Postawa jest zaraźliwa: otaczaj się inspirującymi ludźmi

Dziewczyna i tygrys w dżungli

Postawa jest uważana za nasze najważniejsze okrycie. Dlatego musisz mieć pewność, że nikt nie zerwie z Ciebie tego okrycia i nie określi Twoich nadziei i marzeń jako „niemożliwe”. Nie pozwól, aby ktokolwiek podważył znaczenie Twoich pragnień i sprawił, że pomyślisz, że nie zasługujesz na nie, nie jesteś w stanie ich zrealizować czy nie warto dla nich poświęcać czasu i wysiłku. Twoja postawa ma ogromny wpływ na to, co dzieje się w Twoim życiu. Nie pozwól nikomu ukraść Ci najpiękniejszej szaty: Twojej postawy.

Poradniki poświęcone samopomocy koncentrują się na sukcesie. Kierują naszą uwagę na zewnętrzne zwycięstwa, które rzekomo określają naszą wartość, umiejętności i zdolności. My jednak mamy coś do powiedzenia na ten temat: nie chodzi o próbę osiągnięcia „zewnętrznego sukcesu”, ale raczej o wewnętrzny spokój.

„Szczęśliwy człowiek to nie osoba w pewnych okolicznościach, ale raczej osoba o określonej postawie”.
-Hugh Downs-

Ciągle zdobywamy nowe umiejętności – to bardzo dobrze. Bez wątpienia udowodnienie, że potrafimy zrobić coś dobrze jest bardzo satysfakcjonujące. Ale to, co naprawdę ma znaczenie to nasza postawa, ponieważ to właśnie ona decyduje o tym, czy dany dzień odbieramy jako dobry czy jako zły.

To nasza postawa sprawia, że potrafimy myśleć optymistycznie, nawet gdy wszystko obraca się przeciwko nam. Postawa pozwala nam wierzyć w siebie, kiedy inni ludzie nas krytykują i próbują nam umniejszać.

„ZASŁUGUJĘ na to i POTRAFIĘ to zrobić i JESTEM tego wart(a)”. To trzy stwierdzenia, które powinny nam towarzyszyć każdego dnia, aby wzmacniać naszą postawę. Postawę, z którą powinniśmy zaczynać każdy dzień, na równi z kawą i śniadaniem.

Są jednak momenty, kiedy negatywna, defetystyczna lub nawet toksyczna mentalność niektórych osób wokół nas znacznie wpływa na tę słoneczną perspektywę i sprowadza burzę do naszego wewnętrznego spokoju.

Deszczowe chmury i uśmiechnięta chmurka

Twoja postawa: osobista decyzja

Liczba wydawanych książek poświęconych tematyce szczęścia i rozwoju osobistego podwaja się każdego roku. Mimo to WHO ostrzega, że prędzej niż się nam wydaje depresja stanie się największym problemem zdrowotnym i źródłem niepełnosprawności na całym świecie.

A zatem uczmy nasze dzieci, aby były dobre w fizyce, matematyce, technologii, programowaniu komputerowym. Ale jednocześnie pamiętajmy, aby uczyć dzieci, jak radzić sobie ze stresem oraz jak zarządzać emocjami takimi jak gniew czy smutek…

Nikt tak naprawdę nie mówi o postawie, ani o tym, co właściwie robić, aby „wierzyć w siebie. Nie potrafimy tego robić, ponieważ w szkole uczono nas tylko, jak rozpoznać podmiot i orzeczenie zdania lub jak znaleźć najmniejszy wspólny mianownik. Uczono nas jedynie, że jeśli będziemy dobrzy, pełni szacunku i będziemy mieć bardzo dobre oceny, szczęście samo przyjdzie.

Ale wcześniej czy później orientujemy się, że nasze dobre intencje nie wystarczają do osiągnięcia sukcesu. Zauważamy, że jeśli inni nie wierzą w nas, nasz wewnętrzny płomień gaśnie jak świeca zdmuchnięta przez zimny wiatr.

Społeczeństwo zapewnia nam dobre wykształcenie, ale jednocześnie skazuje nas na niekończące się czekanie w odosobnionej poczekalni. Czekamy tam z innymi czekającymi ludźmi, którzy zarażają nas swoimi niedożywionymi nadziejami, ich defetyzmem i samooceną, którą zdobyli metodą kopiuj-wklej.

Zła postawa - smutna dziewczyna

W końcu zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy „chorzy”. Jesteśmy zarażeni depresją i pasywnością. Nasz umysł zasnuł się ciemnymi chmurami i przeszedł na auto-pilota, niestety zaprogramowanego przez innych ludzi, których cechuje negatywne nastawienie i postawa.

W końcu widzimy, że nastawienie to nic innego jak decyzja osobista. To coś, co wyciąga nas z jałowej, opustoszałej krainy, gdzie nic nie rośnie. Odtąd będziemy pamiętać, że nie zasługujemy na to, aby przebywać w tym ponurym świecie. Zbierzemy energię, aby znaleźć to, czego naprawdę potrzebujemy.

Silna postawa – trzy kroki do odwagi

Niektórzy twierdzą, że pozytywne nastawienie nie wystarczy, aby rozwiązać wszystkie problemy. Taka negatywna postawa irytuje wielu ludzi. Zamknięte umysły i wąskie perspektywy oplatają drutami kolczastymi nasze marzenia i ściągają burze w słoneczne dni.

„Postawa jest zaraźliwa, czy Twoją warto złapać?”
– Dennis i Wendy Mannering-

Trzeba pamiętać, że postawa jest osobistą wartością, nad którą musimy pracować każdego dnia. Natomiast jeśli spodziewamy się, że nasza postawa sama się poprawi, toksyczny wpływ innych osób może w rzeczywistości jeszcze bardziej ją osłabić.

W związku z tym zawsze dobrze jest pamiętać o trzech elementach, które podtrzymują, kształtują i wspierają silne postawy:

  • Zaangażowanie: silna postawa wymaga poważnego zaangażowania się w nas samych. Zaangażowanie w marzenia, wartości i cele, które sobie wyznaczyliśmy.
  • Samokontrola: aby utrzymać silną postawę i realizować swoje cele, musimy przejąć kontrolę nad własną rzeczywistością, nad tym, co nam się przydarza. To nasza odpowiedzialność. Chodzi o to, aby przyjąć aktywne, pozytywne, odważne podejście.

Pozytywna postawa - dziecko i tygrys

Ostatnim elementem układanki jest determinacja. Ten element jest niezwykle ważny, ponieważ życie każdego dnia stawia przed nami nowe przeciwności. Należy je traktować jako wyzwania, z których możemy się uczyć nowych umiejętności i wykorzystać do dalszego samorozwoju. Bądźmy protagonistami naszego życia.

Scroll to Top