Pozytywny język – użyj go, aby zmienić swoje nastawienie do życia

Pozytywny język – użyj go, aby zmienić swoje nastawienie do życia

Ostatnia aktualizacja: 09 grudnia, 2018

Używanie pozytywnego języka może odmienić nasze życie. Jak to możliwe? Pomaga nam poprawić nasz sposób komunikowania się, a przez to i relacje, które mamy z innymi. Poza tym pozytywny język w jakiś sposób wpływa również na nasz sposób postrzegania świata. W rzeczywistości ma również moc, aby zmienić nasze nastawienie i ustawić nasze życie w kierunku szczęścia.

Codziennie narzekamy i krytykujemy to, co nam przeszkadza. Jeśli jest zimno, jeśli pada deszcz, jeśli musimy czekać w długich kolejkach w banku lub w supermarkecie, jeśli mamy dużo pracy, jeśli nie smakuje nam jedzenie… W ten sposób koncentrujemy całą naszą energię na tym, co nas martwi, to znaczy, skupiamy się na negatywach. W ten sprawiamy, że zadanie zmiany tego, co nam się nie podoba, jest trudniejsze.

Sytuacja się zmienia, gdy wprowadzamy do życia pozytywny język. Wokół nas otwierają się możliwości, które będą miały wpływ na nasz mózg. W rzeczywistości, jeśli wyślemy mu pozytywne wiadomości, zareaguje on inaczej, niż gdybyśmy powtarzali nieprzyjemne deklaracje. Dlatego, jeśli nasze myśli są bogate i afirmujące, nasze szanse na szczęśliwe życie wzrastają.

Używanie pozytywnego języka poprawia nasze relacje z innymi i z samym sobą, stwarzając warunki do poczuciu szczęścia.

Potęga pozytywnego języka

Słowa mają wielką moc. Są w stanie wywrzeć natychmiastowy wpływ na nasz nastrój. Ich efekt może też być rozłożony w czasie i przez długi okres mogą pozostawać zakotwiczone w umyśle i sercu. Pomyśl, na przykład, o jakimś momencie tygodnia, kiedy poczułeś się dobrze z powodu słów, które ktoś Ci powiedział. Albo przypomnij sobie te słowa, którymi tak bardzo zraniła cię jakaś osoba.

Filozof Luis Castellanos jest pionierem w badaniach nad efektem jaki wywołuje pozytywny język. Badacz stosuje odkrycia neuronauki w życiu codziennym. W ten sposób jest w stanie tworzyć innowacyjne strategie, narzędzia i praktyczne rozwiązania, które powodują niezwykłą zmianę w życiu ludzi.

Kobieta i uśmiech

Jako główne narzędzie wykorzystuje wyniki kliniczne uzyskane za pomocą rezonansu magnetycznego i elektroencefalografii. W swoich badaniach zaobserwował, w jaki sposób połączenia synaptyczne mózgu zachowują się w wyniku użycia słów pozytywnych i negatywnych. Luis Castellanos wykazał wpływ używania pozytywnego języka w edukacji.

“Musimy uwierzytelnić wartość słowa, potężnego narzędzia, które może całkowicie odmienić nasz świat nawet w erze satelitów i komputerów”.
-William Golding-

Pozytywny język – wskazówki, jak go używać

Poniżej znajdziesz pięć kluczy, które sprawią, że pozytywny język zacznie wywierać wpływ na Twoje życie. Spróbujmy zgłębić siłę jego zastosowania.

Zmodyfikuj swój język

Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie tego, co chcesz przekazać. Zawsze musisz mieć świadomość tego, co dotrze do osoby, z którą rozmawiasz. W tym celu, staraj się nie używać negatywnych słów, a już na pewno wyrzuć ze słownictwa określenia obraźliwe i upokarzające.

