Ból głowy: wylecz go większą ilością wody i mniejszą paracetamolu

Ból głowy: wylecz go większą ilością wody i mniejszą paracetamolu
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Eva Maria Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Niemal każdy od czasu do czasu cierpi na ból głowy. Wszyscy mamy różnego rodzaju sposoby radzenia sobie z nim. W rzeczywistości istnieje wiele czynników, które mogą powodować ten (i to dosłowny) ból głowy. Niemniej jednak duża część naszej populacji decyduje się na to, co uważają za szybkie i łatwe rozwiązanie problemu. Czyli oczywiście zażywają leki przeciwbólowe.

Co ciekawe, częstym zaleceniem na ból głowy, szczególnie, gdy przyczyna tego problemu jest nieznana, jest również najprostsze, tanie i bezpieczne rozwiązanie. Jest nim picie dużych ilości wody. Jeśli jedna to nie pomoże, to należy pamiętać o tym, że uporczywe bóle głowy spowodowane napięciem, stresem lub innymi przyczynami o charakterze fizjologicznym mogą wymagać zastosowania innego, bardziej ukierunkowanego leczenia.

W każdym razie zapewnienie sobie odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu nigdy nie będzie szkodliwym posunięciem. Dzieje się tak dlatego, że odwodnienie może także powodować uporczywy ból głowy, a także inne objawy chorobowe. Tak więc czasami przyjmowanie paracetamolu, ibuprofenu lub innego leku przeciwzapalnego nie rozwiązuje tego problemu.

Leki te są jedynie maskowaniem rzeczywistej przyczyny Twoich dolegliwości. W rzeczywistości, jeśli odwodnienie organizmu jest podstawową przyczyną bólu głowy, a objawy choroby zauważalnie zostają złagodzone po zażyciu leku, może się okazać, że woda, którą popiłeś tabletki, może się okazać o wiele bardziej pomocna niż sam lek.

Jak zidentyfikować ból głowy spowodowany odwodnieniem?

Ból głowy spowodowany odwodnieniem jest częstą bolączką współczesnych czasów. Dolegliwości tego typu mogą mieścić się w zakresie od łagodnego do tak ciężkiego i uporczywego, jak migrena.

Dzieje się tak dlatego, że nasze ciała wymagają prawidłowej równowagi płynów i elektrolitów do funkcjonowania. Nasz organizm traci ten cenny płyn na wiele sposobów każdego dnia. Na przykład poprzez pocenie się i oddawanie moczu. W związku z tym ból głowy spowodowany przez odwodnienie może wystąpić tuż po wysiłku fizycznym, wskutek którego pocimy się intensywnie lub gdy nasze ciała utracą niezbędny poziom płynów.

Kobieta z bólem głowy

Utrata wody może być spowodowana intensywnym wysiłkiem fizycznym lub gorącym klimatem. Oczywiście ból głowy może również wystąpić, jeśli po prostu nie pijesz wystarczającej ilości płynów w ciągu dnia.

Przez większość czasu picie płynów lub spożywanie płynnych pokarmów w łatwy sposób pozwala przywrócić równowagę płynów. Jednak czasami nasz organizm traci wodę szybciej, niż jesteśmy w stanie ją uzupełniać. Albo może po prostu lekceważymy konieczność regularnego picia wody.

Kiedy Twoje ciało jest odwodnione, Twój mózg kurczy się na jakiś czas z powodu utraty płynu. Może to spowodować oddzielenie tkanek mózgu od Twojej czaszki, co powoduje uczucie silnego bólu głowy. Mózg powraca do swojego normalnego stanu w krótkim czasie po otrzymaniu odpowiedniej ilości wody. W efekcie ból głowy także zanika.

