Nasze wspomnienia pozwalają nam rozszyfrowywać, przechowywać i odzyskiwać informacje. Nasze wspomnienia są ważne. Z tego powodu większość z nas chciałaby znaleźć sposób, aby zoptymalizować pamięć. Czy można jednak znaleźć praktyczne metody zwiększenia naszej zdolności do przechowywania i zapamiętywania informacji?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Badania ujawniły szereg strategii, które możemy wykorzystać do poprawy naszych wspomnień, a tym samym zoptymalizować pamięć. Najlepsze z nich to między innymi technika słów kluczowych, metoda loci, zjawisko specyficznego kodowania, organizacja materiału i organizacja notatek. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Używanie techniki słów kluczowych do nauki innych języków
Wyobraź sobie, że jesteś w klasie uczącej się drugiego języka. Musisz nauczyć się długich list słownictwa, aby zrozumieć, co dzieje się w klasie. Jednym ze sposobów na ułatwienie tego jest użycie techniki słów kluczowych.
W technice słów kluczowych odnosimy nieznane słowo do znanego słowa w języku polskim, które podobnie brzmi. Słowo w języku polskim jest słowem kluczowym. Kiedy już masz słowo kluczowe, musisz utworzyć jego mentalny obraz poprzez “interakcję” wizualną z tłumaczeniem.
Na przykład możesz pomyśleć o doktorze, który bada kaczkę, aby zapamiętać słowo “duck”. Albo wyobrazić sobie doktora, który wydłubuje Ci oko i mówi “Aj!”, aby zapamiętać słowo “oko”. Ta technika pomaga Ci nauczyć się więcej słownictwa niż w przypadku powtórzeń.
“Nigdy nie trzymaj w głowie tego, co mieści się w Twojej kieszeni”.
-Albert Einstein-
Sposób, aby na zoptymalizować pamięć: Metoda loci
Kiedy słynni greccy oratorzy próbowali zapamiętać długie przemówienia, używali metody loci (pałac pamięci).W języku łacińskim loci oznacza miejsca. Wykorzystywali ją do logicznego zorganizowania swoich przemówień. Korzystając z tej metody zakładamy, że każda część przemowy ma swoje własne miejsce w organizacji przestrzeni.
Na przykład możesz pomyśleć, że wprowadzenie do Twojego wystąpienia jest korytarzem Twojego domu. Najważniejszym tematem będzie sypialnia. Następny temat znajduje się w jadalni i tak dalej.
Możemy manipulować tą techniką, aby nauczyć się list słów. Każde słowo na liście znajduje się w szeregu kolejnych lokalizacji. Ta metoda działa najlepiej, jeśli używasz ekstrawaganckich wyobrażeń.
Zjawisko specyficznego kodowania
Niektórzy badacze sugerują, że możemy lepiej odzyskać informacje w środowisku podobnym do tego, w którym byliśmy kiedy nauczyliśmy się tego słowa. Tulving i Thompson odkryli ten fenomen, nazwany “specyficznym kodowaniem”, w 1973 roku.
Możesz mieć lepsze wyniki na egzaminie, jeśli będziesz się uczyć w tej samej klasie, w której odbędzie się egzamin. Z drugiej strony cechy egzaminu, takie jak pytania w nim zawarte są czasami tak różne, że mogą przewyższać bardziej subtelne sygnały związane z określonym kodowaniem i przechowywaniem informacji.
“Pamięć jest jak zły przyjaciel. Zawodzi, kiedy go najbardziej potrzebujesz. “
-Przysłowie-
Zorganizuj materiał, aby zoptymalizować swoją pamięć
Większość codziennych zadań związanych z pamięcią nie zawiera list słów, ale teksty, które czytaliśmy. Jak możemy lepiej zapamiętać informacje, które czytamy? Sprawdzoną techniką lepszego zapamiętywania materiału pisanego jest uporządkowanie go w naszej pamięci, gdy czytamy go po raz pierwszy.
Aby to zrobić, musimy znać strukturę i zawartość tekstu, przeglądając indeks, nagłówki i inne znaczniki. Musisz to zrobić przed przeczytaniem tekstu w rozdziale lub sekcji. Zrozumienie struktury materiału pozwoli łatwiej zapamiętać treść.
“Jesteśmy naszą pamięcią, jesteśmy tym chimerycznym muzeum zmieniających się kształtów, stosem połamanych luster.”
-J L. Borges-
Inną techniką jest zadawanie sobie pytań na temat materiału, którego próbujemy się nauczyć, a następnie udzielenie odpowiedzi na pytania. Zadawanie pytań pozwala nam nawiązywać połączenia i odkrywać zależności między różnymi faktami. Ułatwia to sposób, w jaki przetwarzamy i zapamiętujemy materiał.
Zorganizuj notatki, które pomogą Ci zapamiętywanie
“Mniej znaczy więcej”. Być może jest to najodpowiedniejsze stwierdzenie, jeśli chodzi o tworzenie notatek ułatwiających przywoływanie. Zamiast próbować zapisać wszystkie szczegóły ze spotkania, lepiej posłuchać i pomyśleć o materiale. Po zaabsorbowaniu informacji powinieneś zapisać najważniejsze rzeczy.
Ważniejsze jest zastanowienie się nad materiałem przed jego zapisaniem. Jest to jeden z powodów, dla których pożyczanie cudzych notatek nie jest dobrym pomysłem. W Twojej pamięci potrzebny jest punkt odniesienia, który pomoże ci zrozumieć, co zostało zapisane.
Te pięć technik może pomóc Ci zoptymalizować pamięć, dzięki czemu można lepiej utrwalać wiedzę. Zachęcamy do przetestowania tych wskazówek!
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Anderson, J. R., & Milson, R. (1989). Human Memory: An Adaptive Perspective. Psychological Review. https://doi.org/10.1037/0033-295X.96.4.703
- Jaeggi, S. M., Buschkuehl, M., Jonides, J., & Perrig, W. J. (2008). Improving fluid intelligence with training on working memory. Proceedings of the National Academy of Sciences. https://doi.org/10.1073/pnas.0801268105
- Rudebeck, S. R., Bor, D., Ormond, A., O’Reilly, J. X., & Lee, A. C. H. (2012). A Potential Spatial Working Memory Training Task to Improve Both Episodic Memory and Fluid Intelligence. PLoS ONE. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0050431
- Morrison, A. B., & Chein, J. M. (2011). Does working memory training work? the promise and challenges of enhancing cognition by training working memory. Psychonomic Bulletin and Review. https://doi.org/10.3758/s13423-010-0034-0