Jeśli w jakimkolwiek momencie druga osoba postąpiła w sposób, którego nie uważasz za właściwy, możesz poinformować ją o tym w sposób pozytywny, a nie poprzez destrukcyjną krytykę. Stosując pozytywny język, spróbuj jej powiedzieć, że może spróbować jeszcze raz i że doceniasz wysiłek, jaki włożyła w daną rzecz. Poza tym, usuń z Twojego słownika wyrażenia uogólniające, takie jak “jesteś leniem” lub “niczego nie potrafisz zrobić dobrze”.

Zmień swoje nastawienie

Stwórz swój własny pozytywny język: napisz listę motywujących słów (przyjemność, przyjemne, dużo, odkryć, dobrze, dziękuję, szczęśliwy, uśmiech…). Teraz staraj się czytać te słowa na głos za każdym razem, gdy potrzebujesz zmodyfikować swoje emocje i nimi zarządzać. Zobaczysz, jak to ćwiczenie spowoduje zmianę twojego nastroju i nastawienia.

Radosna kobieta

Ważne jest, aby regulować nasz język poprzez trening, a tym samym utrwalić nawyk wyrażania się w pozytywny sposób. Podstawowym aspektem, o którym należy pamiętać, jest świadomość odczuwanych emocji, a następnie użycie właściwych słów, aby poczuć się lepiej.

Unikaj etykietowania w negatywny sposób

Katalogowanie osoby jako “niezdarnej”, “bezużytecznej” lub “leniwej” bezpośrednio wpływa na to, jak postrzega tę osobę jej otoczenie. Znacznie poważniejszy skutek negatywnego etykietowania jest taki, że ona sama uwierzy, że taka właśnie jest. Dlatego pozytywny język nie przykleja negatywnych etykietek.

Określenia, z jakimi nas ludzie kojarzą wpływają na uznanie, jakie mamy u innych. Ponadto warunkują osiągnięcia, których możemy dokonać w przyszłości. Dlatego jeśli musisz kogoś nazwać, spróbuj zrobić to w pozytywny i wzmacniający sposób.

Komunikuj się poprzez emocje

Ten klucz jest ściśle związany z poprzednim punktem. Musicie nie tylko zdawać sobie sprawę z własnych emocji, ale także próbować stawiać siebie na miejscu innych, aby wiedzieć, jakich słów użyć. Poprawia to samoocenę tych, którzy nas słuchają i ich postrzeganie samych siebie. W ten sposób nasi rozmówcy poczują, że są w stanie przezwyciężyć nowe wyzwania i dowiedzą się, że błędy tworzą nowe możliwości.

Słowami możemy sprawić, by ludzie śmiali się, płakali, cierpieli, rozpaczali lub zachęcali innych… Dlatego pozytywny język, gdy go konsekwentnie używamy, może zmienić nasz sposób myślenia i naszą wizję świata na lepsze.

Pozytywny język i optymizm

Używanie pozytywnego języka wydobywa z nas to, co najlepsze. Wypowiedzenie optymistycznego przemówienia może zachęcić nas samych w danym momencie. Trening i używanie pozytywnego języka w naszych codziennych zajęciach bezpośrednio wpływa na nasz sposób postrzegania świata.

Jak mówi Castellanos w swoim wykładzie, wszyscy zasługujemy na stworzenie swojej własnej dobrej historii, dobrego życia. Dlatego musimy zadbać o nasz pozytywny język, ponieważ on się o nas zatroszczy. Słowa są jedną z najlepszych inwestycji, które możemy zrobić, aby mieć dobrą przyszłość i dobre zdrowie emocjonalne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Béjar, H. (2011). Cultura psicoterapéutica y autoayuda. El código psicológico-positivo. Papers.
  • Gobl, C., & Ní Chasaide, A. (2003). The role of voice quality in communicating emotion, mood and attitude. Speech Communication. https://doi.org/10.1016/S0167-6393(02)00082-1
  • Scheier, M. F., & Carver, C. S. (1992). Effects of optimism on psychological and physical well-being: Theoretical overview and empirical update. Cognitive Therapy and Research. https://doi.org/10.1007/BF01173489

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.