Życie może być wspaniałą przygodą lub żmudnym wyzwaniem. Jednak dla większości z nas jest to niewiele więcej niż monotonna i automatyczna rutyna. Wstajesz, idziesz do pracy, jesz, oglądasz telewizję, idziesz spać i zaczynasz od nowa. Nie jest to zbyt inspirujący plan dnia. Nie wspomnieliśmy także o tych momentach, kiedy wszystko wydaje się iść nie tak. Dlatego, aby przezwyciężyć bezwład monotonii czy beznadziejności, warto znaleźć życiowy cel i za nim podążać.
Czym właściwie jest życiowy cel? Wszyscy, w takim czy innym czasie, staraliśmy się go szukać i rozpaczaliśmy, gdy nie znaleźliśmy odpowiedzi. Jest to szczególnie powszechne w okresie dojrzewania. Obecnie mamy tendencję do zmagania się z egzystencjalnymi pytaniami, takimi jak „Co oznacza życie?”, „Po co tu jestem?”, czy „Po co to wszystko?” Każdy z nas jest odpowiedzialny za konstruowanie tego znaczenia na swój własny, osobisty sposób.
Życiowy cel
Celem Twojego życia jest intencja, znaczenie lub cel, który nadajesz własnemu istnieniu. Obejmuje to Twoje zaangażowanie w życie, Twoją percepcję i motywację, która motywuje Cię do rozwijania go w określony sposób.
Różne dziedziny i autorzy próbowali podejść do tej koncepcji, oferując różne wyjaśnienia. Na przykład mogłeś słyszeć o ikigai. To japoński termin, który można przetłumaczyć jako „powód do życia”.
Ikigai to misja lub motywacja, która daje Ci wolę i odwagę, aby każdego ranka wstawać i stawiać czoła kolejnemu dniu. Ikigai jest wspólnym łącznikiem między tym, w czym jesteś dobry, tym, co lubisz robić, a tym, co dodaje wartości Twojemu światu. W konsekwencji, jeśli zidentyfikujesz swoje własne cechy, wkrótce znajdziesz silnik, który napędza Twoje życie.
Logoterapia Viktora Frankla to kolejne ciekawe podejście do życiowego celu. Frankl, austriacki neurolog i psychiatra, był więźniem kilku obozów koncentracyjnych i przeżył okrucieństwa nazistowskiego holokaustu. Opracował model terapeutyczny, który koncentrował swoje działanie na pomaganiu ludziom w odnalezieniu sensu ich życia, aby w kompleksowy sposób ich leczyć.
Odpowiedź na pytanie „dlaczego nie popełniasz samobójstwa?” stanowił punkt wyjścia dla jego pracy terapeutycznej.
Znajdź swój cel i podążaj za nim
Możesz pomyśleć, że znalezienie celu życiowego brzmi jak coś dość skomplikowanego i nieistotnego. Jednak poza kwestiami filozoficznymi, posiadanie tego rodzaju motywacji przynosi wiele korzyści. Na przykład:
- Kilka badań potwierdza, że posiadanie ważnego celu zmniejsza ryzyko śmierci, od 17% do 33%. Ponadto zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych.
- Ci, którzy odnaleźli sens w swoim życiu, mają zdrowsze nawyki i spożywają mniej toksycznych substancji.
- Potrafią też lepiej radzić sobie w sytuacjach stresowych, co oznacza mniejszy negatywny wpływ na ich zdrowie.
- Cel życiowy zwiększa poczucie kompetencji osobistych. Oznacza to, że ludzie są postrzegani jako bardziej zdolni do stawiania czoła wyzwaniom i trudnościom.
- Akceptowanie życia z jego trudnościami i ograniczeniami, a jednocześnie postrzeganie go jako wartościowego, zmniejsza stany depresyjne i obecność zaburzeń afektywnych. Podobnie, istnieje większa tendencja do poszukiwania satysfakcjonujących doświadczeń, które przyczyniają się do uzyskania pozytywnych stanów umysłu.
- Promuje bliskie, satysfakcjonujące i wzbogacające relacje społeczne i emocjonalne
- Ostatecznie pojawia się większa satysfakcja i zaangażowanie w życie.
Jak zidentyfikować swój cel?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, posiadanie celu życiowego nie oznacza tego samego dla wszystkich. Jest to bardzo osobiste. Ponadto może się różnić w zależności od etapu życia danej osoby. Zawiera również element woli. Niektórzy ludzie odnajdują swój cel życiowy na wczesnym etapie życia. Jednak znacznie częściej trzeba go budować i rozwijać. Aby uzyskać kilka pomysłów na rozwój swojego celu życiowego, zadaj sobie następujące pytania:
- Czym pasjonowałeś się jako dziecko?
- Co Cię napędza i motywuje do wstawania każdego ranka?
- Jakie zajęcia sprawiają Ci przyjemność bez potrzeby otrzymania niczego w zamian?
- W jakich kwestiach inni ludzie szukają Twojej rady? Nie musi to być związane z Twoim zawodem. Może to wiązać się z Twoją osobowością.
- Które z Twoich osobistych doświadczeń miały dla ciebie największe znaczenie i czego Cię nauczyły?
- Gdyby wszystko było możliwe, co tak naprawdę chciałbyś zrobić ze swoim życiem? Spróbuj wyjść poza rzeczy materialne i powierzchowność i poszukaj tego, co naprawdę sprawia, że czujesz się pełny i spełniony jako jednostka.
Wraz z poprzednimi wytycznymi spróbuj wyznaczyć cel i podzielić go na małe, możliwe do osiągnięcia w krótkim i średnim okresie części. Jak wspomnieliśmy wcześniej, konieczne jest zbudowanie sobie celu życiowego.
Każdego dnia masz okazję zbliżyć się do celu swojego życia. Być bliżej zrozumienia i wprowadzenia go w życie. Pamiętaj, że może się to zmieniać w czasie, w zależności od Twoich własnych doświadczeń. Z tego powodu nie nakładaj na siebie żadnych ograniczeń.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Cohen, R., Bavishi, C., & Rozanski, A. (2016). Purpose in life and its relationship to all-cause mortality and cardiovascular events: A meta-analysis. Psychosomatic medicine, 78(2), 122-133.
- Frankl, VE. (1999). El hombre en busca de sentido. Barcelona: Herder.