Jedna z hinduskich legend podpowiada, jak osiągnąć szczęście. Opowiada historię o jedynym szczęśliwym człowieku żyjącym w starożytnym królestwie.
W królestwie tym żyli bardzo zamożni ludzie, którzy nie potrafili się cieszyć swoim bogactwem. Zawsze pragnęli więcej. Dlatego większość czasu poświęcali na robienie interesów i powiększanie swojego majątku.
Z kolei inni ludzie, z drugiej części społeczeństwa, byli bardzo biedni. Oni także nie wiedzieli, co to jest szczęście, ponieważ poświęcali dużą część życia na snucie marzeń i rozprawianie o rzeczach, których nie mieli.
Kiedy pojawiła się plotka o człowieku, który był szczęśliwy, wszyscy bardzo chcieli się z nim spotkać. Mówiono, że ów człowiek skrywa w swojej klatce piersiowej wszystkie tajemnice potrzebne, aby osiągnąć szczęście.
Bogaci poszukiwali go i chcieli kupić jego klatkę piersiową, ale mężczyzna odmówił. Biedni błagali go, ale mędrzec ani nie drgnął. Niektórzy nawet próbowali go okraść, ale bezowocnie.
„Szukamy szczęścia, ale nie wiemy gdzie je znaleźć, jak pijani mężczyźni, którzy szukają domów, wiedząc tylko, że takowy mają”.
-Voltaire-
Pewnego dnia do mężczyzny z cenną klatką piersiową zawitało dziecko. Opowiedziało mu, że także chciałoby być szczęśliwe. Widząc niewinność dziecka, szczęśliwy człowiek się wzruszył.
Odpowiedział mu, że szczęście jest jak drabina, a każdy jej stopień wymaga przyswojenia nowej lekcji. W ten sposób pokazał mu siedem kroków pozwalających osiągnąć szczęście.
Krok 1. Kultywuj miłość własną, aby osiągnąć szczęście
Człowiek o cennej klatce piersiowej powiedział dziecku, że pierwszym warunkiem bycia szczęśliwym jest kochanie siebie. Miłość własna pozwala odczuwać szczęście. W tym celu trzeba nadać wartość własnemu życiu. Zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie.
Trzeba też zrozumieć, że jesteśmy wyjątkowymi istotami tego świata. Każda z naszych cnót i wad jest wynikiem wyjątkowej historii we wszechświecie. Nie jesteśmy mniej czy bardziej podobni do kogoś innego, po prostu jesteśmy wynikiem milionów niepowtarzalnych przyczyn.
Krok 2. Działaj, wprowadzając plany w życie
Jedną z rzeczy, która najbardziej unieszczęśliwia ludzi jest myślenie o byciu najlepszym czy prowadzeniu lepszego życia, przy jednoczesnym pozostawianiu rzeczy takimi, jakie są. Prowadzi to jedynie do frustracji i poczucia winy.
Jeśli uważasz, że możesz lub chcesz coś zrobić, po prostu zrób to. Nie musisz się wahać ani rozważać zbyt długo.
Ważne jest również, aby Twoje działania były zgodne z Twoimi słowami. I, oczywiście, Twoimi myślami. Jeśli myślisz w pewien sposób, ale działasz w inny, będziesz tworzyć tylko coraz większe zamieszanie. Pamiętaj, że kiedy w Twoim wewnętrznym świecie panuje harmonia, wszystko układa się znacznie lepiej.
Krok 3. Wyrwij zazdrość z korzeniami
Ludzie, którzy spędzają życie, myśląc o osiągnięciach innych osób częściej niż o własnych, wydeptują sobie drogę do goryczy. Nigdy nie wiadomo, co inna osoba przeszła, aby osiągnąć lub zdobyć to, co ma. Nie jesteś więc w stanie ocenić, czy na to zasługuje czy nie.
Zamiast myśleć o tym, co zrobiliby inni, zadbaj o własny sukces. Jeśli pozwolisz zazdrości rozkwitnąć w sercu, będziesz ciągle cierpieć. Twoje cierpienie będzie bezużyteczne i destrukcyjne.
