Filmy – dlaczego dzieci mogą oglądać w kółko te same?

Na etapie poznawania świata podstawowym elementem uczenia się dzieci jest powtarzanie.

dziecko z pilotem - filmy

Kraina Lodu, Ratatouille, Gru, Gdzie jest Nemo... Dzieci bez mrugnięcia okiem oglądają te same filmy w kółko i bez zmęczenia. Zawsze jest dobry moment, aby o nie poprosić i usiąść niczym zahipnotyzowani przed telewizorem spędzając przyjemnie czas. Rodzice, wyczerpani, towarzysząc im często zastanawiają się, co kryje się za tą niepokojącą obsesją.

Zaledwie kilka miesięcy temu połowę świata zaskoczyła ta ciekawa wiadomość. Pewien użytkownik Netflixa obejrzał ten sam film 357 razy w ciągu jednego roku. Większość chciała wiedzieć dwie rzeczy: o jaki film chodzi i kim była ta osoba. Wreszcie sam Netflix skontaktował się z tym użytkownikiem, aby go poznać i móc opublikować jego historię, pokazującą jak filmy wpływają na nasze życie.

Dziecko może zobaczyć swój ulubiony film ponad 100 razy. Jednak bez względu na to, ile razy go widział jego poziom uwagi jest taki sam jak za pierwszym razem.

Film, o którym mowa to Film o pszczołach. Zabawna bajka animowany, w której pszczoła, która niedawno ukończyła studia opuszcza swój ul, by nawiązać piękną przyjaźń z człowiekiem, z pewną kwiaciarką. Z drugiej strony użytkownikiem, który prawie codziennie widział tę bajkę, był Jaxson, mały chłopiec, które dopiero co skończył roczek.

Jak wyjaśniła matka chłopca maluch miał zaledwie kilka miesięcy, kiedy zafascynowały go ujęcia z tego filmu DreamWorks. Zafascynowały go tak bardzo, że od tego czasu nie ma dnia, w którym nie ogląda tego filmu ponownie. Według niej, podczas oglądania Filmu o Pszczołach, Jaxson jest bardziej zrelaksowany i skupiony.

Jest świadoma, że jej syn nie rozumie prawie nic, ale mając na względzie satysfakcję, którą odczuwa oglądając tę bajkę, nie waha się dawać mu tej codziennej chwili radości i rozrywki.

pszczoła

Dzieci oglądają w kółko te same filmy, ponieważ ich mózg tego potrzebuje

Historia tej użytkowniczki Netflixa i jej syna może zaskakiwać, tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę wiek bohatera. Wiemy, że dzieci mają dziś bardzo wczesny kontakt ze światem audiowizualnym. Poruszające się obrazy, kolory, muzyka i głosy są bardzo atrakcyjnym bodźcem dla dziecięcego mózgu. Jednak gdy dzieci oglądają te same filmy kolejny raz nie chodzi tu jedynie o przyciąganie zmysłów.

Cofnijmy się na chwilę w czasie do naszego własnego dzieciństwa. My także mieliśmy nasz ulubiony film lub ulubioną książkę. Tą, którą zawsze chcieliśmy czytać lub tą, którą chcieliśmy, by każdego wieczoru przeczytali nam nasi rodzice. Uwielbialiśmy też, gdy nasi dziadkowie opowiadali nam tę samą historię lub anegdotę za każdym razem, gdy ich odwiedzaliśmy. Uwielbialiśmy krążyć wokół znanych, przewidywalnych, rodzinnych historii…

Powtarzanie jako sposób przyswajania wiedzy

Mózg niemowlęcia uczy się i utrwala informacje poprzez powtarzanie. Dlatego nie powinno nas wcale dziwić, że dzieci oglądają ten sam film raz za razem, że proszą nas o zaśpiewanie zawsze tej samej piosenki lub chcą, żebyśmy czytali zawsze te same książki. Tak więc badania, takie jak to opublikowany w 2011 roku na Uniwersytecie w Sussex w Brighton pokazują nam, że dzieci zachowują te historie jako wzorzec. Są łańcuchami znaczeń, które coraz lepiej rozszyfrowują.

W miarę jak to osiągają doskonalą swój język, odkrywają nowe słowa, lepiej rozumieją wątki i dostrzegają coraz więcej szczegółów osiągając w ten sposób większą osobistą satysfakcję.

mózg dziecka

Powtarzanie zapewnia uczucie komfortu i bezpieczeństwa

Dzieci potrzebują nawyków, wytycznych, rutyny. W ten sposób nie tylko lepiej organizują świat, aby móc go odkrywać, ale także dzięki temu mają poczucie bezpieczeństwa. Dlatego nie powinno nas dziwić, że gdy dzieci oglądają ten sam film kolejny raz doświadczają tyle przyjemności i dobrego samopoczucia.

Świadomość tego, co się wydarzy w każdej chwili pozwala im potwierdzić ich oczekiwania, wzmacnia ich i pozwala się zrelaksować. Nie ma nieprzewidzianych zdarzeń, które należy szybko przetworzyć, nie ma sprzecznych informacji, które każą im zachować czujność. Mając przed sobą ten znany film, tę historię lub tę książkę tak często czytaną lub słyszaną pomaga im uzyskać to przyjemne i przede wszystkim “kontrolowane” uczucie bezpieczeństwa.

Poprawia logiczne myślenie

Logiczne myślenie odnosi się do relacji, które tworzymy pomiędzy obiektami. Odnosi się do tworzenia porównań, informacji, łączenia i otrzymywania serii wniosków. Ten ważny proces kognitywny, o którym mówił Piaget w swoim czasie, jest kluczem do intelektualnego rozwoju dzieci.

W ten sposób, mając do dyspozycji filmy z określoną historią pozwoli im to znaleźć te same relacje, związki przyczynowo-skutkowe, te powiązania między czynnikami, między bodźcami, mikrohistorie, gesty, słowa…

dziewczynka oglądająca tv

Podsumowując, chociaż dla nas, dorosłych, te powtarzające się filmy mogą być wyczerpujące i irytujące nasze dzieci ich potrzebują.

Kiedy dzieci oglądają ten sam film po raz kolejny, rozwijają się. Nie tylko spędzają dobrze czas, ale także się uczą. Czują się kompetentne, kiedy przewidują, co się stanie, bawią się tymi znanymi bodźcami. Pozwólmy im zatem cieszyć się ich ulubionymi produkcjami. Wkrótce nadejdzie czas, kiedy będą chcieli szukać nowych doświadczeń poza tym, co już tak dobrze znają.

Scroll to Top