To Eurypides powiedział kiedyś, że to, co spodziewane, nigdy się nie przytrafia, ponieważ nasze życie zmienia się tylko dzięki temu, co nieoczekiwane. Jednak dawanie miejsca nieprzewidywalnemu przede wszystkim wymaga otwartego serca oraz chłonnego umysłu. Ponieważ tylko wtedy będziemy w stanie chwytać wspaniałe, nieoczekiwane możliwości, które będą się przed nami pojawiać.
To, co zwykle powtarzają nam socjolodzy, a nawet naukowcy-ekonomiści włączając znanego Nassima Nicholasa Taleb, to fakt, że zachowujemy się jakbyśmy mogli przewidzieć co stanie się jutro, pojutrze, a również w następnym tygodniu.
Nasza ignorancja lub raczej wyolbrzymiona potrzeba myślenia, że mamy wszystko pod kontrolą wiele razy powoduje, że nie wiemy jak zareagować kiedy nagle dzieje się coś, czego się nie spodziewaliśmy.
“Oczekiwać tego, co nieoczekiwane pokazuje całkowicie nowoczesny umysł.”
To zachowanie lub ta podstawowa potrzeba wyjaśniana jest bardzo prostą zasadą: nasz mózg musi poczuć, że posiada wszystko pod kontrolą. Nie obchodzi go czy jesteśmy szczęśliwi; chce tylko, abyśmy “przetrwali”.
Dlatego Twój mózg interpretuje wszystko, co dalece nieoczekiwane jako zagrożenie. Niczym echo batalionu nawołującego do obrony przed niebezpieczeństwem. W rzeczywistości ludzie, którzy kryją w sobie najwięcej lęków, niepewności oraz pustki zwykle rozwijają większą potrzebę kontroli siebie oraz innych.
Każda osoba nadużywająca kontroli jest nieuchronnie skazana na otchłań braku satysfakcji i nieszczęścia. Oto co się dzieje jeśli starasz się kontrolować coś nieuniknionego oraz nie pozostawiasz najmniejszego miejsca na to, co nieoczekiwane.
Ucz się od dzieci: prawdziwych miłośników wszystkiego, co nieoczekiwane
Pokaż coś niespodziewanego jakiemuś dziecku jeśli chcesz przyciągnąć jego uwagę. Ich oczy kierują się na wszystko, co niezwykłe. Uwielbiają jaskrawe kolory oraz niezrozumiałe rzeczy.
Dzieci posiadają naturalną oraz instynktowną zdolność przyjmowania tego, co nieoczekiwane i fascynujące w ich otoczeniu. Jednakże my – z naszym dorosłym oraz racjonalnym spojrzeniem – utraciliśmy tę zdolność. To wielka szkoda, ponieważ mogliśmy się dzięki temu wiele nauczyć.
W rzeczywistości, jak wyjaśniają badania przeprowadzone na Uniwersytecie Johns Hopkins przez psychologa Aimée Stahl, dzieci między 9-11 miesiącem życia mają predyspozycje do tego, by reagować na bodźce, które zdają się zaprzeczać logice.
Aby to zademonstrować, przeprowadzono niezwykły eksperyment z grupą dzieci. Przedstawiono im zabawki dwojakiego typu: jedna, które zdawała się przechodzić przez ściany (złudzenie optyczne) i druga, która po prostu obijała się o dzieci.
Co ciekawe, dzieci były bardziej zainteresowane zabawką, która wydawała się robić coś niemożliwego: przekraczać ściany. Eksperci doszli do wniosku na podstawie tych badań, że młodsze dzieci mają o wiele większą tendencję do skupianiu wzroku na tym, co nieoczekiwane.
Jednak wraz z dojrzewaniem, niespodziewane zjawiska są zwykle interpretowane jako coś poza naszą kontrolą, co może nam zagrażać…
Kiedy ludzie znajdują się w nowych sytuacjach, w których nie mają doświadczenia, zwykle dopada ich niepokój i stres. Zamiast plątać się w drut kolczasty, jakim jest strach, pozwólmy sobie czasem na nowo stać się dziećmi. Przyjmijmy te wszystkie pozytywne rzeczy, które może nam przynieść to, co nieoczekiwane.
Pozostaw trochę miejsca w swoim życiu na to, co nieoczekiwane
Zrób to – pozostaw drzwi swego serca otwarte, aby nowa, radosna i niesforna bryza mogła czasem je przewietrzyć. Nie skrzywdzi Cię.
Pozostaw w swoim życiu nieco miejsca na to, co nieoczekiwane. Rzeczy, które nie są zapisane w Twoim kalendarzu i nie mają nic wspólnego z Twoimi celami, mogą być dla Ciebie dobre.
Ponieważ królestwo niespodziewanego może być o wiele lepsze, niż nam się wydawało. W rzeczywistości, wielcy poszukiwacze odkryli nowe kontynenty zupełnie przypadkowo. Szczęśliwe zbiegi okoliczności ofiarowały naszej historii kilka niezwykłych momentów.
Steve Jobs powiedział na konferencji dla świeżych absolwentów Uniwersytetu Stanford, że życie jest niczym innym, jak nauczeniem się jak “łączyć kropki”. Wiele z tych nieoczekiwanych rzeczy, które nam się przydarzają w ciągu całego naszego życia nabierają autentycznego znaczenia, dopiero kiedy spoglądamy na nie z pewnej perspektywy.
Być może nie lubisz swojej pracy, ale zdobyłeś dobrego przyjaciela, który zaraził Cię swoim hobby, które teraz sam kochasz. Być może daje ono taką satysfakcję emocjonalną i intelektualną, że rozpoczniesz nową karierę. Później założysz swój własny biznes, gdzie spotkasz miłość swojego życia.
Jedna rzecz może dorowadzić do drugiej. Skaczemy z jednego kamienia na drugi w tej wartkiej rzece życia, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.
Jednak, aby docenić piękno i możliwości każdego kroku, musimy być otwarci na magię każdego dnia. Musimy też posiadać pozytywne nastawienie, ponieważ każdy kto spodziewa się tego, co nieoczekiwane z chłonnym umysłem, otwiera się na nowe możliwości szczęścia.