W ostatnich latach przeprowadzono liczne badania sprawdzające wpływ cukru na mózg. Okazuje się, że cukier ma szkodliwe działanie na organizm nie tylko dlatego, że przyczynia się do występowania nadwagi i otyłości, lecz również dlatego, że prowadzi do zaburzeń pracy mózgu.
Wysoki poziom spożycia cukru wiąże się także z chorobami serca i cukrzycą, co z czasem przekłada się na liczne problemy zdrowotne. W dzisiejszym artykule opowiemy o tym, jak szkodliwy może być wpływ cukru na mózg, ale również obalimy kilka mitów dotyczących zdrowego odżywiania.
Szkodliwy wpływ cukru na mózg
Kiedy dorastaliśmy, bombardowano nas informacjami na temat diety i zdrowego odżywiania, które potem okazały się kompletnie nieprawdziwe.
Wmawiano nam na przykład, że głównym czynnikiem podnoszącym ryzyko wystąpienia chorób serca jest tłuszcz zawarty w pożywieniu.
Przez lata mówiono o cukrze w samych superlatywach i nie wspominano o tym, że może on mieć niekorzystny wpływ na organizm. W 2016 roku okazało się jednak, że wiele wyników badań nad cukrem było fałszowanych.
Koncerny cukrowe przekupywały naukowców, aby ci ukrywali prawdę o tym, jak bliski jest związek pomiędzy spożyciem cukru i występowaniem chorób serca oraz nowotworów.
Uzależnienie od cukru
Uzależnienie od cukru to bardzo powszechny problem, który dotyczy coraz większej ilości osób. Im bardziej ktoś jest uzależniony od cukru, tym więcej musi go spożywać, żeby mieć dobre samopoczucie.
Po odstawieniu cukru, osoby uzależnione od tej substancji borykają się z takimi samymi, nieprzyjemnymi objawami, jak osoby rzucające np. palenie.
Jeśli Twoja dieta jest bogata w cukier i nagle przestaniesz go spożywać, możesz cierpieć na bóle i zawroty głowy czy też bóle mięśni. Wiele osób odczuwa niepokój i podenerwowanie. Objawy te ustępują zazwyczaj po kilku dniach.
Dlaczego tak łatwo uzależniamy się od cukru? Kiedy organizm otrzymuje dawkę tej substancji, następuje intensywna produkcja endorfin, czyli tak zwanego hormonu szczęścia. Mózg przyzwyczaja się do tego, że w chwili złego samopoczucia lub smutku sięgamy po cukier, aby to samopoczucie szybko poprawić.
Wpływ cukru na mózg – problemy z pamięcią i nauką
Na Uniwersytecie w Kalifornii przeprowadzono badania obejmujące wpływ cukru na mózg. Sprawdzono, czy istnieje związek pomiędzy spożyciem fruktozy (rodzaju cukru, jaki znajduje się w owocach, warzywach i miodzie) a pracą mózgu.
Okazało się, że zwiększone spożycie fruktozy miało negatywny wpływ na tworzenie się synaps w mózgu. Oznacza to, że fruktoza ogranicza nasze zdolności poznawcze, ponieważ zmniejsza zdolność mózgu do tworzenia nowych połączeń.
Wyniki wspomnianych badań wykazały również, że osoby spożywające duże ilości fruktozy mają niższy poziom neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego (z ang. brain-derived neurotrophic factor, BDNF). Substancja ta jest niezbędna do zapamiętywania nowych faktów i przyswajania informacji.
Niektóre badania wskazują także na związek pomiędzy spożyciem cukru a występowaniem choroby Alzheimera. Lekarze sugerują nawet, że choroba ta powinna zostać zaklasyfikowana jako cukrzyca typu 3.
Cukier wpływa na Twój nastrój
Szkodliwy wpływ cukru na mózg nie kończy się jednak na ograniczeniu zdolności poznawczych. Cukier wpływa również na nasz nastrój, ponieważ jego spożycie wywołuje skoki poziomu glukozy w organizmie, co może z czasem prowadzić do zaburzeń lękowych, depresji i huśtawek nastroju.
Im dłużej nasz organizm jest wystawiany na skoki poziomu glukozy, tym słabiej radzi sobie z nimi mózg. Za każdym razem, kiedy człowiek spożywa glukozę, mózg wysyła sygnał stymulujący produkcję serotoniny, czyli jednego z neuroprzekaźników odpowiedzialnych za nasze dobre samopoczucie.
Jeśli proces ten ma miejsce z dużą częstotliwością, stopniowo obniża się stężenie serotoniny w ciele. Z czasem organizm nie jest już w stanie uwolnić takiej dawki serotoniny, jak niegdyś, nawet jeśli dostarczymy mu odpowiednią ilość glukozy.
Takie zaburzenia chemiczne w organizmie ograniczają możliwość odczuwania radości i sprawiają, że jesteśmy apatyczni, smutni i niezadowoleni.
Cukier blokuje uczucie sytości
Zaskakującym wynikiem badań sprawdzających wpływ cukru na mózg jest fakt, że ta słodka substancja ‘przejmuje’ system odpowiedzialny za uczucie sytości.
W związku z powyższym, im więcej cukru spożywamy, tym częściej odczuwamy głód. Jest to prosta droga do nadwagi i otyłości.
Jak widzisz, wpływ cukru na mózg jest tak wszechstronny, że może przynieść negatywne skutki zarówno na płaszczyźnie zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.
Oczywiście nie należy całkowicie eliminować cukru z diety, ale każda osoba, która chce zadbać o swoje zdrowie, powinna ograniczyć spożycie cukru do minimum.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Sainsbury, E., Kizirian, N. V., Partridge, S. R., Gill, T., Colagiuri, S., & Gibson, A. A. (2018). Effect of dietary carbohydrate restriction on glycemic control in adults with diabetes: a systematic review and meta-analysis. Diabetes Research and Clinical Practice, 139, 239-252.
- Kearns, C. E., Schmidt, L. A., & Glantz, S. A. (2016). Sugar industry and coronary heart disease research: a historical analysis of internal industry documents. JAMA internal medicine, 176(11), 1680-1685.
- DiNicolantonio, J. J., O’Keefe, J. H., & Wilson, W. L. (2018). Sugar addiction: is it real? A narrative review. British Journal of Sports Medicine, 52(14), 910-913.
- Anderson, G. H., & Woodend, D. (2003). Consumption of sugars and the regulation of short-term satiety and food intake. The American journal of clinical nutrition, 78(4), 843S-849S.
- Murray S., Tulloch A., Avena NM., Recent studies of the effects of sugars on brain systems involved in energy balance and reward: relevance to low calorie sweeteners. Physiology & Behavior, 2016.