Jest kilka ważnych zasad postępowania z teściami. Czy masz nieprzychylną lub protekcjonalną teściową? Masz teścia, który twierdzi, że wie wszystko? Niestety, prawie wszyscy to znamy. Jeśli jednak planujesz zostać ze swoim współmałżonkiem, utkniesz również ze swoimi teściami. Dlatego kluczowe jest znalezienie sposobów na radzenie sobie z nimi. Nie martw się. Dzisiejsze porady ekspertów pomogą Ci zachować pokój z dalszą rodziną.
W końcu Twoi teściowie są kluczową częścią życia Twojego małżonka. Innymi słowy, sprawia to, że są one również kluczową częścią Twojego życia. Nikt nigdy nie powiedział, że łatwo jest zrównoważyć swoje potrzeby z potrzebami innych. Zwłaszcza potrzeby zupełnie nowej rodziny. Ale stworzenie harmonii rodzinnej jest możliwe. To warte wysiłku.
Możesz zdać sobie sprawę, że budowa nowych mostów wcale nie będzie łatwa. Ale zobaczysz, że to cenny sposób na spędzenie czasu. Zwrot, jaki uzyskasz z inwestycji, utrzyma się do końca twojego życia małżeńskiego. Dlatego sprawdź nasze pomysły, aby zacząć radzić z nową rodziną.
Ustal granice i ograniczenia
Niedawanie dzieciom cukierków przed posiłkiem? Niepożyczanie teściom pieniędzy? Wspólnie z małżonkiem zdecyduj, co jest ważne, a co nie. Na przykład: pozwalamy naszym dzieciom jeść wszystko, co chcą, w dowolnym momencie. Chcesz lody na dziesięć minut przed obiadem? W porządku, o ile zjesz później normalny posiłek. Ale jesteśmy naprawdę wybredni, jeśli chodzi o szkołę i zadania domowe.
Może Twoim dzieciom nie przyszło do głowy, że jest ocena poniżej „6”. Tak więc, pracując jako zespół, ustal wartości rodzinne. Po drugie, asertywnie komunikuj swoje wartości swoim teściom. Ale uwzględnij wartości swoje i wszystkich członków rodziny współmałżonka. Mówiąc o granicach, nie składaj obietnic, których nie możesz dotrzymać. Jest to kluczowe.
Pamiętasz Neville’a Chamberlaina, Hitlera i Polskę? Wierzcie lub nie, starając się osiągnąć pokój w tamtych czasach, brytyjski polityk Chamberlain oddał Polskę Hitlerowi, w ramach brytyjskiej polityki appeasementu. Pamiętasz, jak się to skończyło? Hitler po kolei przejmował kolejne części Europy. Nakłanianie ludzi do utrzymywania pokoju rzadko rozwiązuje problem, zwłaszcza jeśli Twoi teściowie są tyranami.
Nie angażuj dzieci
Po pierwsze, dzieci nigdy nie powinny być wykorzystywane jako pionki. Chroń ich przed innymi, którzy mogą nimi manipuluować lub postawić w samym środku emocjonalnej walki. Dziadkowie muszą zrozumieć, że chociaż ich rola jest kluczowa w życiu dziecka, ich zaangażowanie jest przywilejem, a nie prawem. Innymi słowy, muszą zasłużyć na ten przywilej.
Na przykład, stawiając interesy dzieci ponad swoje własne. Rodzice powinni dołożyć wszelkich starań, aby relacje między dziadkami a wnukami były zdrowe i pełne miłości. Powinieneś także zachować poczucie humoru. Bardzo bliska przyjaciółka opowiedziała mi następującą historię:
Kiedy byłam w ciąży z moim pierwszym dzieckiem, teść kupił mi specjalny prezent. Moje własne miejsce pochówku. “Dlaczego kupiłeś mi miejsce pochówku?” Zapytałam go. „Cóż”, odpowiedział, „możesz nie przeżyć porodu i pomyślałem, że powininnaś być przygotowana”. Ja z pewnością miałabym ochotę go uderzyć. Ale moja przyjaciółka zaśmiała się i podziękowała mu za prezent.
Współpracuj ze współmałżonkiem, aby wymusić granice
To jest kluczowa zasada, o której przypomniał mi mój mąż. Skuteczne radzenie sobie z teściami zaczyna się od przepracowania konfliktów ze współmałżonkiem. Co najważniejsze, musisz pamiętać, że jesteście w tym razem. Dlatego nigdy nie stawiaj współmałżonka w nieprzyjemnej sytuacji, w której musi dokonać wyboru. Na przykład między Tobą a swoim krewnym.
Jeśli to zrobisz, wpakujesz swojego współmałżonka w prawie niemożliwą sytuację. Z drugiej strony spróbuj zrozumieć więź, jaką Twój współmałżonek ma z rodziną. Na przykład z dziadkami, rodzicami i rodzeństwem. Jeśli to możliwe, postaraj się wspierać te relacje. Nawet jeśli Twój współmałżonek ma rodziców z piekła rodem, to są oni jego rodzicami. Egzekwuj jednak granice.
Trzymaj się swoich założeń. Na przykład, jeśli nie chcesz, żeby wpadali do Was bez zapowiedzi, powiedz im to. Innymi słowy, po prostu poinformuj swoich teściów, że wolisz, aby zadzwonili przed pojawieniem się w Waszym domu. Jeśli Cię zignorują, nie otwieraj drzwi następnym razem, gdy wpadną.
