Wyłączenie się od świata jest ważniejsze niż myślisz

Wyłączenie się od świata jest ważniejsze niż myślisz

Ostatnia aktualizacja: 21 listopada, 2017

W erze globalizacji wyłączenie się lub odłączenie od rutyny, zwłaszcza od pracy, czasem wydaje się być niewykonalne. Znalezienie równowagi między czasem na pracę a czasem wolnym może wydawać się nieistotne. Nic bardziej mylnego.

Wyłączenie się wydaje się nieistotne w tym sensie, że nie poświęcamy wystarczająco czasu na przemyślenie tego w odpowiedni sposób. Ale prawda jest taka, że wyłączenie się od świata choćby na chwilę zapobiega nagromadzeniu się stresu, który w dłuższej perspektywie przeradza się w lęk. Z kolei te lęki wpływają na nasze zdrowie.

Paradoksalnie, kiedy trzymamy się pracy, sabotujemy nasze życie na rzecz tej obsesji. Jeśli Twój umysł jest zmęczony, jest mniej wydajny, mniej produktywny. W tym momencie im więcej pracujemy, tym gorsze odnosimy wyniki. Nasza frustracja rośnie, a ważne decyzje odkładamy na później lub podejmujemy niewłaściwe wybory.

„Kiedy nie możesz odnaleźć w sobie spokoju, nie znajdziesz go nigdzie indziej”.
François de la Rochefoucauld

Ale istotne jest nie tylko wyłączenie się od pracy, ale także od technologicznego bombardowania, którego doświadczamy na co dzień.

W dzisiejszych czasach utrzymujemy relacje społeczne zupełnie inaczej niż kiedyś. Stwarza to sztuczną potrzebę ciągłego pozostawania w kontakcie. To, że zawsze musimy być dostępni, budzi niepewność u ludzi, gdy zmuszeni są odłożyć na chwilę swoje gadżety. Niestety ciągłe pozostawanie online może źle wpływać na nasze emocjonalne samopoczucie.

Tęcza na zamkniętej powiece

Wyłączenie się od nowych technologii

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest posiadanie wolnego czasu. Jeśli nie poświęcisz czasu na odpoczynek, Twoja praca stanie się zbyt stresująca. Praca może stać się uzależnieniem. I jak każde uzależnienie będzie to miało negatywne konsekwencje. Dlatego tak ważne jest wyłączenie się, odłączenie od wszystkiego.

Nowe technologie poprawiły sposób komunikacji i przepływu informacji. Z drugiej strony technologia przyczyniła się również do pogorszenia jakości życia i zdrowia. Jest to wniosek, który potwierdza wiele badań w dziedzinie medycyny i psychologii.

Oczywiście sposoby błyskawicznej komunikacji są ogromną zaletą naszych czasów, ale jest to także formą niewolnictwa. Nowa technologia, w szczególności sieci społecznościowe, całkowicie nas pochłaniają. Utrudniają ustalanie granic między światem osobistym a światem zawodowym.

Twoje zdrowie i Twoja praca

Z punktu widzenia zdrowia, możesz zorientować się, że jest Ci potrzebne wyłączenie się, jeśli zauważysz u siebie następujące objawy: chroniczne zmęczenie, brak energii i wyczerpanie.

Ograniczona koncentracja przekłada się na ogólny spadek efektywności wykonywanych przez nas czynności. Często nasz stan psychiczny przejawia się w objawami fizycznymi, na przykład w postaci chorób dermatologicznych, żołądkowo-jelitowych lub uporczywych bólów głowy.

W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest odpoczynek. Czas wolny to idealny sposób na wyłączenie się od pracy i zadbanie o siebie. Zajmij się ulubionymi czynnościami, czymś, co Cię odpręża. Aby określić, czy już czas na wyłączenie się, wystarczy ocenić nawyki związane ze snem. Zastanów się szczerze, czy zapewniasz sobie odpowiednią ilość i jakość snu.

Szczęśliwa dziewczyna z rozwianymi włosami przy oknie w samochodzie

Jeśli pozwolisz sobie na wyłączenie się, Twoje życie zacznie przebiegać inną drogą, a Ty bardzo szybko odczujesz poprawę i wyraźne ożywienie. Zarówno pod względem fizycznym, jak i psychologicznym korzyści, jakie daje wyłączenie się są ogromne. Wszystko dlatego, że w Twoim organizmie będzie skumulowane mniej stresu. Położysz kres wyczerpaniu, które pogarsza Twój stan zdrowia.

Oczywiście pomoże Ci to także przywrócić energię i zasoby, dzięki temu poprawi się Twoja wydajność w pracy i w obliczu wymagań stawianych przez społeczeństwo.

Musimy poświęcać trochę wolnego czasu na odpoczynek, zabawę i wykonywanie czynności, które sprawiają nam przyjemność. Skupienie się tylko na codziennych obowiązkach osłabia kreatywność.

Jak się wyłączyć?

Aby się wyłączyć, pamiętaj o następujących kwestiach:

  • Śmiech i dobra zabawa powinny znajdować się na szczycie listy obowiązków. Są to podstawowe narzędzia, które pozwalają czerpać z siebie to, co najlepsze. Praca w czasie wolnym może dać Ci fałszywe poczucie produktywności. W rzeczywistości to, co robisz, wyczerpuje Twoją kreatywność, motywację i energię.
  • Praca i czas wolny są równie ważne. Kryzys gospodarczy, którego doświadcza wiele krajów, sprawia, że ​​obawiamy się utraty miejsc pracy. Przez to ​​pracujemy jeszcze ciężej. W takiej sytuacji konieczne jest określenie limitu czasu poświęcanego na pracę. Czas, który poświęcasz na dodatkową pracę, musi zostać skompensowany wolnym czasem w weekendy.
Ślad stopy na piasku
  • Naucz się przydzielać zadania innym, a także nadawać priorytety swoim działaniom. Zwłaszcza gdy zajmujesz stanowisko kierownicze, Twoim obowiązkiem jest ufać Twojemu zespołowi. W przeciwnym razie przyjmujesz na siebie nadmiarowy ciężar, który jest zbyt trudny do zniesienia w dłuższej perspektywie czasu. Ważne jest planowanie czasu wolnego, szczególnie jeśli będzie miał miejsce poza domem.
  • Aby cieszyć się czasem wolnym, najlepiej nie korzystać z urządzeń takich jak telefon komórkowy czy komputer. One wszystko psują. Kiedy umysł jest wolny od nacisku i całej tej nadmiarowej pracy, może swobodnie tworzyć. Ponadto jest to czas, kiedy Twoje spojrzenie na problemy staje się bardziej trzeźwe i zdystansowane.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.