Miłość jest i pozostanie tajemnicą, której nigdy nie będziemy w pełni rozszyfrowywać. Jednak możliwe jest zrozumienie niektórych z jej wielu aspektów. Buddyści, na przykład, podsuwają nam klucze do tego, jak kochać i cieszyć się uczuciami, które daje nam prawdziwa miłość.
Kluczem do miłości, według buddystów, nie jest coś z innego świata, ale raczej postępowanie zgodnie ze zdrowym rozsądkiem. Jest to podejście, które podkreśla bardziej zdolność do kochania niż umiejętność budzenia miłości w innych.
Rzeczywistość uczy nas, że wszystko, co zostaje zasiane, daje owoce. Dlatego jeśli rozwijamy naszą zdolność do miłości, w konsekwencji będziemy też bardziej kochani. To, co jest nam dane, traci na znaczeniu, a to, co możemy dać, zajmuje centralne miejsce. Oto pięć kluczy, które pomoże nam osiągnąć ten stan i poznać, na czym polega prawdziwa miłość.
„Nie krzywdź innych tym, co rani Ciebie”
–Budda–
1. Prawdziwa miłość rozumienie
Słowo „zrozumienie” w miłości wykracza poza zwykły fakt intelektualny. Obejmuje to oczywiście aspekty racjonalne, ale ma także znacznie głębsze znaczenie. Przede wszystkim chodzi o rozumienie sercem. Rozwija ono wrażliwość, dzięki której można dostrzec fizyczne i emocjonalne potrzeby drugiej osoby. Oznacza to także poszanowanie drugiej osoby i zaspokajanie jej potrzeb.
Zrozumienie to jeden z filarów, na którym opiera się prawdziwa miłość, ponieważ wiąże się ono z umiejętnością patrzenia z perspektywy tej drugiej osoby, a nie tylko z własnej. Pomaga też dostrzec i zobaczyć słabe punkty oraz niedoskonałości człowieka. Pozwala postrzegać go jako kogoś, kto nie jest doskonały i kogoś, kogo nie należy za to osądzać.
2. Prawdziwa miłość wzbogaca serce
Prawdziwa miłość wymaga spełnienia zobowiązania, które mamy wobec siebie. Musimy przede wszystkim nauczyć się, jak być szczęśliwym i zdrowym, nawet wtedy gdy naszego partnera nie ma obok nas.
Nie możemy obciążać innych odpowiedzialnością za zadanie uczynienia nas szczęśliwymi, wypełnienia naszych luk lub zaspokajania naszych potrzeb. Kto nie potrafi znaleźć szczęścia własnymi siłami, nie znajdzie go przez inną osobę. Wcześniej czy później odkryjesz, że nic zewnętrznego nie może wypełnić tej pustki.
3. Szlachetność
Szlachetność i dobroć to potężne siły dobra. Czasami ludzie myślą, że dobrzy ludzie mają słabe serce lub delikatną osobowość. To nieprawda. Bycie dobrym dla innych to decyzja zrodzona z przekonania i siły. Jest to także jeden z podstawowych elementów budujących prawdziwą miłość.
Szlachetność charakteryzuje się poszukiwaniem tego, co najlepsze dla innych, a także dbaniem o własne dobro. Chodzi o to, aby nie ranić ludzi celowo lub niepotrzebnie. Wymaga to umiejętności do współczucia innym w ich cierpieniu i gotowości do udzielenia wsparcia, gdy tylko jest to możliwe. Dobry człowiek przyciąga dobroć innych.
4. Prawdziwa miłość nie jest przelotna
Wyrażenie „przelotna miłość” jest samo w sobie sprzeczne. Prawdziwa miłość nigdy nie przemija. Zawsze pozostawia ślady. To, co należy rozumieć pod tym określeniem to pragnienie przelotnych przygód i romansów, które zapewniają przyjemność seksualną lub odżywiają narcyzm, bez potrzeby angażowania się czy cierpienia.
Kiedy ktoś chce prowadzić swoje życie w ten sposób, pokazuje, że nie chce, by życie go dotykało. To tak, jakby chcieć pływać, ale po prostu obserwować wodę z brzegu. Możesz dotykać wody, nie zanurzając się w niej i nie mocząc ubrań, ale przez to pustka wewnątrz Ciebie staje się jedynie coraz większa. W końcu przychodzi taki moment, kiedy oglądanie wody z nabrzeża przestaje zadowalać, a nuda coraz odważniej wkrada się do Twojego wnętrza.
5. Cztery elementy miłości
Według buddyzmu prawdziwa miłość ma cztery zasadnicze składniki. Są to: życzliwość, współczucie, zabawa i spokój. Włączenie tych aspektów w związek to sposób na to, aby zapanowała w nim prawdziwa miłość, która nigdy nie zawodzi. Każdy z tych elementów jest niezbędny.
Życzliwość ułatwia pełne szacunku i troskliwe relacje. Współczucie buduje wzajemną lojalność i głębokie poczucie zaangażowania. Cierpienie jest dzielone między partnerami, a wraz z nim powstaje niezniszczalna więź. Z drugiej strony zabawa oznacza przede wszystkim poszukiwanie różnorodnych wspólnych doświadczeń. Spokój jest podstawą tolerancji i dobrej komunikacji.
Jak widać prawdziwa miłość jest w zasięgu ręki każdego z nas. Wymaga od nas wystarczającego zainteresowania drugą osobą i chęci pielęgnowania wspólnej relacji. Prawdziwa miłość nie rodzi się spontanicznie, ale musi być rozwijana cierpliwie. Jej owoce są bardzo słodkie i dlatego są warte podjęcia tego wysiłku.