Jeden uciekający pociąg nie oznacza, że musisz zrezygnować ze wszystkiego

Pociąg

Ile razy zdarzyło Ci się w życiu, że pomyślałeś raz, czy drugi o tym, co Ci uciekło? Kwestie te najlepiej chyba symbolizuje pociąg, który Ci odjechał Ci tuż sprzed nosa. Niektórzy ludzie mówią lub myślą o przeszłości, o osobie, którą kochali, a której pozwolili odejść i zniknąć z ich życia. Może to być także kwestia pracy, której nie mogli lub nie chcieli podjąć lub podróży, którą mogli wykonać, ale z jakichś powodów zrezygnowali z niej.

Ale właściwie nigdy nie jest tak, że to, że uciekł nam jeden pociąg, oznacza, że nasze życie się zawaliło już na zawsze. To nieprawda. Nasze historie są kluczowe dla naszej teraźniejszości. Budujemy nasze przekonania i światopogląd wokół nich. I zawsze jest jakieś światełko w tunelu.

Wszystkie te rzeczy, które dzieją się w naszym życiu, kształtują to, kim jesteśmy i kim się stajemy jako ludzie. Odpowiedzialność za to, co się z nami dzieje, prawie zawsze spoczywa w naszych rękach. W końcu przecież to my przechodzimy przez swoje życie, dokonując różnego rodzaju wyborów każdego praktycznie dnia. W pracy, w domu, będąc z przyjaciółmi… Dlaczego więc nie przysiąść na chwilę, by zastanowić się nad tym, ile decyzji podejmujesz każdego dnia?

Ciągle wybieramy pomiędzy różnymi opcjami. Kiedy zdobędziemy już trochę doświadczenia życiowego, wszyscy wyraźnie będziemy pamiętać te wszystkie momenty, kiedy wydawało nam się, że świat się zatrzymał, ponieważ zdecydowaliśmy się na jedną lub drugą opcję, a później nasz wybór okazał się błędny lub po prostu daleki od optymalnego. Ale czy to od razu musi rzutować na całe nasze dalsze życie?

A gdy już “spóźnisz się” na ten pociąg

W wielu przypadkach możesz stanąć w życiu przed koniecznością skierowania się w jedną konkretną stronę. Dokonując takiego wyboru możesz powiedzieć po prostu “kości zostały rzucone”. Używając naszej przenośni z początku artykułu, jeden pociąg Ci bezpowrotnie odjechał, a Ty natomiast wsiadłeś do innego.

Stracona szansa

Oznacza to, że kiedy wszystko zaczyna nagle iść nie w tę stronę, w jaką byś sobie życzył, istnieje wiele sposobów, na które możesz zareagować na taki rozwój wydarzeń. Możesz wskazać palcem gdzieś na zewnątrz lub do środka siebie szukając przyczyny niepowodzenia. Możesz też zacząć obwiniać o to karmę lub zwykłego pecha.

“Powiedziałem nie, ponieważ tak mi kazałeś”. “Nie poszedłem na tę rozmowę, ponieważ przez Ciebie straciłem swoją pewność siebie.” “Nie miałem odwagi, by to zrobić…”. I tak dalej. Krótko mówiąc wpadasz wtedy w psychologiczną pętlę. Utkniesz w ten sposób w miejscu, w którym wszystko, co możesz dalej robić, to narzekać na utraconą szansę. Krótko mówiąc, wiesz o tym, że uciekł Ci Twój pociąg, ale nie robisz niczego, by wsiąść do kolejnego, jadącego w tę, czy też w inną stronę.

Utrata szansy i co dalej?

Po utracie szansy, następnym krokiem jest wzięcie odpowiedzialności za swoją decyzję. Dokonaj analizy wszystkich aspektów tej sytuacji i spróbuj poradzić sobie z negatywnymi emocjami, które wiążą się z dokonanym przez Ciebie wyborem. Ludzie wokół Ciebie mogą wyrazić swoją opinię i powiedzieć, co o tym wszystkim sądzą. Oczywiście mają prawo także przekazać Ci swoją opinię, ale nie musi to od razu oznaczać, że Cię osądzają lub krytykują.

Ważne jest zatem, aby spojrzeć na to, w jakim momencie życia znajdujesz się właśnie teraz. Na tym powinieneś się skupić. Nie myśl o tym, że uciekł Ci pociąg, pomyśl raczej o tym, co jeszcze Cię czeka. Jeśli po prostu patrzysz, jak ten pociąg znika za horyzontem, poczujesz wiele negatywnych rzeczy w związku z przeszłością, choć i tak nie możesz przecież niczego zmienić. W ten sposób zaczniesz tylko wypełniać swoją teraźniejszość negatywnymi emocjami, takimi jak smutek i rozgoryczenie.

