Życie mija, gdy przygotowujemy się do życia

Zawsze jest awans do zdobycia, umiejętność do poprawienia i obowiązek do spełnienia. Ale co z tym, jak naprawdę chcesz spędzać czas?
Życie mija, gdy przygotowujemy się do życia
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Zwykle mówimy, że naszemu życiu nie towarzyszy instrukcja obsługi. Jednak większość z nas ostatecznie trzyma się planu, który krok po kroku rządzi naszym życiem. Nie zdając sobie z tego sprawy, spędzamy nasz cenny czas na tym świecie, próbując osiągać cele jeden po drugim. A tymczasem życie mija na naszych oczach.

Niestety w większości przypadków jest to również plan, którego nawet nie przygotowaliśmy sami. Po prostu przyjęliśmy to, co inni uważają za drogę do sukcesu i szczęścia. Życie mija, a my wciąż zapominamy, że to każdy z nas jest kowalem własnego szczęścia. Tak własnie twierdzi Seligman, specjalista od psychologii pozytywnej.

 Ciągle przygotowujemy się do życia, a tymczasem życie mija

Upływ czasu

Wszyscy chcemy odnieść sukces, mieć najlepsze możliwości, stabilność finansową i emocjonalną oraz ogólnie dostatnie życie. Wiemy, że nie zawsze jest to łatwe do osiągnięcia, dlatego w miarę upływu czasu przygotowujemy się do tego gruntownie.

Rodzice, mając na celu, aby ich dzieci miały w przyszłości wszystkie niezbędne umiejętności i narzędzia, zaczynają je przygotowywać od najwcześniejszego dzieciństwa. Dlatego starają się wybierać najlepsze ośrodki edukacyjne i podejmują wysiłek finansowy, aby zapisać swoje maluchy na różnorodne zajęcia pozalekcyjne.

Angielski, niemiecki, koszykówka, szachy, pływanie, fortepian… wszystko wydaje się ważne, wszystko wydaje się konieczne, aby zdobywać punkty w programie nauczania.

W miarę rozwoju staramy się uzyskiwać jak najlepsze stopnie, uczyć się na najbardziej prestiżowych uczelniach i zdobywać najbardziej pożądane na rynku tytuły magisterskie i podyplomowe.

Rezygnujemy z przyjaźni, odpoczynku i wszelkiego rodzaju wypoczynku, aby studiować coś zupełnie przeciwnego, co zagwarantuje nam wynagrodzenie w przyszłości.

Nie wahamy się również pracować w godzinach nadliczbowych w pracy, której nie lubimy. Albo rezygnujemy z podróży lub elementu garderoby, który chcielibyśmy zdobyć, aby zaoszczędzić na to, co może się wydarzyć w przyszłości.

Ilekroć pomyślimy, żeby korzystać z dnia dzisiejszego, wydaje się, że przyszłość wymaga naszego poświęcenia. W naszej skrzynce odbiorczej zawsze jest coś do załatwienia. Tak więc, gdy skupiamy się na jutrze, życie mija.

Życie przemija

Podczas gdy my pieczołowicie i z poświęceniem przygotowujemy się do życia, to życie… mija. Gdy dziecko biega od jednego zajęcia do drugiego, już minął jego czas na zabawę, odkrywanie, eksplorowanie, wyobrażanie sobie. I pomimo tego, że wielu autorów ostrzega nas, że przyszłość będzie wymagała bardziej kreatywnych i ciekawskich ludzi.

Podczas gdy studiowałeś niestrudzenie, minęły okazje do tańca, śmiechu, poznawania nowych ludzi i poszerzania horyzontów. Twoje dzieci dorastają, podczas gdy Ty cały swój czas poświęcasz na pracę, która sprawia, że ​​czujesz się nieszczęśliwy.

Możliwość realizowania swoich hobby, dzielenia się z rodziną, cieszenia się z przyjaciółmi, podróżowania i zwiedzania świata… wszystko to przemija przed Twoimi oczami.

Kiedy dotrzesz do mety? W którym momencie uznasz, że jesteś już wystarczająco przygotowany do rozpoczęcia życia? Być może do tego czasu podróż nie będzie już dostępna, element garderoby wyjdzie z mody, a Twoje dzieci już dorosną.

Ile masz teraz lat? Niezależnie od odpowiedzi, nigdy nie będziesz młodszy niż teraz, nigdy nie będziesz miał więcej energii niż teraz. Życie jest już, dzieje się teraz, kiedy czytasz ten tekst. Czy jesteś zadowolony z tego, jak wykorzystałeś dzisiaj swój czas?

Czas płynie nieubłaganie

Znajdź równowagę

Jest oczywiste, że nie możemy ignorować naszych obowiązków i oddawać się wyłącznie przyjemnościom. Musimy się szkolić, mieć pracę i myśleć przyszłościowo. I w wielu przypadkach nie mamy możliwości wyboru. Istnieje jednak pewien zdrowy kompromis.

Dla społeczeństwa potrzebne jest tylko to, co generuje produktywność. Ale jako istoty ludzkie potrzebujemy dla siebie dobrego zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Musimy odpoczywać, rozmawiać, kochać, być kreatywnym, śmiać się i spełniać siebie.

Te działania mogą nie zarabiać pieniędzy, ale są niezbędne. Kiedy ta fantastyczna przygoda życia dobiegnie końca, będziesz miał tylko swoje doświadczenia. Czy istnieje więc jakaś lepsza inwestycja?

Jeśli masz zamiar postępować zgodnie z planem, upewnij się, że jest on Twój, zaprojektowany na Twoją miarę. Ucz się dla przyjemności, ciekawości, aby dowiedzieć się więcej o tym, co Cię fascynuje.

Spróbuj znaleźć pracę, która w jakiś sposób wzbogaci Cię osobiście. Każdego dnia przeznacz czas na malowanie, śpiewanie, czytanie, zabawę z dziećmi lub spacer po plaży. Życie mija obok nas każdego dnia, ciesz się nim. Zanurz się w nim.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cusí, I. El futuro educativo: niños más creativos, menos aburridos y estresados.
  • Seligman, M. E. (2017). La auténtica felicidad. B DE BOOKS.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.