Jak znaleźć cel w życiu? Praktyczne wskazówki

Aby znaleźć cel w życiu, możesz wykonywać ćwiczenia, takie jak introspekcja lub wolontariat. Więcej strategii znajdziesz w poniższym artykule.

Człowiek próbujący znaleźć cel w życiu.

W życiu każdego człowieka pojawia się na jakimś etapie intymna i transcendentna potrzeba. Jest nią znalezienia celu w życiu. Powód, aby istnieć, zamieszkiwać świat i nadawać sens temu, co robi się na co dzień. To znaczy ostateczny cel, ostatni stopień, na który należy się wspiąć przed opuszczeniem tego świata. Jak można go znaleźć?

Niektórzy wydają się mieć jasność co do tego, co chcą robić, praktycznie odkąd tylko pamiętają. Z drugiej strony, inni żyją w niewygodnej otchłani, w której nie w rzeczywistości nie wiadomo, czemu warto poświęcić swoje życie.

Jeśli należysz do tej drugiej grupy, nie obawiaj się: inspiracja nigdy nie przychodzi bez odrobiny pomocy. Możesz sprawić, że to uczucie zniknie poprzez eksperymenty, refleksję lub pewne specyficzne techniki. Przejdźmy dalej i spójrzmy na kilka wskazówek w tym zakresie.

Dlaczego ważne jest, aby znaleźć cel w życiu?

Choć rutyna jest żyłą bezpieczeństwa i stabilności, której każdy potrzebuje, gdy przejmuje kontrolę nad codziennym życiem, to jeśli nie zapewniamy sobie od niej odpoczynku, staje się przytłaczająca. Chociaż nikt nie lubi mieć stale zmieniającego się harmonogramu pracy ani żyć z myślą o tym, kiedy będzie musiał zmienić dom, w życiu liczy się coś więcej niż robienie dokładnie tego samego dzień po dniu przez całe życie.

Kluczem, jak wszystko inne, jest równowaga: prowadzenie życia, które jest do pewnego stopnia uporządkowane i przewidywalne, ale jednocześnie pozwala oderwać się od codziennej rutyny i znaleźć stymulację. Ta stymulacja — dla niektórych cel życia — utwierdzałaby pogląd, że życie odpowiada określonemu celowi.

Ponadto posiadanie celu w życiu wiąże się z lepszym zdrowiem fizycznym i psychicznym, większą odpornością na stres oraz, jak wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie Psychological Science, dłuższą żywotnością. Dlatego to głębokie poczucie kierunku i znaczenia jest czynnikiem dobrego samopoczucia naszego umysłu i ciała.

Jeśli więc masz poczucie, że Twoje życie jest puste i że to, co robisz, nie ma znaczenia dla osób, na których Ci zależy, być może potrzebujesz głównego celu, określonego kierunku. Przejdźmy wobec tego do kilku wskazówek, jak znaleźć cel w życiu.

Odkryj: Twoje cele – czy opierają się na emocjach?

Jak znaleźć cel w życiu

Pamiętaj o tej myśli: nie znajdziesz celu, który sprawi, że od razu poczujesz się pełen życia. Jednak już sama droga do tego aby go osiągnąć może być również ekscytująca. Jak wykazało badanie opublikowane w czasopiśmie Emotion, podążanie naprzód z pozytywnym nastawieniem przy jednoczesnym odkrywaniu możliwości może być korzystne dla ogólnego samopoczucia.

Poniżej przedstawimy praktyczne zalecenia, które pomogą Ci określić sposób działania, aby znaleźć życiowy cel.

1. Zidentyfikuj swoje wartości i pasje

Zadaj sobie pytanie, co napełnia Twoje życie radością i znaczeniem oraz co motywuje Cię do wstawania każdego dnia. I oczywiście nie zapominaj, co oznacza dla Ciebie powszechna sprawiedliwość, ponieważ wielu ludzi żyje po to, aby realizować w społeczeństwie tym podobne wartości.

Na przykład niektórzy uważają, że rasizm przetrwał w społeczeństwie zbyt długo i poświęcają swoje życie, aby raz na zawsze go wykorzenić. W ten sposób radość ze zmiany ludzkiego myślenia poprzez aktywizm sprawia, że walka z rasizmem staje się dla takich osób celem życia.

2. Wypróbuj technikę ikigai

Japońska koncepcja ikigai jest używana w odniesieniu do rzeczy, które sprawiają, że warto żyć. Opiera się na skrzyżowaniu czterech elementów: tego, co lubisz robić, w czym jesteś dobry, czego Twoim zdaniem potrzebuje Twoje otoczenie (lub świat) i tego, co może zapewnić Ci bogactwo.

