Wsparcie emocjonalne przynosi ogromną ulgę, gdy czujemy się samotni lub przytłoczeni emocjami. Wsparcie emocjonalne jest jak mur obronny dający poczucie wygody, bezpieczeństwa i spokoju.
Co powinniśmy wiedzieć, jeśli chcemy udzielać emocjonalnego wsparcia innym ludziom? A co, jeśli chcemy oprzeć się na ramieniu przyjaciela?
Wsparcie emocjonalne polega na słuchaniu i empatii. Z drugiej strony, aby uzyskać wsparcie emocjonalne, musimy zaakceptować fakt, że nie zawsze jesteśmy w stanie sami przetworzyć to, co dzieje się z nami. Od czasu do czasu potrzebujemy pomocy innych osób.
Znaczenie aktywnego słuchania
Umiejętność aktywnego słuchania ma zasadnicze znaczenie dla tworzenia nici porozumienia. Słuchać to nie to samo co słyszeć. Kiedy słuchamy, postrzegamy drugą osobę całym naszym ciałem. Angażujemy nasze uszy, oczy, wyraz twarzy itp.
W słuchanie angażujemy całe nasze ciało. W ten sposób osoba, która mówi może poczuć, że naprawdę ją rozumiemy.
Dobrym sposobem na okazanie, że aktywnie słuchamy jest streszczanie i parafrazowanie tego, co mówi druga osoba, gdy kontynuuje rozmowę. W ten sposób dajemy znać, że słuchamy z pełną uwagą i się nie rozpraszamy.
Bardzo łatwo jest nie zorientować się, że odzywamy zbyt wcześnie. Albo wydać opinię, nie znając całej historii… Albo, co gorsza: wyjąć telefon z kieszeni.
„Słuchając uważnie, łagodzimy ból i cierpienie”.
-Anonim-
Odczuwanie więzi z innymi ludźmi może również dawać wsparcie emocjonalne, którego potrzebujemy, gdy czujemy się przytłoczeni emocjami. Potrzebujemy wtedy „naszych ludzi”.
Musimy wiedzieć, że mamy kogoś, kto chce usłyszeć o naszym bólu i naszym szczęściu, ponieważ jest to dla niego ważne. Kogoś, kto rozumie, że jesteśmy złożonymi istotami o złożonych myślach. Tym samym ta osoba przyjmuje zadanie (czasami niewdzięczne zadanie) próby zrozumienia nas.
Empatia to wartościowa nauka
Empatia to umiejętność stawiania się w cudzej sytuacji. I zrozumienie uczuć tej osoby w oparciu o jej sytuację. Wtedy jesteśmy w stanie zrozumieć, co się dzieje z tą osobą, jak się czuje, co myśli i dlaczego zachowuje się w określony sposób.
Empatia to zdolność, którą możemy doskonalić, jeśli naprawdę poświęcimy czas, aby usiąść z daną osobą i być może wziąć ją za rękę. Chodzi o to, aby podjąć wysiłek, by połączyć się z tą osobą w jej ciemnościach, nawet jeśli jest to przerażające.
„Najważniejsze jest zrozumienie. Potrzebujemy kogoś, kto nas wysłucha i zrozumie. Wtedy będziemy mniej cierpieć”.
-Ten Nhat Hanh-
Wyobraźmy sobie, że przyjaciel wyjaśnia, jak zerwał ze swoim partnerem. Jednym z najważniejszych sposobów, aby nasz przyjaciel miał pewność, że go wspieramy jest zrozumienie jego uczuć.
Mówiąc, że rozumiesz, jak Twój przyjaciel czuje się w jego sytuacji, koncentrujesz się na zrozumieniu i docenieniu jego emocji.
Czasem nie potrzeba słów, aby dać komuś wsparcie emocjonalne. W rzeczywistości, przez większość czasu słowa nie są potrzebne. Przytulanie, spojrzenie lub wyraz twarzy mogą wystarczyć, aby ta osoba czuła, że jesteś z nią.
Udawanie, że nic się nie wydarzyło, minimalizowanie bólu lub cierpienia, zwykle nie pomaga. Z drugiej drugiej wyolbrzymianie cierpienia jest dokładnym przeciwieństwem zrozumienia. Może nasza reakcja byłaby inna niż naszego przyjaciela, ale to nie zmniejsza prawdziwości i znaczenia jego cierpienia.
Wsparcie emocjonalne łagodzi ból
Otrzymanie pomocy i wsparcia, których potrzebujemy, aby przetrwać trudne chwile, może dać nam wiele ulgi i spokoju. Trzeba zdawać sobie sprawę, że nie musimy radzić sobie z wszystkim samemu, bo rozwiązanie problemu stanie się bardzo trudne. A kiedy tak się stanie, potrzebne nam będzie wielkie wsparcie emocjonalne od kogoś, komu ufamy, a od czasu do czasu także chwila prawdziwego wyłączenia się i odpoczynku.
Dzielenie się emocjami z innymi ludźmi może wzmocnić układ odpornościowy. Dodatkowo dzięki temu łatwiej nam zrozumieć, że nie tylko my mamy problemy.
Wszyscy przechodzimy ciężkie chwile. Lepiej więc czuć, że mamy kogoś, kto nas rozumie, niż samemu cierpieć w takich chwilach. Pomyśl o tym, jak samo cierpienie prowadzi do introspekcji, a następnie wprawia w uczucie totalnej rezygnacji.
Aby dać komuś wsparcie emocjonalne, musimy aktywnie słuchać, pozwolić mu mówić i ćwiczyć empatię, aby dać mu poczucie wsparcia. Z kolei, aby otrzymać wsparcie emocjonalne, przyda nam się dawka pokory.
Zaakceptuj fakt, że nie jesteś w stanie przetwarzać wszystkiego, co Ci się przydarza. Dlatego naucz się zwracać o pomoc, kiedy jej potrzebujesz.