Nasze serce również posiada neurony

Nasze serce również posiada neurony

Ostatnia aktualizacja: 22 września, 2017

Większość ludzi nie ma o tym pojęcia, ale nasze serce może czuć, myśleć i decydować o sobie. Ma około 40 000 neuronów i całą sieć neuroprzekaźników o bardzo specyficznych funkcjach, co czyni je idealnym przedłużeniem mózgu.

Ciekawe, że gdy mówimy o sobie, często przykładamy rękę do serca. Jest to automatyczne, niemal instynktowne, jakby tajemniczy, pierwotny głos mówił nam, że centrum naszej prawdziwej istoty, naszego sumienia, znajduje się tuż obok. Tym centrum jest właśnie nasze serce.

“Ci, którzy kochają sercem, mówią z głębi serca”.

-Francisco de Quevedo-

Ta opinia nie jest całkowicie błędna; fantastyczna i odkrywcza dziedzina neurologii rzuca światło na procesy, które czasem umiemy wyczuć, ale ich nie rozumiemy. Serce jest ściśle związane z mózgiem, tak bardzo, że stale wysyła do niego informacje, a nawet aktywizuje i hamuje różne obszary mózgu w zależności od potrzeb fizycznych.

Warto wiedzieć, że emocje, takie jak miłość – a także jej wyrażanie poprzez uczucie, tkliwość i troskę – pochodzą właśnie z tego wyjątkowego kompleksu komórek, nerwów, energii i uczucia podekscytowania, które tworzą nas takimi, jacy jesteśmy.

Jesteśmy idealnie zmotywowani do współdziałania z naszym otoczeniem i innymi ludźmi.

Zachęcamy was do wyjścia poza prostą metaforę mówiącą “myślimy także sercem”, aby zrozumieć wszystkie cuda znajdujące się wewnątrz waszej klatki piersiowej.

Serce z którego wyrastają kwiaty.

Nasze serce jest organem inteligentnym

Serce jest emocjonalnie inteligentnym organem. Być może nie trzeba o tym mówić, może się to wydawać zbyt poetyckie, aby miało jakiekolwiek prawdziwe znaczenie.

Pomyślcie jednak o tym przez chwilę: kiedy rozwijacie w sobie pozytywne emocje charakteryzujące się spokojem, równowagą i prawdziwą satysfakcją, wasze tętno jest rytmiczne i idealnie zrównoważone.

Natomiast czynniki takie jak stres, lęk i strach całkowicie zakłócają ten stan. Fale zaczynają nagle skakać w sposób nieharmonijny, a nawet niebezpieczny. Serce doskonale wie, jakie emocje pomagają lepiej łączyć się z innymi.

Jako przykład może posłużyć to, że jest odpowiedzialne za wytwarzanie pewnych hormonów, takich jak ANP, które między innymi są odpowiedzialne za pobudzanie uwalniania oksytocyny, hormonu związanego z opieką, uczuciem i miłością.

Annie Marquier, znana matematyczka i badaczka świadomości, wyjaśnia, że ​​ponieważ serce ma około 40 000 neuronów i czerpie korzyści z pozytywnego nastroju i stanu zrelaksowania, dobrze byłoby ćwiczyć kontemplację, wyciszyć się i relaksować każdego dnia, co zapewni nam bycie w harmonii z naszym otoczeniem.

Kwiaty serca.

Pamiętajcie, że serce jest niewiarygodnym naczyniem o naprawdę wysokiej inteligencji, ponieważ pozytywne emocje są czymś co zdecydowanie wzmacnia nasze zdrowie. To właśnie serce kieruje tymi emocjami za pomocą szeregu hormonów.

Poniżej wyjaśnimy trochę jak to robi.

Trzy połączenia serca

Na samym początku powiedzieliśmy, że serce ma dość złożony układ nerwowy, w którym koncentrują się neuroprzekaźniki, białka i komórki wspomagające. Czy to oznacza, że ​​organ, który daje nam życie, potrafi czuć?

Prawie. Ale bardziej niż organ rozumny, jest to wyłącznie organ wyczuwający, który może podejmować decyzje samodzielnie na podstawie pewnych bodźców.

Najciekawsze jest to, że jak wyjaśniają to neurolodzy i kardiolodzy, serce może działać niezależnie od mózgu. Co więcej, może nawet uczyć się poprzez doświadczenie.

Przyjrzyjmy się temu, jak to sie odbywa poprzez szereg powiązań między sercem i mózgiem.

“Aby móc mocno kochać, w sercu musi panować spokój”.

Pierwsze połączenie

Jest to z pewnością ciekawy materiał do rozważenia. Spośród wszystkich komórek w sercu, 67% stanowią komórki nerwowe. Jest jedynym organem, który może wysyłać informacje samodzielnie do mózgu w oparciu o otrzymane bodźce naturalne.

Drugie połączenie

Nasze serca są odpowiedzialne za homeostazę. Oznacza to, że wśród wielu ważnych funkcji serce gwarantuje także równowagę emocjonalną.

Czyni to poprzez hamowanie stresu nadając priorytet uwalnianiu hormonów, takich jak oksytocyna. W ten sposób działa jak dodatkowy gruczoł endokrynologiczny. W rzeczywistości uważa się, że współpracuje nawet z ciałem migdałowatym.

Kobieta z plecakiem w kształcie serca.

Trzecie połączenie

Nasze serce charakteryzuje bardzo silny system komunikacji elektromagnetycznej. W rzeczywistości jest on 5000 razy silniejszy niż mózg.

Jednak pole elektromagnetyczne zmienia się wraz z emocjami. Różne badania przeprowadzone przez Instytut HeartMath wykazały, że jakość emocji może zmienić lub regulować pole elektromagnetyczne wytwarzane przez serce.

Wydaje się to dość fascynujące  a naukowcy mają bardzo proste wytłumaczenie tego, czego wszyscy doświadczyliśmy już sami: pozytywne emocje powodują prawdziwą spójność psychofizyczną.

Ludzie są wspaniałym nagromadzeniem energii, impulsów, wrażeń i percepcji prowadzonych przez dwa wyjątkowe narządy: mózg i serce.

Ten ostatni jest czymś więcej niż klasyczną pompą, która umożliwia krążenie krwi; daje również życie temu, co  czyni nas ludźmi: emocjom.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.