Bycie demiromantykiem – 6 oznak umożliwiających rozpoznanie

Czy potrzebujesz czasu, aby się zakochać? Czy wolałbyś rozpoczynać relacje od przyjaźni? To tylko niektóre cechy bycia demiromantykiem.

Osoba trzyma kłódkę w kształcie serca. Bycie demiromantykiem

Czy dziwi Cię, że niektórzy ludzie wokół Ciebie zakochują się tak łatwo i szybko? Wystarczy kilka dni lub tygodni, aby rozwinęły się w nich uczucia, których kultywowanie w Twoim przypadku może zająć miesiące. Dla ciebie pociąg romantyczny zawsze poprzedza więź emocjonalna. Nigdy nie czułbyś miłości do kogoś, kogo ledwo znasz. Jeśli brzmi to dla Ciebie znajomo, być może jesteś demiromantykiem.

Chociaż w Twoim bliskim otoczeniu może się wydawać, że nikt nie myśli i nie czuje tego samego co Ty, prawda jest taka, że nie jesteś sam. Chociaż nie ma zbyt wielu danych na ten temat, z Krajowego badania różnorodności seksualnej i płciowej przeprowadzonego w Meksyku w 2021 r. wynika, że ponad 11% populacji LGBTI+ identyfikuje się z orientacją inną niż homoseksualizm i biseksualizm, w tym z panseksualizmem, aseksualnością, i demiseksualizm, między innymi.

Jak poznać, że jesteś demiromantyczny? Co dokładnie oznacza ta etykieta? Więcej informacji znajdziesz w dalszej części artykułu.

Co oznacza bycie demiromantykiem?

Aby dobrze zrozumieć ten termin, ważne jest omówienie modelu rozdzielonego przyciągania (SAM). Zakłada on, że pociąg, jakiego doświadcza dana osoba, nie jest jednolity, ale dzieli się na kategorie. Pod tym względem orientacja seksualna i orientacja romantyczna nie muszą być tym samym i konieczne jest zdefiniowanie obu.

Demiromantyzm to rodzaj orientacji, który odnosi się do osób, które rozwijają pociąg miłosny dopiero po nawiązaniu emocjonalnego połączenia lub więzi z inną osobą. Na przykład poprzez przyjaźń. Innymi słowy, potrzebują czasu, wspólnych doświadczeń i dobrego poznania się, zanim poczują romantyczne zainteresowanie.

W jakiś sposób demiromantyk plasuje się gdzieś pośrodku spektrum. Na jednym końcu znajdują się alloromantycy, czyli osoby, które mogą odczuwać pociąg romantyczny do osoby płci przeciwnej, tej samej płci co oni sami lub jakiejkolwiek innej płci, ale są też osoby aromantyczne (którzy czują bardzo niewielki pociąg romantyczny lub nie odczuwają go wcale).

Jak bycie demiromantykiem wiążę się z demiseksualizmem?

Zgodnie z wyżej wymienionym modelem SAM bycie demiromantycznym różni się od bycia demiseksualnym. Pierwszy termin odnosi się do orientacji w zakresie zainteresowań miłosnych, drugi zaś do pociągu seksualnego. Możliwe jest, że oba warunki zbiegną się u tej samej osoby, ale nie zawsze tak jest. Dlatego prawdopodobne są następujące kombinacje:

  • Demiromantyczny i alloseksualny (potrzebuje więzi, aby się zakochać, ale nie, aby doświadczyć pożądania seksualnego).
  • Demiromantyczny i demiseksualny (potrzebuje kontaktu emocjonalnego zarówno, aby poczuć miłość, jak i doświadczyć pociągu seksualnego).
  • Demiromantyczny i aseksualny (w pewnych okolicznościach odczuwa pociąg miłosny, ale nie odczuwa pociągu seksualnego).

I to samo dzieje się w odwrotnej kolejności. Oznacza to, że osoba demiseksualna (która potrzebuje więzi, aby doświadczyć fizycznego pożądania) może odczuwać pociąg romantyczny w każdych okolicznościach (alloromantyczny) lub w ogóle (arromantyczny).

Para trzymająca się za ręce.
Bycie demiromantykiem oznacza możliwość rozwijania związku pełnego miłości dopiero po doświadczeniu połączenia emocjonalnego.

Bycie demiromantykiem – oznaki

Powyższe terminy mogą Cię zdezorientować. Dlatego warto zapoznać się z cechami, które pomogą Ci określić, czy jesteś demiromantykiem. Oto one:

1. Rzadko się zakochujesz

Niełatwo odczuwasz romantyczny pociąg do innych. Trudno Ci się zakochać.

2. Pielęgnujesz zainteresowanie

Potrzebujesz więcej czasu niż inni, aby rozwinąć w sobie zainteresowanie miłością.

3. Potrzebujesz więzi emocjonalnej

Najpierw musi zaistnieć znacząca więź emocjonalna. Chcesz poznać tę osobę, zrozumieć ją i nawiązać z nią kontakt, zanim rozkwitnie romantyczne zainteresowanie.

4. Nie wierzysz w miłość od pierwszego wejrzenia

Dla Ciebie miłość od pierwszego wejrzenia to prawdziwy mit. Nic tak pierwotnego i widocznego (takiego jak wygląd fizyczny lub postawa) nie może sprawić, że poczujesz do kogoś romantyczny pociąg – nawet kilka pierwszych randek nie wystarczy, aby tak się stało.