Jeśli zaczniesz cieszyć się z sukcesów i osiągnięć innych, szczęście będzie podwójne. Będziesz mieć więcej siły w swoim sercu, aby osiągnąć własne cele.
Krok 4. Walcz z urazami
Czasami otrzymujemy obelgi, które są tak silne, że ból na zawsze pozostaje w naszym sercu. Z upływem czasu ból przeistacza się we frustrację, która następnie przeradza się we wściekłość. Na koniec stajesz się człowiekiem pełnym bardzo negatywnych uczuć, które Cię paraliżują.
Wrogość jest kolejnym z tych bezużytecznych uczuć bardzo szkodliwych dla osoby, która ją ukrywa. Życie ma własną logikę. Z tego powodu w obliczu obelgi należy pamiętać, że osoba, która ją rzuciła otrzyma odpowiedni osąd.
Prędzej czy później każdy zbiera owoce tego, co zasiał. Dlatego każdy powinien dążyć do przebaczenia i zapomnienia oraz pozwolić życiu toczyć się dalej.
Krok 5. Nie bierz tego, co nie należy do Ciebie
Według hinduizmu wszystko, co zabierasz nielegalnie innym, pociąga za sobą poważne konsekwencje. Z biegiem czasu ten, kto dopuścił się zbrodni, zostanie pozbawiony czegoś o znacznie większej wartości. Nie szanując własności innych osób, sprawiamy, że cokolwiek zdobędziemy ostatecznie zniknie.
Nie dotyczy to tylko rzeczy materialnych. Ma to związek także z pomysłami, miłością lub korzyściami płynącymi dla innych osób. Hindusi uważają, że taki rodzaj niedbalstwa prowadzi do moralnej i materialnej ruiny jednostki.
Krok 6. Wyeliminuj krzywdę ze swojego życia
Żadna żywa istota nigdy nie powinna być krzywdzona. Dotyczy to nie tylko ludzi, ale także roślin i zwierząt. Kto potrafi z miłością iść przez życie, będzie szczęśliwy. Wszystkie żywe istoty są źródłem radości i dobrego samopoczucia, dlatego warto je doceniać.
Oznacza to, oczywiście, radykalne odrzucenie złego traktowania. Dobrze jest być mocnym, odrzucać każdą sytuację lub osobę, która emanuje nienawiścią lub znęca się nad Tobą.
Żadna forma krzywdzenia nie jest „dla własnego dobra” ani dla dobra nikogo innego. Aby ewoluować lub poprawiać błędy, nie trzeba opierać się na destrukcyjnym traktowaniu.
Krok 7. Bądź wdzięczny za każdy dzień swojego życia
To działanie bardzo proste, a zarazem wywierające bardzo silny wpływ na emocje. Nie ma wątpliwości, że każdy dzień daje powody do wdzięczności. Jeśli wypracujesz sobie zwyczaj mówienia „dziękuję” jako pierwszego słowa każdego dnia, zobaczysz, jak Twoje życie wypełnia się kolorami.
Ten prosty rytuał zmienia życie. Kiedy stanie się Twoim zwyczajem, poczujesz się w dobrej kondycji i nabierzesz dobrego usposobienia wobec wszystkiego. Naturalnie zaczniesz odczuwać szczęście i staniesz się hojniejszą osobą. Ponadto zaczniesz bardziej dostrzeżesz wartość, jaką ma Twoje życie.
Wspomnieliśmy już, że 7 kroków pozwalających osiągnąć szczęście tworzą drabinę. Kroki te następują po sobie, jeden po drugim. Stanowią proces ewolucyjny, który prowadzi do wewnętrznego spokoju.
Ten spokój jest jedynym niezbędnym warunkiem osiągnięcia szczęścia. A bycie szczęśliwym oznacza osiągnięcie stanu, w którym jednostka akceptuje siebie, ze szlachetnością i inteligencją, przyjmuje wszystkie perypetie życia.