Umysł - przejmij nad nim kontrolę

Umysł - przejmij nad nim kontrolę
Fátima Servián Franco

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Fátima Servián Franco.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Umysł – przejmij nad nim kontrolę. Opinie innych ludzi są tylko ich osądami – pochodzą z czyjegoś umysłu, kogoś, kto ma inne doświadczenia i zainteresowania niż ty. Każdy poznał kogoś w swoim życiu, kto lubi wyrażać opinie, oceniać i kontrolować innych. A także przenosić własne doświadczenia na innych. Uważa, że wszyscy powinni dzielić się swoimi opiniami i ograniczeniami, że droga, którą podąża jest ta najlepszą i właściwą.

Ludzie tacy jak oni próbują sprawić, że poczujesz się, jakbyś był mniej wart od nich, że nie jesteś wystarczająco dobry. Ale obwinianie innych za własne problemy i poczucie odpowiedzialności za problemy innych ludzi to tylko dwa sposoby na rezygnację z kontroli nad własnym życiem. To bardzo toksyczne zachowanie.

Być może należałeś do jednej z tych grup w przeszłości lub nawet do obu. Nie oczekuj, że inni będą robić dla ciebie różne rzeczy. Jeśli nie robisz nic dla siebie, jak możesz oczekiwać, że ktoś inny to zrobi? Zdecydowanie się na przejęcie kontroli nad własnym umysłem i własnym życiem. Nie oczekując, że ktoś inny podejmie działania, jest najbardziej dojrzałą i inteligentną decyzją, którą możesz podjąć.

A twój umysł będzie ci za to wdzięczny.

 

Dziewczyna zakrywająca dłonią twarz.

Dowiesz się więcej o danej osobie widząc dokąd zmierza, niż na podstawie tego w jakim miejscu znajduje się teraz lub skąd pochodzi.

Nie pozwól, aby inni cię kontrolowali

W naszej kulturze natychmiastowego zaspokajania potrzeb, pierwszymi rzeczami, które ucierpią są wysiłek i wytrwałość. Chcemy o wiele więcej, niż mamy, bez poświęcania czasu na zaplanowanie lub zastanowienie się. Zdolność do  powstrzymania się od tego jest tym, co odróżnia marzenia od kaprysów. Wytrwałość i czas to wszystko, czego potrzeba, aby spełnić marzenia.

Aby sprawować nad wszystkim kontrolę, musisz żyć dla siebie i zapomnieć o tym, co inni ludzie mogą sądzić o twoim zachowaniu. Oddalić to od siebie. Jeśli zbyt wiele uwagi poświęcasz opiniom innych osób, nigdy nie usłyszysz najważniejszej opinii ze wszystkich – twojej własnej.

Nie chodzi o to, by być aroganckim, ale raczej o to, by inni nie wpływali na twoje słowa i zachowanie. Aby przejąć kontrolę nad własnym życiem, musisz dysponować znaczną ilością samoświadomości. Oraz silnym przekonaniem, że musisz realizować swoje własne interesy (starając się jak najmocniej być sprawiedliwym i nie przeszkadzać innym w ich własnych działaniach, oczywiście). Jeśli żyjesz tak, by zadowalać innych, twoje szanse na sukces będą znacznie niższe.

Umysł jest w stanie zrobić wiele - Dziewczyna i parasole.

“Ludzie często mówią, że ta czy inna osoba jeszcze nie odnalazła samej siebie. Ale jaźń nie jest czymś, co się znajduje; to jest coś, co się tworzy. ”

-Thomas Szasz-

Umysł – nikt nie wie, co znajduje się wewnątrz twojego

Tak jak nikt nie może wiedzieć, jak się czujesz, tak nikt nie może myśleć za ciebie lub znaleźć się w swoim umyśle. W pewnym momencie dowiesz się, kim jesteś (i podczas tego procesu rozpoznasz cechy, które są tylko twoje i odróżniają od innych), a potem musisz żyć z tą decyzją.

Pamiętaj jednak, że zawsze możesz zmienić swój wewnętrzny dialog. Jeśli zastąpisz “jaki nieszczęśliwy jestem” i “wszyscy są tacy źli”, na “mogę to zrobić” i “to mnie wzmocni”, zmienisz swoje nastawienie. Mogą wydawać się niczym innym jak słowami, ale dadzą ci zdecydowany impuls w kierunku zmian neurochemicznych, które nowa postawa wytworzy w twoim mózgu.

Nikt nie może wiedzieć czegoś za ciebie. Nikt nie może za ciebie dorosnąć. Nikt nie może cię odszukać ani zrobić dla ciebie tego, co powinieneś zrobić sam. Inni mogą służyć ci w tym procesie pomocą, ale nie zastąpić. Nikt ani nic nie zastąpi cię w decydowaniu o sobie samym. Potrzebujesz innych ludzi, ale aby kultywować i kontrolować własne myśli. Nikt jednak nie może decydować za ciebie. Pamiętaj o tym.

Kobieta i wilk.

Jedynym sposobem, w jaki będziesz w stanie działać jako swoje prawdziwe ja, jest poznanie siebie. W końcu pokaże ci, czego pragniesz i dlaczego. To bezcenny stan.

“Są trzy niezmiernie oporne rzeczy : stal, diament i poznanie samego siebie”.

Benjamin Franklin


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.