5. Na początku wolisz przyjaźń

Zainteresowanie miłością, jakie może wzbudzić dana osoba, opiera się na informacjach, które otrzymujesz od tej osoby, gdy ją poznajesz i spędzasz z nią czas. Z tego powodu wolisz najpierw nawiązać przyjaźń.

6. Poważny związek wymaga czasu

Wszystkie te wymagania niekoniecznie mają zastosowanie, jeśli chodzi o pożądanie seksualne. Możesz odczuwać pociąg do innej osoby i nawiązywać z nią stosunki seksualne, nie mając zbyt wielu powiązań. Ale nawiązanie poważnego romantycznego związku zajmuje Ci dużo czasu.

Jak odnosić się do osoby, która jest demiromantykiem?

Jeśli w Twoim otoczeniu jest osoba demiromantyczna lub interesuje Cię osoba o takiej orientacji, być może zastanawiasz się, czego się po niej spodziewać lub w jaki sposób ją traktować. Oto kilka zaleceń i pytań do rozważenia:

  • Uczyń siebie jej przyjacielem, wspólnikiem i powiernikiem.
  • Nie spodziewaj się demonstracji i wyznań miłości w pierwszych chwilach. Pamiętaj, że rozwinięcie tych uczuć zajmie jej trochę czasu.
  • Unikaj osądzania osoby i przyjmowania rzeczy za oczywiste. Nie zakładaj, że jest samotnikiem, udaje osobę trudną do zdobycia, boi się zaangażowania lub że nienawidzi seksu. Zamiast tego zadawaj pytania i okazuj zainteresowanie poznaniem jej prawdziwej rzeczywistości.
  • Spróbuj zrozumieć jej punkt widzenia. Kluczowe są w tym przypadku informacje o drugiej osobie i istnienie więzi. W przypadku ich braku zainteresowanie miłością nie zostanie wzbudzone. I nie zależy to od braku pragnień u osoby demiromantycznej.
  • Otwórz się emocjonalnie, jeśli chcesz podbić osobę demiromantyczną. Odkrywanie siebie (otwieranie się na swój temat) to świetny punkt wyjścia do tworzenia emocjonalnej intymności. Te chwile będą kluczem do wytworzenia większej harmonii.
  • Nie zmuszaj jej do zmiany lub dostosowania się do tego, co społeczeństwo uważa za „normalne”. Osoby demiromantyczne zasługują na taki sam szacunek jak wszystkie inne. Pytanie o to, dlaczego rozwinięcie zainteresowania miłosnego zajmuje jej tak dużo czasu, i zmuszanie jej do zmiany może być niezręczne i zawstydzające.
Para trzymająca się za ręce, siedząca na ławce z widokiem na miasto podczas zachodu słońca.
Osoby demiromantyczne kultywują zainteresowanie i nie wierzą w miłość od pierwszego wejrzenia.

Bycie demiromantykiem nie jest złe

Bycie demiromantykiem nie jest chorobą ani problemem, ale orientacją, która istnieje w szerokim zakresie. Z tego samego powodu nie ma potrzeby mówić o przyczynach ani leczeniu. Jeśli trudności w zakochaniu się wynikają na przykład z traumy, złych doświadczeń z przeszłości lub słabo rozwiniętych umiejętności społecznych, wówczas nie mówimy o demiromantyzmie. Potrzebne est natomiast profesjonalne wsparcie.

Demiromantyzm jest preferencją. To sposób odczuwania relacji, który jest tak samo uzasadniony jak każdy inny. Osoby demiromantyczne cieszą się długimi i satysfakcjonującymi związkami, ponieważ inwestują czas i zdobywają się na poświęcenia w kontekście poznania swojego partnera.

Mając solidną przyjaźń lub więź jako podstawę i głębokie zrozumienie siebie nawzajem, łatwiej jest rozwijać związek. Badania opublikowane w Journal of Happiness Studies dowiodły, że osoby, których współmałżonek jest jednocześnie ich najlepszym przyjacielem, doświadczały dwukrotnie lepszego samopoczucia i szczęścia.

Dlatego jeśli jesteś demiromantykiem i czujesz się samotny, obcy lub odrzucony przez otoczenie, spróbuj się zrozumieć i zaakceptować. Nie próbuj na siłę zmieniać się, aby dopasować się do jakiejś normy. Pamiętaj, że bycie autentycznym zawsze przybliża Cię do szczęścia.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Copulsky, D., & Hammack, P. L. (2023). Asexuality, graysexuality, and demisexuality: Distinctions in desire, behavior, and identity. The Journal of Sex Research60(2), 221-230. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/00224499.2021.2012113
  • Grover, S., & Helliwell, J. F. (2019). How’s life at home? New evidence on marriage and the set point for happiness. Journal of Happiness Studies20(2), 373-390. https://link.springer.com/article/10.1007/s10902-017-9941-3
  • Gupta, K. (2017). “And now I’m just different, but there’s nothing actually wrong with me”: Asexual marginalization and resistance. Journal of Homosexuality64(8), 991-1013. https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/00918369.2016.1236590
  • Instituto Nacional de Estadística y Geografía (INEGI). (2022). Encuesta Nacional sobre Diversidad Sexual y de Género (ENDISEG) 2021. https://www.inegi.org.mx/programas/endiseg/2021/
  • Jas, Y. (2020). Sexuality in a non-binary world: redefining and expanding the linguistic repertoire. Journal of the International Network for Sexual Ethics & Politics, (Special Issue 2020), 71–92. https://elibrary.utb.de/doi/epdf/10.3224/insep.si2020.05
Scroll to Top