Media społecznościowe – kiedy pozbawiają ludzi szczęścia?

Media społecznościowe łączą i bawią, ale mogą również negatywnie wpływać na zdrowie emocjonalne, relacje i produktywność. W tym artykule dowiesz się dlaczego.

Media społecznościowe. Młoda kobieta z telefonem

Wiele osób spędza wiele godzin dziennie w mediach społecznościowych. Właściwie stało się to naszym ulubionym hobby, zapewniającym nieskończone źródło rozrywki. Może jednak być również przyczyną problemów z samooceną, brakiem koncentracji i trudnościami w nawiązywaniu relacji. Rzeczywiście, media społecznościowe coraz częściej unieszczęśliwiają ludzi.

Prawdą jest, że media społecznościowe mogą zapewnić pewne korzyści. Prawdą jest również, że ich wady zależą w dużej mierze od sposobu, w jaki dana osoba z nich korzysta i od tego, jak bardzo jest świadoma zagrożeń. Jeśli od czasu pojawienia się mediów społecznościowych odczuwasz większą apatię, udrękę lub samotność, nie jesteś sam. Co więcej, istnieje konkretny powód takiego stanu rzeczy.

Jak media społecznościowe wpływają na zdrowie psychiczne?

Jak wspomnieliśmy powyżej, media społecznościowe nie są wyłącznie negatywne. W rzeczywistości może to być przydatne narzędzie zapewniające rozrywkę i wiele innych korzyści. Na przykład dzięki plastyczności naszego mózgu media społecznościowe dają początek nowym metodom uczenia się. Zaobserwowano to już u wielu użytkowników.

Osoby te są bardziej skuteczne w wielozadaniowości, a także szybciej znajdują odpowiedzi na konkretne pytania. Potwierdzono to podczas spotkania Redes III zorganizowanego przez firmę biomedyczną Pfizer w 2016 roku.

Ponadto badanie opublikowane w Personality and Individual Differences dowiodło, że podczas kwarantanny związanej z Covid-19 media społecznościowe pomogły zmniejszyć cierpienie psychiczne dzięki porównaniom społecznym. Promowały interakcje międzyludzkie, ponieważ ludzie widzieli, jak inni doświadczają tej samej sytuacji odosobnienia.

W rzeczywistości media społecznościowe mogą być doskonałym sposobem na nawiązanie kontaktu, komunikację, a nawet szukanie wsparcia w trudnych czasach. Na przykład osoby cierpiące na problemy psychiczne mogą za pośrednictwem mediów społecznościowych, mogą dzielić się swoimi doświadczeniami, znaleźć informacje i możliwości leczenia, a także udzielić i otrzymać wsparcie od innych osób w podobnych sytuacjach, potwierdzają Naslund i in., 2014 opublikowano w PLOS One.

Dlaczego media społecznościowe unieszczęśliwiają ludzi?

Media społecznościowe unieszczęśliwiają ludzi, gdy ich użycie wymyka się spod kontroli lub przybiera pewne określone wzorce.

Dysocjacja

Czy kiedykolwiek spędziłeś wiele godzin przeglądając Instagram lub Tiktok i całkowicie zapomniałeś o upływie czasu? Ich treść jest często tak wciągająca, że odrywa nas od rzeczywistości i całkowicie zanurzamy się w świecie obrazów i dźwięków. Ostatecznie przyjmujemy nadmiernie pasywną i oderwaną postawę, do tego stopnia, że ostatecznie nawet nie pamiętamy tego, co widzimy i nie zapamiętujemy żadnych informacji.

Nazywa się to dysocjacją. Czasami wywołuje ona przyjemne emocje. Jednak zagubienie się w ten sposób w mediach społecznościowych wywołuje poczucie winy i frustracji, ze względu na zmarnowany czas. Ostatecznie dana osoba kończy z wyrzutami sumienia, z powodu nieproduktywności, potwierdzają Baughan i in., 2022.

Uzależnienie i brak koncentracji

Media społecznościowe są stale obecne w naszych telefonach komórkowych. Ta dostępność oznacza, że zawsze jesteśmy w kontakcie, a z urządzeń mobilnych korzystamy impulsywnie i kompulsywnie. Może to generować problemy z koncentracją i samokontrolą (Rodríguez i Barrio, 2015). Może nawet prowadzić do uzależnienia, które kończy się niezadowoleniem i brakiem produktywności (Sun i Zhang, 2021).

Media społecznościowe a samopoczucie psychiczne

Wyniki badań opublikowanych w PLOS One jasno pokazują, że media społecznościowe unieszczęśliwiają ludzi. Badanie to wykazało, że im więcej czasu ludzie spędzali na interakcji z Facebookiem, tym bardziej spadało ich dobrostan emocjonalny (samopoczucie) i poznawczy (zadowolenie ze swojego życia).

