Uzależnienie w rodzinie - wyparcie i sekrety

Uzależnienie w rodzinie prowadzi do rozwinięcia zachowań i mechanizmów zorientowanych na wyparcie problemów. To destrukcyjna sytuacja powodująca cierpienie.
Uzależnienie w rodzinie - wyparcie i sekrety

Ostatnia aktualizacja: 11 września, 2020

Według profesora Marcusa Caldas z uniwersytetu w Deusto, uzależnienie w rodzinie pielęgnowane jest przez sekrety i wyparcie. Dlaczego z powodu uzależnienia cierpi cała rodzina? Ponieważ uzależniona osoba wpływa na otoczenie, a otoczenie nierzadko uczestniczy w tym procesie – świadomie lub nieświadomie.

Co więcej, Caldas przedstawia rodzinę jako system, w którym działanie i brak działania każdej z części odbija się na innych. Uzależnienie wpływa więc w dużym stopniu na jednostki tworzące wspólnotę.

Często rodziny osób uzależnionych wypierają i ukrywają alkoholizm czy skłonność do narkotyków jednego z członków. To jednak nieodpowiednie, nieskuteczne postępowanie, które tylko wzmacnia uzależnienie.

Rodzina osoby uzależnionej uczestniczy w procesie rozwoju uzależnienia, które generuje konflikty i konkretne emocje u jej członków”.

-Adela Shwatz-

Uzależniony mężczyzna

Uzależnienie w rodzinie

W rodzinach osób uzależnionych pojawiają się zachowania wspierające kompulsjeZa normalne uważa się więc mechanizmy, które takie nie są i ignoruje rzeczywisty problem. Oto pewne cechy wyjątkowo często charakteryzujące taki układ:

  • Impulsywność i brak kontroliZachowania są motywowane emocjami i, często, gniewem. Nawet minimalne bodźce powodują nieproporcjonalne reakcje.
  • Brak ograniczeń w realizowaniu swojej woli. Członkowie rodziny osób uzależnionych za wszelką cenę chcą dopiąć swego. Ograniczenia postrzegane są jako negatywne. Stawianie innym granic również stanowi problem.
  • Potrzeba natychmiastowej nagrody. Niska tolerancja frustracji przejawiająca się brakiem zdolności czekania na gratyfikację.
  • Szybkie porzucanie planów. Projekty i pomysły nie są realizowane lub przerywa się je w połowie.
  • Ciągłe niezadowolenieZrealizowanie chęci czy potrzeby nie jest postrzegane jako wartościowe.
  • Nieumiejętność przegrywania. Jakakolwiek porażka przyjmuje rozmiary katastrofy. Dochodzi do forsowania własnych warunków.

Wyparcie i sekrety

Rodziny osób uzależnionych uciekają się do sekretów i wyparcia w różnych obszarach życia. Uzależnienie matki czy ojca staje się tematem tabu. Nie wolno o nim nikomu mówić. Tak po prostu jest i już.

Często członkowie takich rodzin miewają własne sekretne zachowania – chowanie butelek, ukrywane związki i skłonności, o których się nie rozmawia. Powstają ciche chęci zniszczenia rodziny, odejścia lub nadużycia seksualne.

Sekrety przekształcają się stopniowo w wyparcie. Chodzi o okłamywanie się do stopnia, w którym samemu wierzy się w kłamstwo. Symulowane zachowanie ulega normalizacji.

Kobieta nad szklanką alkoholu

Psychologiczny chaos

To wszystko powoduje ciągły chaos w emocjach, myślach i zachowaniach. Ukrywa się to, co ważne, mimo nieustających krzyków, a brak nadziei i desperacja przekształcają się w ogromną potrzebę kontroli. Potem pojawia się wstyd i wyparcie.

Zwykle wyparcie i sekrety dotyczą osoby najmocniej uzależnionej. Od niej zaczyna się bowiem odrzucenie realnego spojrzenia na to, co robi oraz na konsekwencje. Logika ulega więc zatarciu. Jeśli w rodzinie są dzieci, ignoruje się ich uczucia związane z uzależnieniem.

Uzależnienie to złożone zjawisko, które nie ogranicza się nadmiernej konsumpcji jakiejś substancji czy do powtarzania kompulsywnego zachowania. Uzależnienie w rodzinie wywołuje konkretne problemy, a wyparcie i sekrety jedynie je pogłębiają.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bonfiglio, J. I., Rodríguez Espínola, S. S., & Salvia, A. (2015). Aumento del tráfico de drogas en los barrios, problemas de adicciones severas en las familias y poblaciones en riesgo.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.