie jak duże znaczenie w związku odgrywa aspekt fizyczny.

Przeczytaj również podobny artykuł: Piękno to kwestia nastawienia wobec życia

Wyniki były zaskakujące. Otóż 94 procent mężczyzn wyznało, że gdy ich partnerki przybrały na wadze, odczuli wyraźne pogorszenie relacji romantycznych. To liczba, która pokazuje bardzo dużo, przynajmniej po stronie mężczyzn. Tak więc aspekt fizyczny nie pozostaje bez znaczenia jeśli chodzi o trwałość relacji.

Jednak na tym badanie się nie skończyło i pozwoliło odkryć więcej szczegółów, które zdecydowanie powinniśmy wziąć pod uwagę, gdy myślimy o stworzeniu z kimś relacji. Otóż 52 procent badanych wyznało, że na trwałość związku bardzo negatywnie wpływa otyłość połączona z niskim poczuciem własnej wartości.

Przeczytaj również podobny artykuł: Piękno jest tym, co znajduje się wewnątrz nas

31 procent wyznało, że problemy w życiu seksualnym prowadzą do rozpadu związku, a 16 procent uważało, że ich relacja mocno by ucierpiała, gdyby partnerka nie mogła mieć dzieci.

Osoby w wieku od 31 do 40 lat oświadczają, jak wynika z badań przeprowadzonych przez Sociedad Española dla Estudio de la Obesidad (SEEDO), że bycie w związku sprawia, że przybierają na wadze.

Bez wątpienia jednak w wynikach przeprowadzonego badania nie trudno zauważyć, że czynnikiem, który wpływa na związek najbardziej negatywnie jest nadwaga, czyli właśnie aspekt fizyczny.

Nasuwają się więc pytania: dlaczego atrakcyjność fizyczna jest dla nich aż tak ważna? Czy rzecz podobnie się ma w przypadku kobiet? Kobiety również obserwują, również mają swoje pragnienia. Czy kobiety również będą skłonne opuścić partnera na skutek widocznej u niego nadwagi?

Przeczytaj również podobny artykuł: Rozwiń skrzydła, wykorzystaj cały swój potencjał!

Atrakcyjność fizyczna u kobiet

W przypadku kobiet badanie wykazało, że jedynie 6 procent zdecydowałoby się opuścić partnera ze względu na widoczną nadwagę. Tak więc w sposobie myślenia i działania między mężczyznami i kobietami zauważamy prawdziwą przepaść. Dlaczego mamy tak odmienne zdanie? Czy to po prostu odmienny punkt widzenia?

Według badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Kolumbii Brytyjskiej opublikowany na łamach American Psychological Association Journal kobiety bardziej skupiają się na inteligencji i osobowości drugiej osoby.

Przeczytaj również podobny artykuł: Kobieta po 40-tce, czyli magia osobowości

Mężczyźni natomiast pozostają wzrokowcami i bardzo ważnym czynnikiem w ich wypadku jest atrakcyjność fizyczna, to, co mogą dostrzec oczyma. Być może właśnie dlatego kobiety bardziej się przejmują swoim wyglądem i poświęcają mu o wiele więcej czasu.

Kobieta

Pogrubiające relacje

Czy spotkałeś się kiedyś ze stwierdzeniem, że posiadanie partnera powoduje, że przybierasz na wadze? Czasem tyją obie strony związku, ale najczęściej sprawdza się to na mężczyznach. Istnieje też pogląd, że kiedy mężczyzna się żeni, zaczyna przybierać na wadze.

Przeczytaj również podobny artykuł: Seks u kobiet: Zrelaksowany umysł poniżej pasa

Być może właśnie taki sposób myślenia stanowi przyczynę, dla której dla kobiet staje się oczywiste, że ich partner prędzej czy później przybierze na wadze. One same natomiast zawsze wkładają wiele wysiłku w to, aby dobrze się prezentować i być zawsze zadbaną.

Być może to tylko kwestia tego, co chcemy osiągnąć. Będąc singlami mamy oczarować tę drugą osobę, zrobić na niej wrażenie, jednak kiedy już mamy partnera, potrzeba ta schodzi na drugi plan. Coś sprawia, że łatwo się  przyzwyczajamy i tracimy potrzebę dbania o atrakcyjność fizyczną. Nie jesteśmy na etapie zdobywania, więc nie warto się wysilać.

W rzeczywistości powinniśmy pamiętać, że atrakcyjność fizyczna jest ważna nie tylko jeśli chodzi o inne osoby. Powinniśmy o siebie dbać dla naszego własnego lepszego samopoczucia, dla naszego zdrowia i lepszego poczucia godności, a także własnej wartości.

Przeczytaj również podobny artykuł: Bliskość emocjonalna bardziej intymna niż seks

Czy jednak opuszczenie partnera z tak prostego powodu, jakim jest to, że przybrał na wadze nie świadczy o nas, że jesteśmy zbyt powierzchowni?

Kwiaty

To prawda, że piękny uśmiech czyni Cię osobą bardziej atrakcyjną. To samo można powiedzieć o poczuciu własnej wartości i siły. Ale co można powiedzieć o aspekcie fizycznym? Atrakcyjność fizyczna nie pozostaje zawsze dostępną bronią do uwodzenia. Kiedy spełni swój cel, zaczyna się zmieniać.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.