Objawy, z jakimi wiąże się ból głowy spowodowany odwodnieniem organizmu

Ból głowy spowodowany odwodnieniem organizmu może być tępy lub wywoływać silną migrenę. Dolegliwości tego rodzaju mogą wystąpić z przodu, z tyłu, z boku lub w całej głowie. W przeciwieństwie do bólów głowy związanych z zatokami nosowymi osoba, która odczuwa ból głowy wskutek odwodnienia organizmu prawdopodobnie nie będzie odczuwać dolegliwości bólowych, ani też charakterystycznego ucisku w rejonie twarzy i zatok nosowych.

Jest również mało prawdopodobne, aby ból pojawił się też w okolicy karku. Tego typu problemy może powodować stres, przepracowanie lub inne tego typu przyczyny. Jednak odwodnienie skupia się na wyższych partiach głowy oraz jej centralnych częściach. Łatwo jest więc je odróżnić od innych przyczyn.

Poniżej przedstawiono dodatkowe objawy, które mogą występować razem z dolegliwościami bólowymi głowy, wskazując tym samym na potencjalne odwodnienie. Są to między innymi:

  • Pragnienie.
  • Zmniejszenie częstotliwości oddawania moczu.
  • Ciemne zabarwienie moczu.
  • Poczucie splątania i dezorientacji.
  • Zawroty głowy.
  • Zmęczenie.
  • Suche, lepkie usta.
  • Utrata elastyczności skóry.
  • Niskie ciśnienie krwi.
  • Przyspieszone tętno.

Niektórzy ludzie odczuwają ból głowy tylko wtedy, gdy ich organizm jest poważnie odwodniony. Mogą również wystąpić dodatkowe objawy, takie jak brak pocenia się, gorączka, zapadnięte powieki i pomarszczona skóra. A także wiele innych charakterystycznych symptomów. Warto więc zwracać na nie baczną uwagę.

Zapobieganie bólom głowy spowodowanym przez odwodnienie organizmu

Utrzymanie dobrego nawodnienia swojego organizmu jest najlepszym sposobem zapobiegania bólom głowy spowodowanym tym konkretnym powodem. Jeśli często cierpisz na ból głowy, ten środek zapobiegawczy może znacznie poprawić jakość Twojego życia. Ale ile wody należy pić, aby zapewnić sobie odpowiednio wysoki poziom nawodnienia? Temperatura, poziom aktywności i masa Twojego ciała mogą wpływać na ilość wody potrzebnej do picia każdego kolejnego dnia.

Picie wody

Aplikacje mobilne to świetny sposób, aby pamiętać o piciu wystarczającej ilości wody, a dostępnych jest wiele tego typu bezpłatnych produktów. Znajdź dla siebie taką, która weźmie pod uwagę Twoją wagę, poziom aktywności i temperaturę otoczenia, aby szybko i sprawnie obliczyć ilość potrzebnej Ci dziennie wody. Śledząc ilość płynów, które wypijasz w ciągu dnia, będziesz w stanie upewnić się, że dostarczasz do swojego ciała zalecaną jej ilość.

Gdy ból głowy ma inną przyczynę

Napięcie nerwowe i stres, nieprawidłowa postawa ciała i wysokie zmęczenie często powodują ból głowy. A to tylko niewielka część potencjalnych problemów. Regularne uprawianie aktywności fizycznej i ćwiczenia relaksacyjne to dwa wspaniałe sposoby zapobiegania lub łagodzenia bólów głowy. Ze swej strony gorąco polecamy opcję, która łączy w sobie oba rodzaje ćwiczeń. Mamy tutaj na myśli jogę.

W obu przypadkach, jeśli ból głowy utrzymuje się, zwiększa się lub jest skrajnie silny, należy udać się do lekarza. W tym ostatnim przypadku jak najszybciej. Dzięki temu uda Ci się ustalić przyczynę Twojego bólu głowy. Pamiętaj, że bez względu na jego przyczynę, ważne jest, aby zająć się problemem. Miej na uwadze także i to, że typowo dostępne na rynku bez recepty leki na ból głowy ogólnie tylko łagodzą objawy tego problemu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.