Ponadto media społecznościowe skłaniają nas również do porównywania się z innymi i przeprowadzania „testów”, w których często przegrywamy (rosnące porównanie społeczne). Nic dziwnego, że może to powodować duży dyskomfort i niezadowolenie. Ma też znacząco negatywny wpływ na naszą samoocenę (Jan i in., 2017).

Konflikty interpersonalne

Wreszcie media społecznościowe mają wpływ na sposób, w jaki odnosimy się do innych. A ponieważ jesteśmy istotami społecznymi, ich nadmierne używanie szkodzi naszemu dobrostanowi. Dowodem na to jest fakt, że media społecznościowe prowadzą do tego, że przedkładamy indywidualizm nad nasze grupy społeczne i stajemy się nietolerancyjni.

Korzystanie z mediów społecznościowych w celu zachowania dobrego samopoczucia

Wszystkie powyższe informacje nie oznaczają, że powinniśmy demonizować lub zaprzestać korzystania z mediów społecznościowych. Wręcz przeciwnie, zwiększają naszą świadomość na temat tego, w jaki sposób ich używamy. Możemy podjąć pewne kroki, aby mieć pewność, że to my mamy kontrolę, a nie odwrotnie. Oto kilka zaleceń w tym zakresie:

  • Korzystaj z mediów społecznościowych świadomie. Nie używaj ich do ucieczki od rzeczywistości lub do radzenia sobie ze skomplikowanymi lub negatywnymi emocjami.
  • Starannie wybieraj treści, które przeglądasz. Zamiast dać się ponieść temu, co pokazuje Twoja strona główna, wybierz konstruktywne i wzbogacające konta, które dostarczą Ci ciekawych faktów lub zdrowej zabawy. Unikaj tych, które zachęcają do porównań.
  • Planuj i ograniczaj czas użytkowania. Zaplanuj z wyprzedzeniem czas, jaki poświęcisz na przeglądanie mediów społecznościowych i upewnij się, że postępujesz zgodnie z tymi wytycznymi. Korzystaj z przypomnień w telefonie komórkowym lub aktywuj opcje dostępne w wielu aplikacjach.
  • Nie daj się nabrać na efekt anonimowości w Internecie. Pamiętaj, że za każdym kontem stoi człowiek. Z tego powodu podczas rozmów w Internecie powinien panować taki sam szacunek i uwaga, jakie okazujesz w prawdziwym życiu. Zapobiegnie to polaryzacji, zaangażowaniu się w nienawistne działania lub nieprzyjemne dyskusje.

Podsumowując, media społecznościowe unieszczęśliwiają ludzi, gdy Ci tracą nad nimi kontrolę. Dlatego bycie odpowiedzialnym i podejmowanie właściwych decyzji przyczyni się do tego, że czas spędzony na przeglądaniu mediów społecznościowych będzie satysfakcjonujący i bezpieczny.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Baughan, A., Zhang, M. R., Rao, R., Lukoff, K., Schaadhardt, A., Butler, L. D., & Hiniker, A. (2022). “I Don’t Even Remember What I Read”: How Design Influences Dissociation on Social Media. In Conference on Human Factors in Computing Systems – Proceedings. Association for Computing Machinery. https://dl.acm.org/doi/abs/10.1145/3491102.3501899
  • Bermejo, P. (2016). Las redes sociales ya han modificado nuestro cerebro. Redes III reunión Pfizer.
  • Critikián, D. M., & Núñez, M. M. (2021). Redes sociales y la adicción al like de la generación z. Revista de Comunicación y Salud11, 55-76. https://www.revistadecomunicacionysalud.es/index.php/rcys/article/view/281
  • Jan, M., Soomro, S., & Ahmad, N. (2017). Impact of social media on self-esteem. European Scientific Journal13(23), 329-341. https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=3030048
  • Kross, E., Verduyn, P., Demiralp, E., Park, J., Lee, D. S., Lin, N., Shablack, H., Jonides, J., & Ybarra, O. (2013). Facebook use predicts declines in subjective well-being in young adults. PloS one8(8), e69841. https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0069841
  • Naslund, J. A., Grande, S. W., Aschbrenner, K. A., & Elwyn, G. (2014). Naturally occurring peer support through social media: the experiences of individuals with severe mental illness using YouTube. PLOS one9(10), e110171. https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0110171
  • Rodríguez, R. F., & Barrio, M. G. (2015). Infoxicación: implicaciones del fenómeno en la profesión periodística. Revista de Comunicación de la SEECI, (38), 141-161. https://www.seeci.net/revista/index.php/seeci/article/view/340
  • Ruggieri, S., Ingoglia, S., Bonfanti, R. C., & Coco, G. L. (2021). The role of online social comparison as a protective factor for psychological wellbeing: A longitudinal study during the COVID-19 quarantine. Personality and Individual Differences171, 110486. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0191886920306772?via%3Dihub
  • Sun, Y., & Zhang, Y. (2021). A review of theories and models applied in studies of social media addiction and implications for future research. Addictive behaviors114, 106699. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0306460320308297
Scroll to Top