Osiem wskazówek, jak radzić sobie z trudnymi członkami rodziny

Rodziny niestety się nie wybiera. W tym artykule podajemy osiem wskazówek, jak radzić sobie z trudnymi członkami rodziny.
Osiem wskazówek, jak radzić sobie z trudnymi członkami rodziny

Ostatnia aktualizacja: 09 listopada, 2021

Jaki jest najlepszy sposób radzenia sobie z trudnymi członkami rodziny? Czy doświadczasz teraz tego rodzaju problemów? Jak wiesz, mówią, że wybierasz przyjaciół, ale nie rodzinę. Rzeczywiście, utknąłeś z nią na dobre i na złe. Właściwie jest bardzo prawdopodobne, że nie dogadujesz się ze wszystkimi członkami rodziny. Wystarczy wykonać obliczenia, aby dowiedzieć się, jakie to jest prawdopodobne.

Jak zatem radzić sobie w takiej sytuacji? W tym artykule podajemy osiem wskazówek, jak radzić sobie z trudnymi członkami rodziny. Najważniejszą rzeczą jest znalezienie najlepszego dla siebie sposobu radzenia sobie z tego rodzaju sytuacją.

1. Wyzwalacze kłótni z trudnymi członkami rodziny

Pierwszym krokiem w radzeniu sobie z trudnymi członkami rodziny jest zidentyfikowanie wyzwalaczy twoich nieporozumień. Co sprawia, że się kłócisz lub sprawia, że związek jest napięty? Czy taki już jesteś? Jaka jest druga strona? Czy po prostu oboje widzicie rzeczy inaczej?

Musisz dowiedzieć się, co leży u podstaw twojej dysfunkcyjnej dynamiki. Po zidentyfikowaniu będziesz tego świadomy i będziesz mógł spojrzeć na problem nieco bardziej obiektywnie.

Matka kłóci się z synem

2. Priorytety

Ważne jest również ustalenie sobie priorytetów. Zaakceptuj fakt, że nie dogadujesz się z tym konkretnym krewnym i nie toleruj rzeczy, których nie lubisz. Dlatego ustal sobie priorytety. Dbaj o siebie, stawiaj siebie na pierwszym miejscu. W każdej chwili zadawaj sobie pytanie, czego potrzebujesz.

Czy naprawdę chcesz porozmawiać, czy wolisz odejść? Czegokolwiek potrzebujesz, słuchaj siebie i ustalaj priorytety ze względu na swoje zdrowie psychiczne.

„Bądź wierny temu, co w tobie istnieje”.

-Andé Gide-

3. Bądź elastyczny

W taki sam sposób, w jaki zalecamy ustalanie sobie priorytetów, zalecamy również ćwiczenie elastyczności.

Dlatego, gdy pojawiają się konflikty z tą osobą, staraj się postrzegać rzeczy w elastyczny sposób. Czasami będziesz musiał zmienić swój punkt widzenia, aby dostosować się do sytuacji tak, aby ci to nie zaszkodziło.

4. Nie próbuj zmieniać innych

Innym kluczem do radzenia sobie z trudnymi członkami rodziny jest to, by nie próbować ich zmieniać. Ponieważ może to spowodować wiele udręki i frustracji. Po pierwsze dlatego, że ludzie nie zmieniają się tylko dlatego, że tego chcesz lub o to prosisz. Po drugie dlatego, że nie Twoim zadaniem jest zmieniać kogokolwiek.

Jeśli czujesz, że dynamika z tą osobą jest naprawdę toksyczna, zdecyduj się odejść. Zmodyfikuj swoje własne wzorce zachowań, jeśli ci to pomoże.

5. Ćwicz asertywność

Asertywność to umiejętność mówienia tego, co czujesz oraz jasnego i uczciwego myślenia bez ranienia innych. Obejmuje wyznaczanie granic i obronę Twoich praw. Ta umiejętność może być niezwykle przydatna w kontaktach z trudnymi członkami rodziny. Pomoże ci być wiernym temu, co czujesz i potrzebujesz, jednocześnie sprawiając, że inni cię szanują.

Dlatego ustal z tą osobą granice, zaznacz odległość i określ, czego potrzebujesz. Czy potrzebujesz, aby ta osoba nie ingerowała tak bardzo w twoje życie? Chcesz, żeby przestali cię osądzać? Czy chcesz, aby przestali cię krytykować? Powiedz im to stanowczo i wyraźnie. Wyznacz granice. Chroń się.

6. Nie czuj się winny

Czasami masz tendencję do obwiniania siebie za sytuacje, które nie tylko mają z tobą niewiele wspólnego, ale nawet nie są pod twoją kontrolą. Rzeczy, z którymi po prostu nie powinieneś czuć się źle. Ponownie oznacza to, że musisz nadać sobie priorytet.

Musisz zmienić poczucie winy na poczucie odpowiedzialności. To dlatego, że ta ostatnia zaprasza cię do zmiany sytuacji, a nie do stania się ofiarą.

7. Zachowaj dystans

Czasami, gdy masz do czynienia z problematycznymi lub skomplikowanymi ludźmi, najlepiej po prostu odejść, zdystansować się. Musisz dbać o siebie i chronić się przed ludźmi, którzy sprawiają, że czujesz się niekomfortowo. Nawet jeśli są rodziną. Bo jeśli nie zdystansujesz się, sytuacja zrani cię jeszcze bardziej.

Dlatego, jeśli naprawdę nie chcesz iść na rodzinny posiłek, ponieważ ta osoba tam będzie, a czujesz, że sytuacja jest całkowicie nierozwiązywalna, nie idź. Znajdź inny dzień na odwiedzenie innych krewnych.

8. Dostosuj swoje oczekiwania

Kolejną wskazówką, która pomoże Ci radzić sobie z trudnymi członkami rodziny, jest dostosowanie własnych oczekiwań. Innymi słowy, zastanów się, czego naprawdę oczekujesz od tej osoby. Czy oczekujesz, że się zmienią lub dostosują do Ciebie? Być może nadszedł czas, aby przejrzeć swoje oczekiwania i zaakceptować, że są rzeczy, których nie powinieneś się od nich spodziewać.

Dzieje się tak, ponieważ tego rodzaju oczekiwania często powodują, że czujesz się jeszcze bardziej sfrustrowany.

Kobieta myśli. Jak radzić sobie z trudnymi członkami rodziny.

Przeanalizuj swoje obawy dotyczące związku

Przyjrzyj się dokładnie, co cię dotyczy w związku z tym konkretnym związkiem. Co więcej, jeśli czujesz, że wysiłki, które podjąłeś, aby zmienić szkodliwą dynamikę, nie przynoszą ci korzyści, to zastanów się ponownie. Przede wszystkim pomyśl o tym, czego potrzebujesz i idź po to. Czas ustalić priorytety!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Asen, K.E. y Tomson, P. (1997) Intervención Familiar. Guía práctica para los profesionales de la salud. Barcelona, España: Paidós.
  • Gaeta, L. (2009). Asertividad: un análisis teórico-empírico. Enseñanza e Investigación en Psicología, 14(2): 403-425.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.