Statystyki pokazują, że obecnie coraz więcej osób osiąga wiek 100 lat lub więcej. Oznacza to, że należy zadać sobie następujące pytanie: Co możemy zrobić, aby uniknąć problemów zdrowotnych, gdy się starzejemy? Krótko mówiąc, jakie są sposoby na zdrowe starzenie się?
Istnieją różne czynniki, które pomagają odpowiedzieć na to, jak osiągnąć zdrowe starzenie się: nasze geny, nasze nawyki i nasze środowiska społeczne.
7 sposobów na zdrowe starzenie się
W dzisiejszych czasach żyjemy o wiele dłużej niż nasi przodkowie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nasza średnia długość życia ciągle wzrasta. Wynika to z naszych osobistych nawyków, warunków życia oraz postępu medycznego i farmakologicznego.
Znaczenie genetyki
Posiadanie dobrych genów jest decydującym czynnikiem, jeśli chodzi o odporność na choroby. Historia rodzinna chorób odgrywa dużą rolę. Jeśli Twoja rodzina nie ma historii chorób dziedzicznych i Twoi przodkowie żyli długo i zdrowo, genetyka prawdopodobnie będzie po Twojej stronie.
Dobra historia genetyczna zwiększa możliwość dłuższego życia, lepszą strukturę kości, gładszą skórę, a nawet większą kontrolę nad naszymi emocjami. Ta emocjonalna kontrola może pozytywnie wpływać na nasze zachowanie.
Nie wszyscy starzeją się w tym samym tempie
Wiek biologiczny nie zawsze pokrywa się z wiekiem chronologicznym. Na przykład, jeśli miałbyś pójść na zjazd absolwentów uniwersytetu, niektórzy ludzie, mimo że są w tym samym wieku, będą wyglądać na znacznie starszych lub młodszych od innych. Czas jest niekiedy bardziej łaskawy dla innych.
Starzenie się jest osobistym doświadczeniem, na które wpływ mają czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Czynniki te warunkują nasz sposób życia i decydują, jak z klasą wchodzimy w podeszły wiek. Wynik tych czynników jest często zauważalny w naszym wyglądzie fizycznym, jak również w naszym stanie emocjonalnym.
Zdrowe odżywianie i inne potrzeby żywieniowe
Zdrowa i zrównoważona dieta jest ważna przez całe nasze życie, ale nabiera szczególnego znaczenia w miarę starzenia się. Jeśli lekarz nie zabrania żadnego jedzenia, zaleca się spożywanie różnych pokarmów, takich jak dużo świeżych owoców i warzyw, węglowodany (płatki, chleb, makaron lub ryż), produkty mleczne i ryby. Warto unikać tłuszczów, słodyczy i produktów wytwarzanych na masową skalę.
Ćwiczenia: Wstań i się ruszaj!
Nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie ćwiczeń. Ćwiczenie jest ważne, aby uniknąć siedzącego trybu życia. Trzy filary zdrowia fizycznego to siła, elastyczność i równowaga. Pracując nad nimi zwiększamy nasze szanse na zdrowe starzenie się.
Chodzenie, tańczenie lub uprawianie określonego sportu pomaga nam utrzymać odpowiednią masę ciała. Zmniejsza to również ryzyko chorób takich jak cukrzyca lub nadciśnienie. Ponadto wzmacnia poczucie własnej wartości i zwiększa poczucie osobistego dobrego samopoczucia.
Higiena i wygląd zewnętrzny
Odpowiednia higiena osobista ma kluczowy wpływ na zdrowe starzenie się. Właściwe nawyki higieniczne i nawodnienie są bardzo ważne. Codzienny prysznic, czesanie włosów, mycie zębów i wygląd naszych ubrań ma duży wpływ na nasz wizerunek własny i na to jak inni nas postrzegają.
Dbanie o siebie i swój wygląd jest ważne. Zwiększa poczucie własnej wartości i wzmacnia ideę, że należy dbać o swoje ciało pod każdym względem. Nie zapominaj, że Twój wygląd jest pierwszą rzeczą na swój temat, którą komunikujesz innym!
Życie towarzyskie: Wyjdź z domu!
Emerytura, wyprowadzanie się dzieci lub śmierć przyjaciół i członków rodziny może prowadzić często do samotności u osób starszych. Dlatego ważne jest unikanie izolacji społecznej wraz z wiekiem.
Bycie aktywnym, zapisywanie się na warsztaty lub zajęcia, dołączanie do grup lub chodzenie na spotkania pomaga stworzyć poczucie więzi i dobrego samopoczucia. Poprawia także samoocenę i szanse na zdrowe starzenie się.
Zajęcia umysłowe
Gry liczbowe, krzyżówki i testy pamięci to proste sposoby na ćwiczenie naszego mózgu. Tego typu czynności lub podobne działania mogą pomóc naszym mózgom zachować bystrość w miarę starzenia się. Starzenie się nie oznacza, że musimy przestać się uczyć. Angażowanie się w działania intelektualne może utrzymać nasze umysły silne, aż do osiągniemy bardzo podeszłego wieku.
Ważne jest, aby ćwiczyć mózg tak jakby był mięśniem. Utrzymywanie naszych zdolności poznawczych w dobrej kondycji jest istotnym czynnikiem jeśli chodzi o zdrowe starzenie się.
“Starość jest jak wspinaczka na górę. Wspinasz się z półki na półkę. Im wyższy poziom, tym bardziej zmęczony i zdyszany się stajesz, ale Twoje spojrzenie staje się szersze.”
-Ingmar Bergman-
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Peel, N. M., McClure, R. J., & Bartlett, H. P. (2005). Behavioral determinants of healthy aging. American Journal of Preventive Medicine. https://doi.org/10.1016/j.amepre.2004.12.002
- Kermode-Scott, B. (2002). Healthy aging. Canadian Family Physician. https://doi.org/10.1016/S0197-4572(05)80392-1
- Goodell, M. A., & Rando, T. A. (2015). Stem cells and healthy aging. Science. https://doi.org/10.1126/science.aab3388
- BAUMGARTNER, R. N. (2006). Body Composition in Healthy Aging. Annals of the New York Academy of Sciences. https://doi.org/10.1111/j.1749-6632.2000.tb06498.x