Zgodnie z tą zasadą w Twoim życiu powinna pojawić się czynność, która łączy w sobie te cztery elementy, a Twoim zadaniem jest ją odnaleźć. Na poziomie psychologicznym recenzja opublikowana przez Concurrent Disorders Society Press wskazuje, że technika ta wiąże się z dobrym rozwojem samowiedzy, umiejętności rozwiązywania problemów i osiągania celów. Aby ją zastosować, wykonaj następujące kroki:

  1. Narysuj cztery okręgi, tworząc między nimi przecięcia. W jednym z nich napisz, co lubisz robić najbardziej. W następnym napisz, w czym jesteś dobry. W trzecim zapisz te umiejętności i wiedzę, za które możesz otrzymać zapłatę. Na koniec wpisz w pozostałym kółku, jakie działania i działania podjąłbyś, aby ulepszyć świat, zawsze z własnej woli i bez konieczności wynagrodzenia i uznania.
  2. Na przecięciach kręgów znajdziesz częściowe odpowiedzi na to, co kochasz i w czym jesteś dobry. W ten sposób Twoją misją będzie to, co kochasz, wraz z tym, czego Twoim zdaniem potrzebuje świat. Z drugiej strony Twoje powołanie będzie skrzyżowaniem tego, co chcesz wnieść do świata i tego, w czym jesteś dobry. Wreszcie masz zawód: coś, w czym jesteś dobry i na czym możesz zarabiać.
  3. Następnym krokiem jest zastosowanie tej abstrakcji do prawdziwego życia poprzez zadawanie pytań typu: co robisz, aby ulepszyć świat? Czy wykonywany przez Ciebie zawód sprawia Ci radość?
  4. Kiedy już rozszyfrujesz niewiadome, możesz zacząć równoważyć te cztery aspekty. Osiągnięcie równowagi będzie oznaczać, że osiągnąłeś swoje ikigai.

3. Eksperymentuj i wyjdź ze swojej strefy komfortu

Jeśli nie znajdziesz w swoim życiu niczego, co nadałoby mu cel, być może dzieje się tak dlatego, że tego czegoś nie ma jeszcze w Twoim otoczeniu. Dlatego ważne jest, aby wyjść ze swojej strefy komfortu. Chodzi o wykonywanie wszystkich czynności, których jeszcze nie próbowałeś, lub testowanie umiejętności, których jeszcze nie rozwinąłeś. Opuszczenie strefy komfortu i odkrywanie jest zawsze dobrym punktem wyjścia.

Czasem chodzi też o wykonanie ćwiczenia polegającego na patrzeniu na siebie. Może odważysz się zrobić coś, co zawsze przyciągało Twoją uwagę, ale uważasz, że to nie dla ciebie. Nabierz jednak otuchy: nie dowiesz się, jeśli nie spróbujesz.

4. Wyznaczaj cele długoterminowe

Życie z dnia na dzień jest w porządku, ponieważ pomaga skupić się na teraźniejszości. Ale ważne jest również, aby podążać w stronę przyszłości, której pragniesz. Zastanów się więc, co chcesz robić w dłuższej perspektywie – gdzie widzę siebie za 20 lat? – i wyznacz sensowne cele.

Poczucie, że pracujesz dla wyższego celu, nada sens Twoim działaniom i decyzjom. Jednak nie wystarczy wyznaczyć taki cel. Aby utrzymać motywację i ją osiągnąć, potrzebne są raczej konkretne kroki:

  • Wizualizuj osiągnięcie lub przyszłą sytuację, którą chcesz osiągnąć.
  • Zrób listę wszystkich kroków, które musisz podjąć, aby osiągnąć swój cel.
  • Uporządkuj je według priorytetu, jaki chcesz im nadać.
  • Sporządź plan działania, aby je spełnić (na przykład ustal terminy).
  • Pamiętaj, aby nagradzać się za każde osiągnięcie, ponieważ w ten sposób utrzymujesz motywację i generujesz poczucie rozwoju.
  • Bądź elastyczny: po drodze pojawią się niepowodzenia i być może będziesz musiał zrewidować swój plan.

5. Weź udział w aktywizmie lub aktach służebnych

Wspieranie innych lub walka w dobrej sprawie nadaje głębokie znaczenie naszym działaniom, myślom i decyzjom.

Chociaż nie chodzi o to, aby stało się to Twoim jedynym celem, zapewni Ci to dobre samopoczucie dzięki poczuciu przynależności, rozwojowi empatii i motywacji do przyczyniania się do sprawiedliwości społecznej, jak wskazano w artykule w czasopiśmie Journal Osobowości i Psychologii Społecznej, która analizuje reakcje afektywne aktywowane przez współczucie.

Odkryj: Sekretna broń pozwalająca Ci osiągać wymarzone cele

Wszyscy mamy jakiś cel w życiu

Znalezienie celu w życiu jest dla każdego indywidualnym procesem. Czasami wymaga głębokiej refleksji i zmierzenia się z nieprzyjemnymi chwilami lub częściami siebie, których nie lubisz.

Pamiętaj też, że cele życiowe mogą się zmienić, tak jak zmienia się samo życie. Nie zamykaj się na to, co przyniesie ci przyszłość, ponieważ celem nie jest przekraczanie granic, ale osiągnięcie wewnętrznego spokoju, aby żyć w bardziej znaczący sposób.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Scroll to Top