Życie w zgodzie ze sobą - nie zostawiaj go na później

Życie w zgodzie ze sobą uodparnia na zewnętrzne burze. Nie ma w tobie żalu, strachu, wyrzutów sumienia ani niepewności. Jak osiągnąć ten stan?
Życie w zgodzie ze sobą - nie zostawiaj go na później
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Życie w zgodzie ze sobą ma trzy cechy: satysfakcja, wewnętrzny spokój,skuteczne zarządzanie stresem i samopoczuciem, które wpływa na ciało i umysł. Warto wspomnieć, że taka zdolność to nic łatwego, szczególnie w dzisiejszym złożonym świecie. Czasy stały się mocno skomplikowane, a ciągła niepewność skutkuje niepokojem i zmartwieniami.

Trudno zajmować się odpowiednio swoim wnętrzem, gdy otacza nas ciągłe zamieszanie. Jednak należy mieć na uwadze pewien aspekt: to właśnie teraz musimy dać z siebie wszystko. Potrzebujemy do tego wewnętrznego spokoju, w którym nie ma miejsca na poczucie winy, strach, wyrzuty sumienia czy projekcje z przeszłości.

Jeśli w naszym umyśle i sercu panuje pokój, wszystko widzimy jaśniej i czujemy się pewniej przy podejmowaniu wyzwań. Postępujemy śmielej, bardziej po ludzku, pewniej. Nie odkładajmy tego na później. Przyjrzyjmy się temu, jak osiąga się taki stan psychiczny.

Mężczyzna na plaży

Życie w zgodzie ze sobą – jak to osiągnąć?

Cesarz i filozof Marek Aureliusz mawiał: “kto żyje w harmonii ze sobą, żyje w harmonii ze światem”. To prawda, ale prawdopodobnie nawet jemu się to nie udało, mimo całej wiedzy i stoicyzmu. Osiągnięcie takiej równowagi wymaga od nas często odłożenia na bok żalu i wyrzutów dotyczących tego, co nie udało nam się w przeszłości.

Taka mentalna higiena i zdolność to zamknięcia psychicznych oraz emocjonalnych czarnych dziur zapewnia nam spokój i wymaga od nas przeciwstawienia się temu, co nas dręczy. Tylko wówczas dajemy sobie prawo do niedoskonałości, wybaczenia sobie i zaprzestania karania się za rzeczy, na które nie mamy wpływu.

Życie w zgodzie ze sobą to coś więcej niż tylko psychiczny komfort. To nie czyszczenie wczorajszych grzechów czy zatrzymywanie wewnętrznych bitew.

W psychologii pozytywnej używa się terminu “zgoda” w odniesieniu do mechanizmu międzyludzkiego o mocy przynoszenia dobrego samopoczucia i szczęścia. Stoimy przed użytecznym psychologicznym zadaniem.

Capaldi, CA, Dopko, RL i Zelenski, JM (2014) definiują ten stan jako spokój mentalny zachowywany nawet w obliczu zmartwień, niepokoju, nienawiści, żalu i poczucia winy. Życie w zgodzie ze sobą jest zdaniem tych autorów wynikiem autoregulacji emocjonalnej.

Przyjrzyjmy się na czym polegają te mechanizmy.

Przestań stawiać sobie wymagania

Co mają wspólnego wymagania ze spokojem umysłu? Dość dużo. Wiele z nas wymaga od siebie nadmiernie dużo i uzależnia swoje szczęście od listy warunków:

  • “Osiągnę spokój, gdy będę mieć lepszą pracę”.
  • “Poczuję się lepiej, gdy udowodnię mojej rodzinie, na co mnie stać”.
  • “Będę zadowolony, gdy schudnę“.

Takie stawianie warunków odbiera nam wewnętrzny spokój i powoduje cierpienie. Nie stawiajmy sobie przeszkód na horyzoncie. Życie staje się prostsze, gdy nie uzależniamy naszego szczęścia od pewnych warunków.

Doceń siebie samego

Gdy idziemy przez świat bez oparcia w postaci poczucia własnej wartości, nasze wnętrze jest pełne dziur i znajduje się w stanie ciągłej wojny. Oczekujemy od innych, że nas zauważą i poświęcą nam czas oraz zapewnią poczucie wartościowości. Nic nie jest tak oddalone od skuteczności, jak żebranie o cudzą uwagę.

By żyć w zgodzie ze sobą należy samemu zapewniać sobie uznanie, które oczekuje się od innych. Jeśli twoja samoocena i miłość własna są silne, osiągniesz wewnętrzną harmonię. Wówczas przestaniesz mieć oczekiwania wobec otoczenia i zaczniesz dbać o siebie samego.

Motyl na dłoni

Wybacz sobie

Wybaczaj sobie, by być wolnym. Nie miej do siebie pretensji – każdy popełnia błędy. Powinniśmy się na nich uczyć, poprawiać je i zaczynać od nowa.

By żyć w zgodzie ze sobą, musisz zrozumieć, że jesteś omylny i nie potrzebujesz się za to karać. Ból tylko ci szkodzi i blokuje wykorzystywanie okazji na poprawę oraz odnalezienie bardziej ludzkiej wersji ciebie. Jesteś czymś więcej niż twoje wczorajsze błędy, więc wybacz sobie.

Uspokój burzę żalu i negatywnych emocji

Przez życie nie idzie się dobrze z burzą w głowie i wojną w sercu. Pretensje, frustracje i gniew generują rozczarowania i nienawiść oraz osnuwają umysł mgłą. W takich okolicznościach nie da się odnaleźć spokoju.

Nie wahaj się więc i zapanuj nad swoim wnętrzem. Wyłącz nienawiść, złość, cierpienie z powodu rozczarowań…Ulecz te emocje i otwórz się na nowe możliwości oraz doświadczenia. Życie w zgodzie ze sobą wymaga odcięcia węzłów, które nie pozwalają nam oddychać.

Skoncentruj się już dziś na tych zadaniach, nie zostawiaj ich na później.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Capaldi, C. A., Dopko, R. L., & Zelenski, J. M. (2014). The relationship between nature connectedness and happiness: A meta-analysis. Frontiers in Psychology, 5, 976.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.