Empatia, to nie to samo, co sympatia

Empatia, to nie to samo, co sympatia

Ostatnia aktualizacja: 17 lutego, 2017

Wszyscy słyszeliśmy kiedyś słowo empatia i w wielu przypadkach, prawdopodobnie zostało ono nam wyjaśnione, jako “umiejętność stawiania siebie w czyimś położeniu.”

Jednakże, definicja te często nie zdaje w praktyce egzaminu. Jeśli rzeczywiście zdarza się, iż czasami stawiamy się w czyjejś sytuacji, najczęściej robimy to jedynie dlatego, iż zgadzamy się z osobą, która przed nami stoi. Nie jest to więc empatia. Można raczej powiedzieć, że sympatyzujemy z nimi.

Sympatia

To sympatia właśnie, oznacza zgadzanie się z oraz dzielenie wartości drugiej osoby. Sympatyzujemy z naszymi przyjaciółmi oraz osobami, z którymi dzielimy jakiś aspekt życia. z tego właśnie powodu, łatwo przychodzi nam stawianie się w ich sytuacji.

Jest to jednak prawdą, że nie będzie nam równie prosto wyobrazić sobie sytuacji osób, które nie mają z nami nic wspólnego. I w tym miejscu właśnie znajduje się słaby punkt wcześniej wspomnianej definicji słowa empatia.

Dwie osoby - alter ego

Więc czym jest empatia?

Empatia jest komunikatywnym podejściem, które pozwala nam na wzięcie pod uwagę wszelkich interpersonalnych interakcji, niezależnie od tego, kto przed nami stoi. Nieważne jest więc to, czy zgadzamy się z tą osobą, czy z nią sympatyzujemy.

Tak więc, możemy zdefiniować słowo empatia, jako umiejętność respektowania opinii drugiej osoby, czy się z nią zgadzamy, czy też nie.

Empatia to nie sympatia

Empatia zakłada szacunek dla drugiej osoby. W wielu przypadkach, nasze osobiste stanowisko nie ma tu żadnego znaczenia, gdyż może zdarzyć się, iż jest ono zupełnie przeciwne, do tego, które posiada druga osoba. Jeśli dzieje się jednak odwrotnie i zgadzamy się ze zdaniem tej osoby, wówczas mamy do czynienia z sympatią.

Jak korzystać z empatii?

Empatyzujemy z ludźmi, którzy są od nas inni, jeśli respektujemy ich opinię. W ten sposób, wyrażamy naszą empatię w stosunku do drugiej osoby. Poprzez zrozumienie dla ich osobistej sytuacji. Patrzymy na nich poprzez ich własny punkt widzenia i za nic ich nie oceniamy.

Dobrymi przykładami empatii mogłyby być zdania, takie jak: “Rozumiem, że to o czym mi mówisz, jest dla ciebie ważne” lub “Rozumiem, że jesteś z tego powodu zły, gdyż wydaje ci się to być niesprawiedliwe”.

Kiedy należy wyrażać swoje osobiste zdanie?

Aby przejawić empatię, nie ma potrzeby wyrażania swojego osobistego zdania na dany temat. Empatia oznacza bowiem umiejętność słuchania, obserwacji i respektowania opinii drugiej osoby.

kobiety

Oczywiście, nadarzy się wiele innych okazji na powiedzenie, jakie jest nasze zdanie. Dobrze jest jednak zacząć od szacunku i empatii, z wykorzystaniem asertywnej i adekwatnej komunikacji.

Inne niewłaściwe interpretacje

Czasami, w naszym życiu codziennym, wierzymy w to, że jesteśmy w stosunku do innych empatyczni. W istocie jednak, staramy się wypaść dobrze w oczach drugiej osoby. By “zadowolić” drugą osobę, by otrzymać jej akceptację. Nie oznacza to, iż jesteśmy empatyczni, a jedynie sympatyzujemy z drugą osobą, po to by otrzymać coś w zamian. Jej uznanie. To nie to samo co empatia.

W innej sytuacji, zwyczajnie zgodzilibyśmy się się z drugą osobą i pokazali jej, iż z nią sympatyzujemy.

Na czym polega szacunek?

Szacunek to wiedza i empatia. Musimy bowiem poznać i obserwować drugą osobę, po to by móc przejawić szacunek osobie i sytuacji, w której się ona znajduje.

Respekt, to założenie, iż każdy z nas ma prawo do zdecydowania, w jaki sposób chce żyć, myśleć, działać, odczuwać, i nie osądzanie osoby za wybory, jakich dokonała. Przeciwnie, przejawiamy szacunek do niej oraz decyzji, które w życiu podjęła.

Szanując kogoś, rozumiemy sposób myślenia drugiej osoby, dzięki jej własnemu zbiorowi wartości. Oznacza to więc, iż przejawiamy empatię, w stosunku do jej sytuacji, bez konieczności “postawienia się w jej sytuacji”. Nasze wartości mogą być bowiem zupełnie odmienne. Rozumiemy jednak podejście innych, szanujemy je i wyrażamy empatię.

Sympatyzowanie jest dzieleniem wartości, zainteresowań… Empatia, to wyrażanie szacunku dla inności, bez oceniania jej.

Gdy dwie lub więcej osób mieszkają razem, szacunek oznacza wtedy pozwalanie sobie wzajemnie na robienie rzeczy w taki sposób, jak każde z nich uważa za słuszne. Przejawianie w takiej sytuacji empatii, polega na szanowaniu stanowiska innych i nie staraniu się, aby zmienić wartości drugiej osoby.

Jako taka, empatia, stanowi rewelacyjne narzędzie w radzeniu sobie ze związkami międzyludzkimi. Szczególnie w środowisku profesjonalnym oraz tych relacjach, które z reguły tworzą różnice pomiędzy nami i innymi osobami.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.