Grafologia to technika, służąca do zbadania psychologicznych cech ludzi poprzez formy i linie ich pisma. Charakter pisma oraz forma podpisu osobistego są losowo analizowane. Grafologia w taki sposób zapewnia ekspertom informację na temat cech osobowości lub jej stanu emocjonalnego w momencie pisania.
Każdy z nas ma różny charakter pisma. I dlatego nasze listy różnią się od listów innych osób. Każdy człowiek ma swoje wyjątkowe cechy. To niczym odciski palców, ponieważ prawie niemożliwym jest posiadanie identycznych cech.
Nawet gdybyśmy bardzo chcieli, trudno będzie zmienić lub ukryć te charakterystyczne linie, które przychodzą nam całkowicie naturalnie.
To sprawia, że grafologia staje się bardzo użytecznym narzędziem w niektórych sprawach prawnych, gdy chodzi o znalezienie przestępcy. Charakter pisma ujawnia też pewne cechy osobowości, które oceniają liczni eksperci.
Cechy, które da się wyczytać z pisma
Grafologia skupia się na 8 charakterystykach, które dostarczają nam różnorodnych informacji:
- Wielkość: samoocena i poczucie własnej wartości
- Pochylenie: zdrowie emocjonalne, inicjatywa, zdolność do poważnej refleksji i skłonność do korzystania się z intuicji czy logiki
- Forma: poziom kultury, poziom intelektualny, poczucie estetyki
- Nacisk: witalność i zdrowie
- Szybkość: sprawność umysłowa, iloraz inteligencji
- Kierunek pisma: stan emocjonalny
- Połączone czy osobne litery: komunikatywność, zdrowie emocjonalne, sposób nawiązywania kontaktów z innymi
- Kropka nad “i”: uwaga i dokładność
Dzięki tak szczegółowej analizie charakteru pisma, grafolodzy są w stanie zbadać i opracować profil osoby. Ponadto uwzględniają też inne aspekty, takie jak użycie drukowanych liter i forma podpisu.
Cechy osobowości według charakteru pisma
Grafologia i jej sposób analizy cech osobowości powołuje się na techniki projekcyjne, które zakładają, że pismo odkrywa nieświadome aspekty naszego zachowania. Pamiętając o modelu 5 wielkich cech osobowości, rożne rodzaje pisma mogą wskazywać na jedną czy inną.
- Otwartość na nowe doświadczenia (czynnik O): ta cecha oznacza kreatywność i elastyczność. Na nią może wskazywać pismo zdezorganizowane i nieproporcjonalne, mocny przycisk, duża szybkość i zwiększenie.
- Odpowiedzialność (czynnik C): oznacza wysoki stopień skłonności do szukania kompromisu, kogoś zdyscyplinowanego, punktualnego i troskliwego. Charakter pisma, który wskazuje na posiadanie tych cech, jest wyraźny, proporcjonalny, zorganizowany oraz ze średnio-małymi literami.
- Ekstrawersja/introwersja (czynnik E): ludzie bardzo ekstrawertyczni są towarzyscy, gadatliwi i asertywni. Pismo, które wskazuje na posiadanie tych cech, jest wyraźne, wielkie, zwiększające się i powiązane. Z drugiej strony, pismo ludzi introwertycznych z reguły jest skoncentrowane, małe, ma prosty kształt, powolny i lekki nacisk.
- Dobroć (czynnik A): człowiek z szacunkiem, tolerancyjny i spokojny. Pismo takich osób jest wyraźne, łatwo czytelne, zorganizowane, charakteryzuje się dużymi literami, średnim naciskiem i powoli się zwiększa.
- Stabilność emocjonalna (czynnik N): radzi z problemami w sposób spokojny i stanowczy. Pismo, które wskazuje na emocjonalnie stabilną osobę, jest zorganizowane, zwięzłe, ciasne, kanciaste, powolne, proste, z mocnym naciskiem.
Ale należy pamiętać, iż chociaż istnieją pewne wytyczne do przeprowadzenia tej analizy, tylko ekspert w dziedzinie grafologii może wyciągać poprawne ostateczne wnioski.
Grafologia – podpisy i inicjały
Podpis jest czymś osobistym i niepowtarzalnym. Zawiera w sobie cechy, których nie da się w łatwy sposób splagiatować. Podpis to pieczęć naszej tożsamości, a zdaniem ekspertów może również pomóc zdobyć wiele informacji na temat naszych osobowości.
Ten fakt, że tworzymy swój podpis w sposób nie w pełni świadomy może przyczynić się do faktu, iż będzie zawierał pewne elementy, które są w stanie powiedzieć, jacy jesteśmy.
Jeden z najważniejszych elementów analizy podpisu dotyczy tego, czy imię posiadacza jest czytelne, czy nie. Jeśli da się go odczytać z pełną jasnością, może to wskazywać, że dana osoba stawia przed sobą jasne cele, ma wysokie poczucie własnej wartości, jest odpowiedzialna i zrównoważona.
Jeśli podpis jest trudny do odczytania, może to świadczyć o tym, że ta osoba jest zaniepokojona, niecierpliwa i uchyla się od odpowiedzialności. Podpisy, których w ogóle nie da się rozszyfrować, wskazują na to, że danej osobie ciężko jest zaakceptować czyjś autorytet i jest zmieszana jeśli chodzi o własne działania.
Grafologia również mówi, że znaczącą kwestią jest szybkość podpisu. Szybki podpis wykazuje osobę , która nie lubi czekać, jest niecierpliwa. Kogoś, kto lubi szybko załatwiać sprawy. Podpisanie się w sposób wolniejszy byłoby bardziej charakterystyczne dla osób wspaniałomyślnych.
Rożne zastosowania grafologii
Ta nauka może być użyteczna w wielu różnych branżach zawodowych. W dziedzinie psychologii jest to narzędzie, które wraz z innymi mogą pomóc w opracowaniu psychologicznego profilu pacjenta.
W medycynie grafologia może być wykorzystywana do wczesnego wykrywania patologii neurologicznych, takich jak w szczególności choroba Alzheimera.
Grafologia może być również przydatna w dziedzinie edukacji. Zaburzenia uczenia się, takie jak dysleksja, można zaobserwować za pomocą analizy pisma. W dziedzinie sądownictwa może bardzo się przydać w analizie listów samobójczych, w ustaleniu przestępcy oraz w zaobserwowaniu jakichkolwiek agresywnych czy podejrzanych cech.
Grafologia jest coraz częściej stosowana. Sędziowie za każdym razem wymagają więcej ekspertyz w celu określenia cech osobowości lub skłonności do agresji.