Ale najgorsze ze wszystkiego, jeśli chodzi o skupianie się na rzeczach, których nie możesz zmienić, nie są tylko emocje. Najgorsze jest to, że kiedy utkniesz w tym miejscu, nie widzisz już przed sobą nowych możliwości, które są równie dobre lub nawet lepsze niż te, które przegapiłeś. A które symbolizuje odjeżdżający pociąg.

Jedna i tylko jedyna opcja?

Jeśli jesteś niezdecydowanym człowiekiem, który wiecznie się waha i nie potrafi podjąć konkretnej decyzji, z pewnością wielokrotnie przemyślisz te kluczowe chwile. Jeśli wszystko wokół Ciebie zależy od Twojej reakcji na coś, Twoje myśli będą pełne chaosu, a Twoje emocje przejmą nad Tobą kontrolę.

Ale możesz też samodzielnie stawić czoła rzeczywistości, wziąć sprawy w swoje ręce i użyć swojej własnej mądrości do rozwiązania problemu. Nie każdy pociąg, na który się spóźniłeś oznacza szanse stracone bezpowrotnie. Spójrz na te inspirujące cytaty pełne mądrości, których autorem są znane postaci z różnych epok.

  • “Stwarzasz swoje możliwości po prostu się o nie prosząc.” – Shakti Gawain.
  • “Aby odnieść sukces, skacz równie szybko na pojawiające się okazję, jak i wyciągaj z nich wnioski.” – Benjamin Franklin.
  • “Możliwości są jak wschody słońca. Jeśli czekasz zbyt długo, zaczniesz tęsknić za nimi.” – William Arthur Ward.
  • “Opanowane trudności to wygrane szanse.” – Winston Churchill.

Jest coś wspólnego w każdej z powyższych wypowiedzi. We wszystkich ich autorzy mówią “szansach” w liczbie mnogiej.

Ale z drugiej strony, świat powiedział Ci w tym, czy w innym pewnym momencie, że masz tylko jedną szansę na pewne rzeczy. Może ktoś Ci powiedział, że powinieneś koniecznie dokonać wyboru. Inaczej mówiąc, wybrać ten pociąg lub inny, tu i teraz. Ale bądź ostrożny w każdej z podobnych sytuacji. Ta presja społeczna może sparaliżować Cię i zablokować Twój klarowny osąd. A to z kolei uniemożliwi Ci podjęcie właściwej decyzji.

“Zmarnowałem wtedy czas, a teraz czas zmarnował mnie.”
-William Szekspir-

Twoja wielka szansa może być właśnie tam, gdzie teraz się znajdujesz

Autorem powyższych słów był Napoleon Hill. To właśnie on stał się jednym z uznanych pierwszych autorów i piewców pomocy samemu sobie i rozwoju osobistego. Ta myśl, mimo tego, że nie sprawdza się dla wszystkich ludzi lub w każdej sytuacji, jest nadal dobrym punktem wyjścia. Jeśli przegapiłeś swój pociąg – czyli szansa przeleciała Ci między palcami – to po prostu mówi się trudno.

Wolność

Nie jest to automatycznie koniec świata. Ale może się to jednak zamienić w bolesny okres oczekiwania, jeśli po prostu staniesz w miejscu i będziesz obserwował każdy kolejny przejeżdżający pociąg, zamiast szukać tych, które przybywają i zatrzymują się na Twojej stacji. Czyli tych, do których możesz teraz wsiąść.

Nawet mimo utraconej tej jednej szansy wciąż masz przecież do dyspozycji:

  • Opcje, które rozważałeś.
  • Rady, których słuchałeś.
  • Wartości, które nadajesz swoim własnym decyzjom.
  • Zdolność do wzięcia odpowiedzialności za swoje działania na swoje barki.
  • Zdolność do odbudowy Twojego ja po poczuciu pustki i przegapienia tej szansy symbolizowanej przez uciekający pociąg.
  • Lekcję, której się nauczyłeś.
  • Szansę na to, jak postąpisz i jak się zachowasz w podobnej sytuacji w przyszłości.

Wszyscy tęsknimy za tym, aby mieć przed sobą w tym, czy w innym momencie życia pociąg, do którego możemy wsiąść. Ale czasami ten wymarzony pociąg nam ucieka. Czasami dzieje się tak dlatego, że wybierasz po prostu inny lub ponieważ jesteś zbyt rozproszony innymi sprawami i nie dotrzesz do niego na czas. A może też dlatego, że się potknąłeś podczas wsiadania, albo dlatego, że zaspałeś tego ważnego dla Ciebie poranka.

Ale pamiętaj zawsze o jednym. Najważniejszą rzeczą w tym wszystkim nie jest to, że pociąg Ci uciekł. Wszystko sprowadza się do tego, co stanie się z Tobą w takiej sytuacji i i co potem zrobisz z własnym życiem.

“Ludzie sukcesu skupiają się na tym, co widać horyzoncie, a nie tylko patrzą pod swoje nogi.”
-Warren Bennis-

Scroll to Top