Być dojrzałym
Po pierwsze, Twoi rodzice muszą Cię kochać – to na pewno. Ale Twoi teściowie nie. Więc zaakceptuj fakt, że tak naprawdę nie są Twoimi rodzicami. Podobnie, nie będą przestrzegać tych samych zasad. Staraj się myśleć „inaczej”, a nie „lepiej” lub „gorzej”. Dlatego, aby to zadziałało, zacznij od małych punktów i negocjuj kluczowe kwestie. Naucz się patrzeć na sytuację z własnego punktu widzenia. Nawet jeśli się z czymś nie zgadzasz, zachowuj się dojrzale.
Na przykład – nienawidzisz wieprzowiny. Nigdy jej nie jesz i rzadko przygotowujesz. Mimo to przez lata Twoja teściowa robiła pieczeń wieprzową, kiedy przychodziliście do jej domu na obiad. Pewnego wieczoru doszłaś do ważnego wniosku. Zrozumiałaś, że teściowa starała się zadowolić swojego biednego, pozbawionego wieprzowiny syna. W związku z tym nauczyłaś się jeść sałatkę przed pójściem do niej na obiad.
Twój mąż miał spokój, a cierpiały tylko biedne świnki. Weź udział w tego typu przemianie. Nie każdy teść żyje po to, by naprawiać Ci zlew. Podobnie nie każda teściowa marzy o pieczeniu ciasteczek z wnukami. Pożegnaj się więc ze stereotypami i dostosuj swoje myślenie do realiów sytuacji. Nie oczekuj tego, czego ludzie nie mogą dostarczyć.
Komunikuj się bezpośrednio
Dlatego zawsze, gdy to możliwe, unikaj komunikowania się za pośrednictwem strony trzeciej. Nie proś współmałżonka, aby porozmawiał z siostrą o czymś, co zrobiła i co zraniło Twoje uczucia. Porozmawiaj bezpośrednio ze swoją szwagierką. Jeśli coś Ci przeszkadza, zajmij się tym jak najszybciej. Czasami może to być prawdziwy problem. Ale innym razem będzie to tylko nieporozumienie. Moja przyjaciółka Tori wyszła za mąż za mężczyznę, którego członkowie rodziny urodzili się w Niemczech.
Tak więc za każdym razem, gdy ktoś z rodziny wchodził do kuchni, zamykał drzwi i często zostawiał Tori na zewnątrz. Przez lata zastanawiała się nad tą sytuacją. Wreszcie zebrała się na odwagę, by zapytać teściową, dlaczego zamyka drzwi do kuchni. “Żeby zatrzymać ciepło w środku”, odpowiedziała. „Zawsze tak robiliśmy w Niemczech”. Innymi słowy, zamknięcie drzwi kuchennych nie miało nic wspólnego z Tori.
Było to głupie nieporozumienie kulturowe, które wywołało u niej lata niepokoju. Ale ani jej teściowie, ani ona nigdy tego nie zrozumieli. Bardzo ważne jest również poznanie siebie. Szekspir powiedział to milion lat temu. Rada ta jest nadal aktualna. Nie próbuj przemieniać się w osobę, której pragną Twoi teściowie.
Na przykład, co jeśli szukają Idealnej Pani Domu? A Ty pracujesz jako prawnik w korporacji? W dniu wolnym nie masz obowiązku pieczenia domowego chleba żytniego. Więc, jak zwykle, zrób manicure i zamiast tego zamów coś na wynos.
Naucz się ochłonąć
Niestety, wielu ludzi ma tendencję do wskakiwania tam, gdzie anioły boją się stąpać. Na szczęście mój mąż jest o wiele bardziej zrównoważoną osobą. Bardzo często najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest brak działania. Czas leczy wiele ran. Bądź miła i oszczędź teściom obelg i ataków. Na przykład, teść Jacka nazwał kiedyś syna liberałem.
„Myślałem, żeby nazwać go „krwawym faszystą”, powiedział Jack. „Na szczęście ugryzłem się w język, mimo że naprawdę tak jest”. Zaciśnij zęby, spróbuj powiedzieć coś miłego. Jeśli naprawdę nie możesz powiedzieć nic takiego, po prostu uśmiechnij się i nie mów nic.
Krótko mówiąc, mamy nadzieję, że te sześć genialnych zasad naprawdę pomoże Ci poradzić sobie z teściami. Być może nauczysz się także utrzymywania pokojowych relacji rodzinnych. Co najważniejsze, zachowaj spokój i poczucie humoru.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Rivera Molina, M. E. & Ramírez, M. V. (2017). Estudio de investigación: Relación entre asertividad, celos y dominancia. IUNIVES. http://iunives.com/iunives/promociones/2017-novena-promocion/estudio-investigacion-relacion-asertividad-celos-dominancia/
- Centro de Investigaciones Sociológicas. (2018, marzo). BARÓMETRO DE MARZO 2018, Estudio no 3207. CIS. https://www.cis.es/cis/export/sites/default/-Archivos/Marginales/3200_3219/3207/es3207mar.pdf
- Meléndez, J. C., & Carmona, F. M. (2016). La familia política como factor de conflictos en la pareja con esterilidad. Perinatología y Reproducción Humana, 30(2), 82-89.
- Fernández, K. S., & Rubilar, E. B. (2019). Desde la Teoría del Apego Adulto a los vínculos afectivos. La Autorreflexión como recurso en terapia de pareja. Revista REDES, (39).
- Ocampo, A. P. B., Ríos, M. Á. V., & Gallego, D. J. L. (2021). La democratización de los vínculos en pareja: una propuesta de investigación e intervención sistémica. Latinoamericana de Estudios de Familia, 13(1), 89-116.