Technika osi czasu: jak lepiej zrozumieć siebie

Technika osi czasu: jak lepiej zrozumieć siebie
Julia Marquez Arrico

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Julia Marquez Arrico.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Psychologowie wykorzystują wiele różnych technik i narzędzi podczas sesji terapeutycznych. Technika osi czasu jest jedną z nich. Jest używana do pogłębienia samopoznania i samozrozumienia. Chociaż technika ta bazuje na humanistycznej i systemowej perspektywie, jest szeroko stosowana w psychologii, ponieważ może dostarczyć wielu informacji o pacjentach.

Każda istota ludzka ma swoją teraźniejszość, przeszłość i przyszłość, które kształtują jej indywidualność. Wszystko, co nam się przydarzyło, jest częścią naszej narracji. Nadawanie sensu wydarzeniom, które mają miejsce w naszym życiu, jest niezbędne, by rozwijać się jako człowiek, zdobyć zaufanie do siebie i całkowicie zaakceptować siebie.

W tym artykule chcemy pokazać Ci, na czym polega technika osi czasu i kiedy należy z niej korzystać.

Jak działa technika osi czasu?

Podstawami tej techniki są analiza i refleksja. Nie można uzyskać pożądanego rezultatu, jedynie „stosując” tę technikę. Dlatego ważne jest, aby pamiętać, że wymaga to również wysiłku analitycznego i refleksyjnego.

Analiza własnej osi czasu pozwala nam kierować różnymi emocjami i zarządzać nimi. Dotyczy to zarówno tych emocji, które zawsze odczuwamy, jak również tych, których nie przetworzyliśmy świadomie.

„Poznać innych to inteligencja. Poznać siebie to prawdziwa mądrość. Opanować innych to siła. Opanować siebie to prawdziwa moc”.

Laozi

Po stworzeniu osi czasu musisz zagłębić się w znaczenie każdego elementu, który się na niej znajduje. Technika osi czasu wymaga analizy refleksyjnej, która zazwyczaj jest oparta na pytaniach typu „Jak to doświadczenie mnie zmieniło?”, „Co ten moment mi dał, a co odebrał?” lub „Czy udało mi się podnieść po tym doświadczeniu?”.

W ten sposób jesteśmy w stanie analizować nasze doświadczenia w zdrowy i adaptacyjny sposób. Połączenie naszej przeszłości z teraźniejszością w konstruktywny sposób pomaga nam lepiej zrozumieć siebie.

Technika osi czasu - kobieta myśli z zeszytem w ręku

W jakich chwilach najlepiej skorzystać z tej techniki

Technika osi czasu może być używana w (prawie) każdej chwili. Jednak najlepiej jest użyć jej na początku procesu terapeutycznego lub jako środka do wyjścia ze stanu dezorientacji. Technika osi czasu zawsze jest przydatna, gdy ktoś chce lepiej poznać samego siebie. Zrozumienie wszystkiego, przez co przeszliśmy, pozwala nam lepiej zrozumieć, dlaczego zachowujemy się i czujemy właśnie w taki, a nie inny sposób.

Z drugiej strony, nie zaleca się stosowania tej techniki, gdy pacjent właśnie przechodzi przez bolesne lub traumatyczne doświadczenia. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Arizonie, w okresie żałoby (lub innej silnej reakcji na utratę), u pacjentów często pojawiają się oznaki depresji. Więc jeśli dana osoba cierpi z powodu traumy lub utraty czegoś ważnego, jej nastrój najprawdopodobniej wprowadzi negatywne nastawienie do analizy.

„Dwa najważniejsze dni w Twoim życiu to dzień, w którym się urodziłeś, i dzień, w którym odkryłeś, po co”.

-Mark Twain-

Jak przeprowadzić technikę osi czasu

Aby przeprowadzić technikę osi czasu, należy wziąć pod uwagę dwie ważne fazy: opracowanie osi czasu i analizę krytyczno-refleksyjną. Po pierwsze, weź kartkę i ołówek, narysuj linię prostą i zacznij wskazywać następujące zdarzenia w porządku chronologicznym:

Faza 1

Określ i wskaż kilka bardzo ważnych wydarzeń, takich jak Twoje narodziny, narodziny rodzeństwa (lub innego ważnego krewnego), śmierć bliskiej osoby, Twoje małżeństwo itd. Możesz użyć do tego niebieskiej kredki.

Faza 2

Wskaż ważne wydarzenia lub momenty, które znacznie zmieniły Twoje życie, takie jak przeprowadzka do innego domu lub kraju, początek lub koniec studiów, ważna podróż itp. To Ty określisz, co jest ważne, a co nie. Użyj zielonej kredki dla zaznaczenia tych wydarzeń.

Mężczyzna myśli z zamkniętymi oczami

Faza 3

W tej fazie ważne jest wskazanie pewnych trudnych momentów, w pewnym sensie kulminacyjnych. Wspomniane momenty działają jak klucze, które otwierają krytyczne sytuacje lub fazy, które wymagają odpowiedniego potraktowania. Możesz użyć do tego koloru czerwonego. Pamiętaj, aby wskazać momenty, które Twoim zdaniem sprawiły, że jesteś teraz silniejszym człowiekiem.

Faza 4

Na koniec wskaż sytuacje lub zdarzenia „łamiące”. Są to sytuacje, które zaznaczyły w Twoim życiu okres „przed” i „po”. To te sytuacje, w których odczuwasz, że Twoje życie lub rutyna została zmieniona, a także te, które były traumatyczne lub trudne do przyjęcia i zaakceptowania. W przypadku tych wydarzeń można użyć kredki czarnej lub jakiejkolwiek innej ciemnej kredki.

Po narysowaniu linii czasu poświęć chwilę na analizę wpływu każdego z tych wydarzeń na Twoje życie. W analizie możesz ująć także zdarzenia, które nie zostały zaznaczone na linii, jeśli ukształtowały Ciebie jako osobę, którą jesteś dzisiaj. Pamiętaj, że przezwyciężanie osobistych ograniczeń i rozwój jako indywidualna jednostka są możliwe tylko wtedy, gdy naprawdę znasz siebie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Beyebach, M. (2010). 200 tareas en terapia breve. Barcelona: Herder.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.